Dobře placená procházka

(divadelný záznam)
  • USA A Walk Worthwhile
všetky plagáty

Mladý manželský pár Uli a Vanilka se právě rozvádí a toho času bydlí každý v jedné polovině bytu. Podivnou atmosféru naruší Advokát, který přichází manžele poučit o rozvodovém řízení a velkolepě rozvody opěvuje. Situace se ale začne komplikovat s příchodem dalšího narušitele – Listonoše, který přináší záhadný telegram z Liverpoolu. Ten oznamuje, že Vanilčina bohatá Teta zemřela, a dosud nenarozené dítě Vanilky a Uliho zdědí milion liber. Uli s Vanilkou se vzhledem k naději na velké bohatství začínají usmiřovat. O Vanilku se ale začíná ucházet i Advokát, protože dle jeho slov na otci z právního hlediska nezáleží. Vanilka hledá záchranu i rafinované vyřešení situace u nesmělého Listonoše. Vášnivě ho svádí, ale Listonoš nic nechápe a snaží se Vanilce uniknout. V největším zmatku vytáhne další telegram, ve kterém Teta vzkazuje, že právě přilétá. Vanilka, Uli, Listonoš i Advokát překvapeně hledí na živou Tetu, která vchází do dveří a s ní také veškeré bohatství a přepych.Advokát se druhého dne ráno letmo zastavuje v bytě u Vanilky a Uliho, ale věnuje se spíše Tetě, která chce probrat záležitost závěti. Teta se rozhodla závěť změnit tak, aby každé dítě Vanilky a Uliho zdědilo milion, což Advokáta přivádí až k básnickému nadšení a začne se Tetě dvořit. Uli Tetu nemile překvapí zprávou o rozvodu, ale vzápětí i on se nechá okouzlit jejím bohatstvím. Když Uliho opilé svádění přeruší rozhořčená Vanilka, uklidňuje ji Teta šekem na milion liber a před zraky všech umírá. Uli a Advokát znovu mění cíl zájmu a přesvědčují Vanilku, že jsou těmi pravými, se nimiž by měla spojit život. Vanilka znovu hledá spásu u Listonoše, který ale před ní opět prchá a nakonec jí záhadně zmizí. Stejně jako bohatství, Teta i dobrácký Listonoš se všechno ukázalo být jen iluzí, jen divadelním přeludem.

Představení Dobře placená procházka pochází z dílny legendární autorské dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Buffopera Dobře placená procházka měla premiéru 15. června 1965 v divadle Semafor a celkem se dočkala 64 repríz a též adaptace v podobě televizního filmu v roce 1966. Premiéra nové inscenace Dobře placené procházky se konala 22.dubna 2007 v pražském Národním divadle. Poutem mezi „semaforským“ a novým provedením je jednak Jiří Suchý jako autor a představitel Listonoše, ale také režisér Miloš Forman, který spolupracoval na režii televizního filmu společně s Jánem Roháčem. Novou divadelní inscenaci v ND režíroval Miloš Forman společně se synem Petrem, jehož bratr Matěj Forman vytvořil scénu. Podobně jako při původním uvedení získala i nová divadelní inscenace Dobře placené procházky svou filmovou podobu. Film Dobře placená procházka zamýšleli tvůrci a producenti původně uvést pouze na DVD, vzhledem spokojenosti s výsledkem však nakonec bylo rozhodnuto nabídnout unikátní snímek i divákům v kinech. (MFF Karlovy Vary)

Dannysek4U

Ale popravde z velke miry jde vlastne o hodnoceni samotne inscenace - protoze do zaznamu jako takoveho Forman kdovijakou invenci nevlozil. A jen par prostrihu na publikum a nejaky ty detaily lze tezko povazovat za velkou reziserskou praci. I tak je to ale zazracna hodina a pul, ktera sice nenahradi divadlo, ale prinejmensim da nevedoucim duvod, proc do Narodniho zajit. ()

Slarque

Profesionálně výborně natočený záznam jazzové opery Suchého a Šlitra ze svatostánku Národního divadla. Jako divák v divadle naprosto se neorientující jsem netušil, co od tohoto projektu mám čekat. Procházka po krajině těla Dášy Zázvůrkové by ovšem byla zajímavá i zadarmo, Tereza Hálová má velmi zvučný hlas a trojice pánů je obdobně dobrá... a nesmím zapomenout na role Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. :-))) ()

ABLABLABLA

Přišlo mi to bohužel jako trapná fraška. Ze začátku jsem moc nechápala, pak bylo pár vtipných okamžiků a potom už jsem se jen modlila ať je konec. Sice jsem původní verzi neviděla, ale předpokládám, že bude určitě lepší, ne tolik... no nenapadá mě to pravé slovo, ale prostě přehrávaná. Nemám nic proti divadlu, ba naopak mám ho moc ráda. Nemám ani nic proti hrám Suchého a Šlitra, ale tahle předělávka mě prostě nechytla. "Ona vás píchla cellem v zad" aneb čeština je krásný jazyk. ()

Gemini

Osobně nechápu, co za významnou režijní práci na tomto záznamu Miloš Forman odváděl, protože natočit si pod úvodní titulky scenérii Prahy a pavučiny na historických kandelábrech dovede každý, stejně jako později stříhat záběry kamer pořízené při představení... nicméně jelikož všichni víme, že nejde o film, ale skutečně o záznam divadelní inscenace, budiž hodnocena ona inscenace. Formanovic scéna je naprosto úžasná a sborové zpěvy ji využívající téměř berou dech. Totéž je možné říct o hřmotné figuře advokáta hraného Petrem Píšou, jakož i - ze zcela jiných důvodů;) - o Dáše Zázvůrkové a - opět z jiných důvodů, zejména z obdivu k životní energii - Jiřím Suchém. Ovšem tím, kdo boduje nejvíce, je teta Terezy Hálové. Tato dáma v některých záběrech vypadá jako mix toho nejlepšího z Hany Hegerové a Marty Kubišové, a to myslím už samo o sobě stojí za vidění (a poslech, samozřejmě...). Toto zpracování Dobře Placené Procházky zkrátka hodnotím osmdesátkou...a doplňuji, že pokud chcete vidět opravdový masakr (opravdu opravdový masakr, v němž krev stříká a advokáti coby sebevražední atentátníci explodují) a nebojíte se prznění klasiky, navštivte úletové představení Klicperova divadla v Hradci Králové. Nezaručuji, že nebudete znechuceni a zklamáni, ale rozhodně je to kus hodný zaznamenání:) ()

Snorlax

Jsem zmlsaný staromilec, hlasy dam Hegerové a Pilarové jsou natolik výjimečné, že je není možné jen tak překonat. A také se to nepodařilo. Petr Stach nedokázal ani náhodou nahradit šarm René Gabzdyla, takže většina obsazení mi nesedla. Naopak Petr Píša byl vynikající. Okouzlila mě scéna i režijní zpracování Miloše Formana. ()

• Představení Dobře placená procházka pochází z dílny legendární autorské dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Buffopera Dobře placená procházka měla premiéru 15. června 1965 v divadle Semafor a celkem se dočkala 64 repríz a též adaptace v podobě televizního filmu v roce 1966. [Zdroj: Falcon] (POMO)
  • Premiéra nové inscenace Dobře placené procházky se konala 22. dubna 2007 v pražském Národním divadle. Poutem mezi „semaforským“ a novým provedením je jednak Jiří Suchý jako autor a představitel Listonoše, ale také režisér Miloš Forman, který spolupracoval na režii televizního filmu společně s Jánem Roháčem. Novou divadelní inscenaci v ND režíroval Miloš Forman společně se synem Petrem, jehož bratr Matěj Forman vytvořil scénu. [Zdroj: Falcon] (POMO)
  • Podobně jako při původním uvedení získala i nová divadelní inscenace Dobře placené procházky svou filmovou podobu. Film Dobře placená procházka zamýšleli tvůrci a producenti původně uvést pouze na DVD, vzhledem spokojenosti s výsledkem však nakonec bylo rozhodnuto nabídnout unikátní snímek i divákům v kinech. [Zdroj: Falcon] (POMO)

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

17.07.2009

Zhruba před měsícem vás Terry Gilliam touto originální upoutávkou pozval na filmový Festival nad řekou. Terry se do Písku dostaví osobně. Festival začíná 31. 7. a potrvá až do 9. 8. 2009. Na co se… (viac)