Pět let od premiéry kultovní dokumentární hyperkomedie ČESKÝ SEN přicházejí její autoři do kin s novým filmem. Po dvou letech natáčení a roce ve střižně představí svůj nový – neméně kontroverzní – film o české, občanské, mediální a politické válce, v níž se svedla bitva o americký radar v Brdech. Autoři film ČESKÝ MÍR ambiciózně nazývají „portrétem české společnosti 20 let od sametové revoluce“. Žánrově ho opět charakterizují jako dokumentární komedii a dodávají, že tentokrát bude navíc napínavá. (oficiálny text distribútora)

Hellboy

Otázka radaru v České republice dodnes dokáže vyvolat vlnu emocí, čehož je tento dokument skvělým důkazem. Možná je to dobře. Český mír toho má s Českým snem mnohem víc společného, než jen své tvůrce, Remundu a Klusáka, nebo název. Oba dokumenty vypovídají o honbě za čímsi přízračným - v Českém snu se davy derou do neexistujícího hypermarketu, Český mír vypovídá o lidech, kteří buď fanaticky chtějí nebo nechtějí na území Brd americký radar. Jak dnes víme, tak neexistující. Lidé z obou stran působí jako komické figurky, v případě obhájců radaru bohužel až příliš dávají najevo své emoce, nechávají se strhnout a naprosto nejsou schopni argumentovat. Odpůrci radaru jsou svými aktivitami taktéž směšní, ať už je to lesník z blízké vesnice, nebo členové Greenpeace, kteří si v Brdech založí stát Peaceland. Ale zatímco Český sen měl jakousi obecnou platnost pro celou západní-konzumní společnost, Český mír je podle mě pro cizince dost nepochopitelný. Ústřední myšlenka, v tom trochu zaniká. A tou myšlenkou míním to, že lidi se bijí za něco, čemu vůbec nerozumí. Ti, co radar chtějí, ho totiž chtějí obvykle jen z důvodu svého proamerikanismu, logické argumeny pochopitelně chybí. Naprosto dokonale shnilou třešničku na dortu tvoří Jiří Krytinář, který argumentuje pro radar tím, že při natáčení Letopisů Narnie poznal "americký lid" a ví tedy, že jsou to skvělí lidé. Na druhé straně barikády naopak starosta Jan Neoral (ČSSD), který neváhá vystupovat na akcích komunistů..! ()

igi B.

Hm, Jarda s Fildou na píssu... Řekl bych to slovy starých dobrých Dg307 - "Hrdinové s páskou, hrdinové s maskou..." . . . A jaký je teda vy klucí konceptualistický VÁŠ NÁZOR? . . . Já vím, zase hovno z hovna vzešlo a nezachyceno ni radary ni chachary na úrodnou půdu jak vidno dopadlo. Ale tak aspoň jsme se zase jednou bobavili na cizí účet... Tak za to je ta jedna hvězda... °-/ - - - - - (Poprvé viděno 21.6.2011 na >českém prostoru< , hodnocení 1159., komentář zde jako stotřicátýšestý - 21.6.2011) ()

F.man

Hned ze začátku, nemám na tohle téma nějaký vyhraněný názor, co tedy budu filmu vytýkat není z pozice zastánce radaru. Vážně mě štve že kluci prezentují Český mír jako nezávislý "obraz české společnosti" k tématu radaru. Přitom to tak není. Celou dobu prosazují ono populární ne, a když už představují argumenty pro ano tak jsou vždy nějak negativně zabarveny viz. Magor. Tak rovnou prezentuju svůj názor a nedělám z diváků voly. Za druhé mě děsně štvaly názory většiny lidí, kteří argumentují úplným nesmyslem. To už ale je vážně jen ten obraz společnosti, který kluci zachytili, pro to se na ně nezlobím. Mohli ale dát více prostoru lidem erudovaným a nezávislím, 108 minut je dost a já bych rád viděl i něco vážnějšího než jen názory babiček, které ty nechcnou satana černého chlupatého Ameriku nebo tele Topolánka rochtajícího blahem v oválné pracovně. P.S. Ožralý Jirous - to se Klusákovi a Remundovi povedlo. Čuráku, promiň že jsem ti řekl kundo. ()

campix

Po fenomenálním Českém snu tvorba Klusáka a Remundy docela upadá. Radši ani nemluvím o momentálním Daliborkovi. Český mír se zabývá nyní již hodně vousatou story ohledně amerického vojenského radaru v čechách, který rozproudil emoce všech zúčastněných. Klusák s Remundou chtějí mermomocí něco ukázat a i když si vyloženě nevybírají stranu konfliktu, tak se pouštějí do hodně účelných skoro až inscenací. Hodně mi to připomíná Michaela Moora, který také pokládá správné otázka, ale na špatných místech a příliš účelně na to, aby měl dokument ve finále nějakou zajímavější vypovídající hodnotu. Po chvilce se také omrzí skřehotání všech vesnických odpůrců a příznivců v důchodovém věku. Nic objevného. ()

Trajektt

Hlavní věc, kterou jsem si z tohoto dokumentu odnesl je arogance našich politiků, zejména slizouna Toplolánka, kterej už neví, jak víc vlízt do zadele tomu naftovýmu magnátovi Bushovi, ale také arogance Bursíka a vepře Vondry, kterej furt čumí jako Pučmeloun a okecává si svý lži, proč lidem nedovolit referendum a uráží tím vlastně všechny občany ČR, což si ta jeho dubová palice ani neuvědomuje. Názor obyčejných lidí je vyloženě nezajímal i když v ulicích demonstrovali a podle průzkumů bylo proti radaru více než 75% obyvatel ČR, ale hlavně, že z toho měli chechtáky. Pan Bursík/Buzík/, který v té době zastupoval Stanu zelených nedokázal odpovědět ani na jednoduchou otázku zdevastování CHKO Brdy a obhajoval druhou stranu, která to tam mohla zdevastovat a pražáci by neměli kam jezdit na houby, takže název Strana zelených je fakt jenom název. A jako vrchol všeho jsem tam viděl probuzenýho mocipána z Orlíku, kterej chtěl bejt dokonce prezident, jak podepisuje předběžnou smlouvu o radaru s tou americkou vražedkyní žen a malých dětí Kundolízou Rajsovou. Protistrana dostala dostatek peněz na to, aby udělala kampaň na okecávání lidí. A oni si pozvou druhořadé cirkusové herce, zaprcatělýho Krytináře, paznehta nenasytnýho Töpfera a trapnýho, oteklýho Smoljaka, aby tam plácaly ty svoje bludy za který dostaly dobře zaplaceno. No prostě protistrana v čele s vládou nedokázala odpovědět na jednoduchou otázku: Jaký bychom z toho měli užitek, kdyby tady ten radar byl? A jako třešničku na dortu bych málem zapomněl na dementního ožralu Jirouse, kterej tam nadává lidem do komunistů a mluví jako by byl pán světa a všemu rozuměl, ale přitom nikoho nepustí ke slovu, demokrat jeden. Díkybohu, že tady ten radar není. To bysme se sežrali zažíva. Za mě zasloužených 90% ()

• Prvním podnětem pro natočení dokumentu byla návštěva G. W. Bushe v Praze v květnu 2006. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)
  • Po prezentaci projektu na festivalu v Karlových Varech (roč. 2008) o film projevila zájem selektorka festivalu v Cannes. [zdroj: Arts Marketing] (POMO)
  • Natáčení dokumentu začalo již 1. 7. 2007. Premiéra byla původně plánována na podzim 2008, avšak protáhla se až do roku 2010. (ČSFD)

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (viac)