Ze stejnojmenné divadelní hry nejslavnějšího norského dramatika Henrika Ibsena vychází filmová adaptace z roku 1978 s hvězdným Stevem McQueenem v hlavní úloze. Ten zde hraje doktora Stockmanna, ctihodného postaršího muže, který se vydává ve jménu morálky a osobní cti do boje proti všem sousedům, mezi nimiž až doposud žil. Právě zdejší obyvatelé by totiž chtěli na území tichého lesního města po objevení horkých minerálních pramenů vybudovat nový zdroj peněz do erární pokladny – přírodní lázně pro turisty. Jenže Stockmann jako první zjistí, že místní příroda není zdaleka tak nezkažená, jak se radní tváří. Tamější továrna na kůže totiž ohrožuje celé své okolí vypouštěním velmi nebezpečných chemikálií. Jenže zatímco pro Stockmanna je to jasný důvod k pozastavení celého projektu a vyčištění oblasti, mnozí jeho sousedé mají jiný názor. Vidina snadno nabytých financí je až příliš lákavá a navíc se nejeden ješita obává poškození dobrého jména města, kdyby celá aféra vyplula na povrch. Veřejné mínění se záhy obrací proti Stockmannovi a stává se z něho nepřítel lidu číslo jedna. (oficiálny text distribútora)

K_A_MK_A_M

Odmítám lež, že většina má vždycky pravdu. Je to smutně úsměvné, že v ČR není napojená na kanalizaci třetina domů a splašky si pouštíme do spodních vod, rybníků a řek. Evropské dotace přitom mohly pokrýt podstatnou část nákladů s výstavbou kanalizací a čističek spojenou. Přesto se podstatná část lidí rozhodla, že než aby vypustili korunu, raději se budou topit v hovnech. Nechci zabřednout do polemiky, kam dotace vlastně tečou, protože to už nevyvolává smutný úsměv, ale slzy. Většina bude mít pravdu za padesát let, nebo nikdy, když se bude chovat hloupě. ()

Dale

Ďalší príklad toho, aké ľahké je zmanipulovať stádo, ktoré oveľa skôr uverí populistickým klamstvám než pravde a že ten, kto má pravdu, nemôže ustúpiť, aj keď je v menšine, ale za pravdu bojovať. Výborný príbeh z konca 19. storočia, ktorý je aktuálny aj dnes a skvelý, aj keď trochu umiernený Steve McQueen. ()

Aky

Výtečný Steve McQueen, ale hlavně je to učebnice staré známé skutečnosti, že většina nemusí mít vždycky pravdu, ba že ji většinou ani nemívá, protože většina je zpravdila schopná pochopit jen jednoduché pravdy, a na složité velmi často nestačí. Jestliže to napsal Ibsen v předminulém století a dodnes jsme s tím nepohnuli, vypadá to už jako pravidlo. ()

Chrysopras

Pro pravdu se každý zlobí. Z dnešního pohledu, řekl bych, lehce naivistické pojetí látky ze starých časů. Ale příjemné svými hereckými výkony i svým poselstvím. Steve McQueen vskutku k nepoznání :-) Až z titulků jsem se dozvěděl, že jde o Ibsenovu hru. Zpětně je třeba přiznat, že film je podán hodně "divadelně", ovšem u dobré látky to není na škodu. A potěšil i dabing starých bardů ( Růžek, Voska, Moravec, Hrušínský ), který už člověk moc často neslyší. ()

Belsazar

"V boji za pravdu jen ve starých šatech." / "Pamatujte si: Začne-li bouře, myslete na to, že zase přejde." / "Ve vodě je jed, stejně tak v lidech, stejně tak v dětech. Vše je otrávené. A není co dodat. A teď padejte! Zmizte!" / Kvalitní předloha dala vzniknout kvalitnímu filmu. Steve McQueen jako neohrožený bojovník za pravdu. Steve McQueen jako Dr. Stockmann. ()

• Námět na film byl nápadem Steva McQueena, který byl rovněž hlavním producentem, díky čemuž měl právo do filmu zasahovat. (J.A.K.)