Mladý Indiana Jones: Tajemství blues

• USA The Adventures of Young Indiana Jones: Mystery of the Blues
všetky plagáty

Chicago, 1920. Indy je uchvácen jazzovou hudbou, ale teprve díky přátelství s členem kapely, která hraje v restauraci, v níž si Jones junior přivydělává při studiu, jí začíná opravdu rozumět. Když je majitel restaurace zavražděn, Indiana je vtažen do vyšetřování zločinu. (Chřástal)

Indy_Brabino

V tomto díle potěší účast Harrisona Forda jako vypravěče příběhu ve kterém si Indy oblíbí jazz a blues, díky tomu musí řešit jisté trable ohledně pár odlišnostem, v Americe (zemi tolika práv a svobod) tehdá naprosto běžných. Nejlepší částí příběhu se mně osobně zdá být ta rovina, kde Indy pozná spoustu nových lidí o nichž by nám dále mohl vyprávět, jak to s nimi dopadlo třeba takový Brian De Palma. Gangsterky mám totiž také moc rád a za mě není tím pádem moc co vyčítat. ()

dr.fish

Indy tentokrát vzpomíná, jak makal v Chicagu v restauraci, naučil se hrát jazz a potkal Al Caponeho. Uslyšíme spousty výborné muziky a objeví se na chvíli i Harrison Ford právě v roli vzpomínajícího Indyho. První půle je hudebně zaměřená a je výborná. Druhá, detektivní část, je nudná. Celkově ale pěkná atmoška, slabší příběh a silný jazz. 75% ()

rikitiki

Výchovně naučný snímek o jazzu, rasové nesnášenlivosti a trochu i o mafii v Chicagu. Otřesně přímočarý a tím i protivný, když hrdinové pořád vysvětlují: "Jazz je tohle a tohle... Synkopy jsou tak a tak..." Což tvoří bezdějové dvě třetiny příběhu. Znenadání se pak instruktážní video o začátcích jazzu změní na detektivku a já se na chvíli přestala zoufale nudit. Aspoň tam byl náznak napětí, ale žádná sláva tedy. Příběh skončí do ztracena a vy si uvědomíte, že první a druhá část nemají skoro nic společného, dělí je násilný šev, postavy z první části se ve druhé části ani neobjeví, až tedy na Indyho a jeho jakože legračního (laciné!) spolubydlícího z koleje. Jsou to dva příběhy v jednom. První je o ničem, jen školometsky poučuje, druhý je chabý i na televizní inscenaci. Aspoň, že tam na pár minut byl vidět Harrison Ford, který se sebeironií, co ji tak dobře umí, zahrál na ságo. ()

corpsy

Dvojdielny príbeh o Jonesovom spoznávaní bluesovej hudby patrí medzi tie menej dobrodružné a akčné v celej sérii. Nie je to však nuda. Práve naopak. Aj keď ste tejto hudby neznalý alebo dokonca ju neobľubujete, určite vás pobaví a o hudbu sa na nejaký čas možno budete aj zaujímať. A to niekoľko minútové cameo Harrisona Forda je úžasné. ()

Lacike

Jediný diel, ktorý som zhodou okolností videl a náhodou si v ňom zopakoval svoju ikonickú úlohu Indyho Ford. Ale žiadna sláva ten film nie je. Ford sedí v kresle so Seagalovsko-Willisovským mám to v piči výrazom a spomína na príhodu zo svojej mladosti. Bohužiaľ tento diel nemá obvyklých 42 minút, ale keď už zohnali Forda, tak z toho urobili dvojdiel, ale dej by vystačil len na jeden. Mladý Indy chodí po kluboch v 20tych rokoch a učí sa hrať blues. A to je všetko. Riadna nuda. Obidve hviezdičky dávam len za Forda. 4/10. ()

• V úvodní scéně, kdy Indiana Jones (Harrison Ford) vystupuje z vozu, je zřetelně za jeho opaskem vidět vysílač od mikrofonu. V dalším záběru už ho však nemá. (jexik)