Princíp Noemovej archy

• Česko Princip Noemovy archy (viac)

Kolem Země obíhá v nepříliš vzdálené budoucnosti pozemská orbitální loď se stálou posádkou, něco jako byl svého času MIR nebo nyní ISS. Stanice je oficiálně vědeckou laboratoří, která se má zabývat výzkumem a ovlivňováním klimatu na Zemi. Občas příjde z řídícího centra pokyn ke spuštění ozařování vybrané lokality, což posádka zprvu bez odporu plní. Postupně ale zjišťuje, že ozařování povrchu přináší katastrofické devastující následky a že stanice ani zdaleka není tak mírová, jak jim bylo řečeno. Pod tíhou zjištění, že byli vmanipulováni do ovládání agresivní kosmické zbraně se rozhodnou vzepřít rozkazům a další ozařování za každou cenu překazit. Stanice má ale zabudovaný bezpečnostní program, který je třeba obejít a počítač se brání. Nakonec nastává souboj s časem, protože celá stanice přejde na sebedestrukční odpočet. (Stejšn)

Braddy

Na to, že se vlastně jedná o Emmerichův studentský film, tak klobouk dolů. Jde o v té době nejdražší studentský snímek, který stál kolem 1,2 milionů marek. Emmerich se prostě nezapře a už od počátku se u něj projevují megalomanské choutky. Pravda, zde ještě nejsou žádné mega výbuchy a zkáza světa (jediný velký výbuch je zde ztvárněn silným zábleskem na tváři hlavního hrdiny). Ale vše ještě mělo teprve přijít... ()

honajz2

Zajímavé, že Emmerich už ve svém debutu měl jasno v tom, že chce točit přeplácané hrdinské sci-fi eposy plné akce, ale Princip Noemovy archy se mi z jeho tvorby líbil nejvíc právě kvůli tomu, že tu ještě neměl žádný bombastický rozpočet (byť teda na poměry studentských filmů tehdejší doby ano, když tím prý málem zruinoval školu, ale na poměry standardních to tolik nebylo) a musel si vystačit s tím, co měl. Překvapilo mě, že většinu času je to komorní a se skvělou atmosférou, načež se to pak teda zvrtlo v klasickou "emmerichovinu" s patosem, výbuchy a hrdinskou misí, ale i přesto to mělo něco do sebe i jako celek. Děj není nic extra, postavy jsou docela ploché a žádný zázrak to rozhodně není, ale rozhodně se mi to libí víc, než 2012, 10 000 př. n. l. a dokonce i víc než Den nezávislosti. Docela jsem si to užil, jen mě překvapuje, jak blbě se to shání, i když je Emmerich dost slavný režisér... Silné 3* ()

okkac

Už jako student se Emmerich projevil jako schopný obchodník a megaloman. Tam, kde většina studentů filmových škol si vystačí s komorními dramaty, tak to si Roland dokázal sehnat pár miliónů a natočil sci-fi z prostředí vesmírné stanice na kontrolu počasí, která je rozdělená na evropskou a americkou sekci. Zatímco v evropské sekci pracují 2 kosmonauti, americká sekce je opuštěná a je řízena ze země a jak záhy posádka zjistí, tak stanici USA používají k nekalým pokusům zamaskovat jejich vojenské operace v Saudské Arábii, což ale ohrožuje celkovou stabilitu stanice, tak i počasí na zemi, které může rozpoutat vlivem působení stanice přírodní katastrofy. A tak se členové posádky pokouší tomu zabránit. Na studentský film a rok výroby je zde velmi dobře postavený interiér vesmírné stanice, tak i model stanice samotné. Nečekejte moc akce ani tunu speciálních efektů, stále je to spíše konverzační film. To vše pobarvují takové ty osmdesátkové syntezátory a dodávají tomu dobovou atmosféru. 7/10 ()

corpsy

Technická stránka snímku je brilantná ( triky, výprava ) a atmosféra vo vnútri stanice dokonalá. Sadne aj hudba, vďaka ktorej aj bez poznania roku vzniku tohto diela budete vedieť, že sa natočil v 80. rokoch. Avšak v mnohých prípadoch sa pozornosť diváka odvracia niekam inam, ako na film samotný a to dávam za vinu nedotiahnutému a občas obkecanému scenáru. ()

Stejšn

Jeden z mála "západních" sci-fi, které se směly promítat v socialistickém Československu a to jen díky tomu, že ukazoval hnusné zájmy amerických militaristů. Byl jsem na tom jako malý s tatínkem v Kině 64 u Hradeb na Malé Straně a moc mě to nebavilo, protože jsem to tenkrát moc nepochopil. Je to sice sci-fi, ale nejsou v něm žádné potvory a lejzry, takže nic pro malé děti. Film jse spíše psychologický a celkem bych ho rád viděl po těch 20 letech znovu. ()

• Princíp Noemovej Archy bol najdrahším študentským filmom svojej doby, ktorý v Nemecku kedy vznikol. Stál milión nemeckých mariek a skoro zruinoval školu. (Raccoon.city)