Cesta za proslulým básníkem, výtvarníkem a majitelem slavného nakladatelství City Lights Books v San Francisku úzce spjatého s autory beat generation... Lawrence Ferlinghetti (*24. března 1919) je často vnímán jako příslušník beat generation. Sám zařazení odmítá: „Nepatřím k beat generation. Pouze jsem vydal první beatnickou knihu Allena Ginsberga HOWL.“ Právě kvůli ní skončil s obviněním z obscénnosti za mřížemi. Básně Ferlinghettiho, proslavené již prvním souborem "Lunapark v hlavě" (1958), jsou sdílné a srozumitelné širokému publiku. Vyznačují se obrazovým působením, blízkým výtvarnému vidění, i rostoucí politickou angažovaností. V poslední době byl vnímán především jako malíř, jenž se svými díly stal i významným představitelem hnutí Fluxus. Tvůrci portrétu umělce navštívili v San Franciscu, sídle jeho knihkupectví a nakladatelství City Lights Books, v němž vydal některá klíčová díla beatníků a které se často stávalo tribunou manifestačních proklamací k soudobé politice. Jeho nepolevující angažovanost se dotkla i Československa, když v 80. letech prosazoval propuštění uvězněných členů Jazzové sekce. (Česká televize)