Zatímco lidé se chystají na Štědrý den a někteří se ještě pokoušejí na poslední chvíli dokoupit některé chybějící dárky, podvodník a notorický zlodějíček Nick Bianco přepadne se svými třemi kumpány známé newyorské klenotnictví. Jejich vloupání se neobejde bez násilí a zbytečně usmrcené oběti. Biancovi se podaří uprchnout z místa činu, ale musí nakonec díky zradě strávit tři roky za mřížemi. Také tentokrát svou manželku a děti zanechává doma bez finančních prostředků. Po čase však dostává Bianco nečekanou životní šanci… (Česká televize)

Skip

Velmi dobrá gangsterka. Nevím, jestli je to čistý film noir, až natolik se v tom nevyznám, ale určitě to noirové prvky mělo, což pro mě učiní z každého filmu moc chutný kousek. Ani tento není výjimkou, ač nepatří k mým nejoblíbenějším. Myslím, že v podstatě není moc co vytknout, až na ty momenty, kdy se Nick Bianco (Victor Mature) snaží vypadat fakt drsně, což mu moc nejde. Když jsem tak sledoval Richard Widmarka v roli psychopatického vraha Uda, nemohu se zbavit dojmu, že by mohl být jakýmsi předobrazem Bobbyho Peru v Lynchově Zběsilosti v srdci. Fyziognomická podobnost Widmarkova obličeje s obličejem Dafoeovým je dost značná, a potom to přiblblé Udovo usmívání se a tlemení s vyceněnými zuby také dost připomíná Bobbyho Peru. Třeba se pletu, ale tak mě to prostě hned napadlo. ()

Slasher

Můj oblíbený Mature a jokerovsky sadistický Widmark v solidní noir klasice, která mě nakonec přeci jen získala na svoji stranu, a to právě herecky. Poslat invalidní babku na smrt ze schodů, to ve 40. letech jen tak nevidíš (pozn. škoda ale, scéna znásilnění a poté sebevražda manželky musela být vyhozena). #Noirvember ()

Oskar

Hlavní hrdina Nick Bianco je parádní role. Není klaďas ani úplný bídák, je v situaci, kdy se v něm perou protichůdné zájmy... Dobrý herec by z takové příležitosti leccos vytěžil. Proto je škoda, že Nicka hraje Victor Mature. Troufám si tvrdit, že herce s bohatší škálou výrazových prostředků bych byl schopen vyrobit ze dvou kaštanů a několika špejlí. Na Mr. Matureovi stojí za zmínku jen pozoruhodná práce obočím, jemuž s důvěrou přenechal větší část role. ;) 40% ()

jatamansi

Pozor, podle románu Eleazara Lipskyho, který jsem nečetla. Ani jsem nemohla, Lipsky prostě v Česku není, takže výjimečně jen film. Muži v něm nosili dvouřadé obleky, elegantní klobouky, pěkné boty. Někteří i psí dečky. Hlavní hrdina Nick Bianco, jinak Victor Mature, je učiněný pan Božský, což mne trochu rozptylovalo. Stačí se podívat i na čsfd na jejich mini fotky a jsou jako klony. A od první chvíle je jasné, že Richard Widmark bude padouchem, nijak objevné obsazení. Ovšem padouchem výborným, až na otřesný dabing, pochichtávání bylo úděsné. Jemu ovšem nelze vytknout nic, padouchy umí. Že se bude něco dít je jasné už po loupeži v klenotnictví, nezvykle umístěném ve 23. patře, skoro jako by v kanceláři. Když jedou zloději výtahem dolů, ten stále staví a staví a lidé vystupují a nastupují. Takže klenotník stihne zmáčknout alarm. Nick se s Widmarkem, zde padouchem Tommym Udou, seznámí hned řekněme ve vazbě. Pak se střídají v rychlém sledu základní momenty - vězení, sebevražda ženy kvůli nevěře s bývalým kumpánem (hlavou v troubě) , děti v sirotčinci (velmi dojemné holčičky, vychované, hrající na klavír), návštěva vychovatelky Netty. Z Nicka se stane práskač za podmínku a pak sledujeme poměrně složitou stavbu příběhu s právníkem, policistou, udáním zločinů starých i nových, až se dostane na pomstu svůdci. Dějem se ale stále míhá Tommy Udo, jak jinak. A prsten. Opravdu drsná je scéna, když shazuje ze schodů ženu na vozíčku, tedy drsná na rok vzniku filmu. Děj se komplikuje, nevyjde základní proces a Nick má strach. O děti, novou ženu – tu vychovatelku, pochopitelně. Jeho strach je hmatatelný, bojí se větru, stínů, pohybu rolet, brzdícího auta, siluet na zdi. Kapky na čele, zvonek u dveří. Dramatická hudba. Zkraťme to. Nick chce získat pro policii Uda a to i za cenu nejvyšší. Krásné záběry s podivnou manipulací okýnek a rolet ve dveřích, léčka vychází. Každý dostane, co chtěl. Nick lapí Tommyho do pasti, ten po něm podle očekávání střílí, policie jej zatkne. Netty zůstane Nick, ochotný nechat se zastřelit pro klid její i svých dcer. Ale jsme v Hollywoodu. Jasně, že ()

arie

Vydarená noirová snímka, ktorá zaujme hlavne skvelými hereckými výkonmi v podaní nie príliš známeho Vincenta Matureho a legendárneho Richarda Widmarka, ktorý v tejto snímke debutoval a úžasným spôsobom sa prevtelil do postavy slizkého záporáka a skvelou atmosférou, ktorá neuveriteľne graduje hlavne vo finálnom rozuzlení. Takže určite neľutujem čas strávený v spoločnosti tejto snímky, práve naopak, veľmi by ma potešilo, keby sa v TV objavovalo viacej podobne kvalitných filmov klasického Hollywoodu. ()

• Ženu Victora Matureho hrála původně Patricia Morison. Ta měla být znásilněna a později měla spáchat sebevraždu vstrčením hlavy do plynové trouby. Obě scény však byly na nátlak cenzorů vystřihnuty, takže Patricia Morison se ve filmu vůbec neobjeví, nicméně její jméno je uvedeno v závěrečných titulcích. (Kulmon)
  • Jedna z prvých snímok, kde filmový zloduch je skutočne zlý, bez ochoty sa napraviť. (vander19)
  • Film šokoval americkú verejnosť scénou, kde starenku na vozíčku sotia dolu schodmi. (vander19)