Horko v Česku

(TV film)
všetky plagáty

Velké klimatické změny, k nimž v posledních desetiletích na Zemi dochází, budou mít v různých částech světa různé dopady. Česko patří díky své poloze k zemím, které by nemusely mít z těchto dopadů tak velké obavy - tající ledovce a zvedající se hladiny moří jsou daleko, ničivé hurikány ani vyprahlé pustiny se tu také jen tak neobjeví. Přesto i u nás se globální změny klimatu projeví, a to rozmanitějšími způsoby, než bychom čekali. Dokument Lindy Jablonské Horko v Česku přibližuje některé z možných dopadů klimatických změn na Českou republiku. Především se však zaměřuje na to, jakým způsobem rezonuje téma "globálního oteplování" v české společnosti. Obáváme se nastávajících změn nebo si je vůbec nepřipouštíme? Cítíme odpovědnost za vlastní jednání, které může ve svém důsledku přispět ke zhoršení životních podmínek na druhé straně zeměkoule? Jsme ochotni změnit způsob svého života? Linda Jablonská, autorka úspěšného dokumentu Kupředu levá, kupředu pravá, patří k talentovaným tvůrcům nejmladší generace českých dokumentaristů. Její snímek Horko v Česku není ani populárně vědeckou studií, ani záznamem střetu mezi zastánci a odpůrci vlivu lidské činnosti na globální změny klimatu. Ze všeho nejvíc se blíží sociologické sondě do představ a uvažování lidí různých profesí a zájmů, kteří se nad problémem klimatických změn zamýšlejí ať již z pozice odborníků nebo laiků. (oficiálny text distribútora)

heyda

Petra Macha trochu znám, byl jsem na jeho přednášce. Krom toho, že býval pravou rukou prezidenta, tak je v současnosti lídrem Strany svobodných občanů a rozhodně se jedná o chytrýho člověka se zajímavými názory. Co se týče dokumentu, tak bych ho hodnotil průměrně. Ani nenadchl ani neurazil. Každopádně pokud se chcete dozvědět více o Globálním oteplování, tak je lepší navštívit odborné přednášky klimatologů a meteorologů na českých univerzitách. Je to paradox, ale na přednášce prezidenta České Geografické Společnosti (Tadeusz Siwek) jsem se dozvědel, že více pravdy je na straně Klause než vystrašených enviromentalistů. Globální oteplování skutečně probíhá, ale kdo nebo co ho ovlivňuje je zatím otázkou. ()

blitzer

Smysl tohoto počinu jsem moc nepochopil. Sice mě to nijak neuráželo, ale nevím proč točit "dokumenty" o tom, co si o globálních klimatických změnách myslí kuchař, prodavač aut nebo parta důchodkyň. Jestli to režisérku zajímalo, tak si mohla skočit do první hospody a tam se osazenstva zeptat. Zajímavější už byly příspěvky lidí, kteří k tomu mají co říct, ať už to byl zoolog hledající na horách klíšťata, geolog Václav Cílek nebo ekonom (nicméně, i když si Petra Macha vážím, tak fundovanější náhled na danou problematiku by určitě přinesl nějaký ekonom zabývající se ekonomií životního prostředí). Zkrátka si myslím, že s tímto tématem šlo naložit daleko zajímavějším a přínosnějším způsobem. ()

Oskeruše

„Bez člověka příroda hodnotu nemá.“ (poradce Václava Klause) Některé názory by možná neměly zaznívat ani ve jménu objektivity... ()