Po škole

(festivalový názov)
  • USA Afterschool

Robert studuje elitní střední školu, avšak život na internátě se mu příliš nezamlouvá. Cítí se zde osamělý a má pocit, že ho okolí nepřijalo. Většinu volného času tráví u počítače. Na internetu vyhledává videa zachycující násilí, která ho fascinují. Podivné napětí mezi studenty na internátu vyvrcholí brutální vraždou. Robert je první, kdo nalezne těla obětí. Zdá se však, že s vraždou má společného víc… Režiséra Antonia Campose zajímá bezradná rozpolcenost adolescentů, kteří ještě nevědí, co budou v životě dělat, a zároveň čelí tlaku elektronických médií, z nichž se na ně valí obrazy zla a násilí. Analýzu této rozpolcenosti ve filmu Po škole podporuje minimalistický střih a nezaujatá „odcizená“ kamera. (Febiofest)

GTS_PUNK

Opäť film, ktorý mohol z námetu vyťažiť omnoho viac, ale svojim finálnym spracovaním skončil na smetisku filmových dejín. Drámy s prvkami psychológie zasadené do školského prostredia milujem, ale Afterschool bolo zatiaľ to najhoršie, čo som z tejto kategórie filmov videl. Campos schováva všetko napätie a možnú finálovú gradáciu veľkého psychologického filmu za sexuálne fantazírovanie hlavného hrdinu Roberta a tak sa dosť vyhýba pôvodnej filmovej myšlienke. Alebo chcel poňať ako hlavnú myšlienku práve toto "fantazírovanie"? Ak hej, podarilo sa mu to, ale ja som toto videl ako niečo z druhej koľaje a za hlavnú ideu filmu považujem niečo úplne iné. Talbert Twins. To najpodstatnejšie, čiže ony a ich smrť ani nebola objasnená. To, že v tom boli drogy mi ako odpoveď nestačí. Zrejme som náročný divák, asi áno. Ale chcem vedieť od koho ich mali, a čo sa dialo tesne predtým ako padli na školskej chodbe k zemi. Celé to bolo akosi zvláštne domotané a akoby zle dokončené. Akoby si tvorcovia pred koncom povedali: "Záver urobíme úplne o niečom inom." Tak vznikol Afterschool - "zlátanina" z rôznych fragmentov príbehu, ktoré ale nedávali v konečnom dôsledku väčší zmysel, a nemohli vzbudiť u diváka záujem nad filmom po jeho skončení rozmýšľať. Bola to slabá záležitosť a jednohubka, ktorá mi divácky nechutila. ()

RickyFitts

Výborný a důležitý film. Vzhledem k tomu, že stylově, žánrově i námětem je tohle film přesně podle mýho gusta, navíc s excelentními hereckými výkony, napíšu jen, proč nedávám pět: 1) Takhle prohnilej a stupidní učitelskej sbor působí v kontrastu s filmem samotným dost nerealisticky 2) vtipy s pamětním videem (včetně skladby pro závěrečný titulky) si mohli tvůrci odpustit 3) scénář mohl bejt přece jen trochu nahuštěnější, víc "akce" a míň proslovů ve školní kapli by neškodilo 4) jestli se nepletu, závěrečná "aha" scéna je jediná, co není zařazena v chronologickém znění - škoda té nedůslednosti... ()

Marqta

Nápad s tím, že jsou lidé závislí na brutálních videích a to se přenáší do jejich života....není špatný. Ale tenhle film je takový od všeho trochu. Vlastně se nic nedozvíme a jenom se skáče od jedné části příběhu k druhé. A když si člověk začne myslet, že konečně pochopil nějaký záměr, nebo smysl, tak za chvíli zjistí, že se hluboce spletl. Příjde mi, že ani nemá žádnou pointu, nemá závěr, jako by se děj vůbec nepusunul. Ale za nápad, některé scény a zajímavou kameru dávám **. ()

honajz2

Tak jsem si tu pročítal pětihvězdičkové komentáře jestli mi náhodou neunikla skrytá genialita tohoto filmu, ale namísto toho jsem se dozvěděl, že většina z nich dává vysoké hodnocení jen proto, že se to vůbec nesnaží z diváky dojit moře slz a že je zde prostředí střední školy vyjádřeno realističtěji, než ve filmech typu High School Musical. Hm. To je sice fajn, ale proč dělat takovou přednost z něčeho, co je u nezávislých a uměleckých filmů z podobného prostředí takřka pravidlem? Navíc když Po škole jen pluje po povrchu a vůbec nejde do hloubky. Chce si to hrozně hrát na echt hipsterského Hanekeho, konkrétně hlavně na Bennyho video, ale zatímco Bennyho video má promyšlené postavy včetně jejich psychologie, Po škole to nemá vůbec. Rozjezd je slušný, ale už po nějaké 20. minutě je z toho jen plácání odněkud někam, co si hraje na psychologický film, ale přitom se o Richardovi dozvíme strašně málo, abychom ho nějak pochopili. Je introvert, vzrušuje ho porno s částečným škrcením žen, má brát prášky které nebere (jaké prášky? na co přesně?) a to je zhruba všechno. Já vím, že je takový nepřístupný, ale kruci když už točím psychologický film, tak by aspoň režisér měl naznačit co a proč. Sociopat není, přátele má, možná ho nikdy nikdo úplně nepochopil, ale tomu se to skoro vůbec nevěnuje. SPOILER A že by ty holku zabil kvůli tomu, že ho to vzrušuje, z toho neplyne už vůbec, KONEC SPOILERU takže si tu fakt asi člověk může domyslet co chce. Jinak by to vůbec nebyl špatný film, nějaký potenciál má, ale to by to musel točit někdo, kdo by tu stopáž plně využil a nenatahoval ji přehnaně dlouhými záběry a sem tam nějakou vatou. Navíc se mi ani nelíbil ten způsob, jakým je to natočené - sice někdy ty úhly kamery mají svoje opodstatnění, ale jinak jsou strašně pseudoumělecké. Například dlouhý záběr při rozhovoru dvou postav, kdy kamera zabírá jen jejich vlasy, mi přijde pouze jako laciná hra na umění - a takových scén je tam víc. Příběh to sice má zajímavý, líbila se mi ta závěrečná scéna a i ti herci se snaží, ale jinak to fakt povedené není. Navíc i všechna témata související s tou střední to jen nakousne, ale ani jedno pořádně nerozebere. Diskuzi to sice vyvolat může, ale to kdejaká přednáška taky. To pro mě taky není zrovna důvod pro navýšení hodnocení. Btw, pobavila mě ta scéna s pohřebními videi, ale vůbec se mi nelíbí ta násilná myšlenka z ní plynoucí. Úplně vidím režiséra, jak touhle scénou chce do světa vykřičet "Podívejte se na ně, oni se dojímají nad vzpomínkovým videem s dojemnou hudbou! Co si to dovoluje, ten hnusný póvl!"... Myslím, že další Camposovi filmy vynechám, ale co jsem si tak procházel jeho filmografii, stejně mě námětem ani jeden z nich moc nezaujal. A na chladné pseudoumění taky náladu zrovna nemám. 2* ()

Toj

Je smutný, že místní "filmoví znalci" se s tímto filmem nedokáží vyrovnat. Ve chvíli, kdy se někdo nedokáže vyvázat při sledování filmů z oceňování kategorie nějaké normativnosti, tak sám sebe šidí nejenom o zážitek z dobrého filmu, ale v podstatě o celý jeden rozměr chápání kultury vůbec. Skutečnost, že Afterschool nepoužívá hudbu a nájezdy kamery v emocionálních scénách, že kamera mnohdy znemožňuje blízkost a viditelnost většiny postav, není chyba. Existuje celkem dost filmů, které nepředpokládají, že divák je uplný idiot, který potřebuje, aby ho někdo emocionálně vodit za ručičku ohranými postupy. Některé filmy chtějí, aby jim divák vyšel naproti a nezapomněl přemýšlet, protože takový dialog mezi divákem a filmem může celkem pomoc v uvědomění si různých normálně nečitelných rozměrů problému. Afterschool asi nechce za každou cenu rozbrečet diváka - ono to není tak těžký, k tomu občas stačí na youtube hledat videa štěňátek v útulcích. Afterschool se neotřele vztahuje k tématu a počítá s otevřeným a chytrým divákem. Z tohoto hlediska se jedná o extrémně znepokojivý a koncepčně poměrně silný film. Oproti filmu "posledních 15" je Afterschool příběhově mnohem zralejší a citlivější a Campos se už oprostil od dětinské manifestování vlastní nonkonformity a protisystémovosti. "BabyHaneke" je něčím možná výstižná přezdívka, ale Campos došel k vlastnímu svébytnému filmovému výrazu. Každý má právo na svůj vkus, ale pokud si někdo vysvětluje oceňování tohoto filmu jenom jako výraz pózy nebo hipsterství, tak zjevně sám ztrapňuje svoji inteligenci. ()

• Režisér se netají obdivem k nyní už klasickému dokumentárnímu filmu ze školního prostřední High School režiséra Fredericka Wisemana, proto po slavném tvůrci pojmenoval postavu výchovného poradce. (Morien)
  • Film představoval debut pro tehdy šestnáctiletého představitele hlavní role Ezru Millera. (Morien)

MFF Karlovy Vary ve znamení Borderline Films

MFF Karlovy Vary ve znamení Borderline Films

13.03.2013

48. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se pomalu blíží, o čemž svědčí i rozhodnutí festivalového týmu odtajnit první položku letošního programu. Už nyní se tak můžeme začít těšit na kompletní… (viac)