V hlavní roli já

• Írsko A Film with Me in It
všetky plagáty

Černá komedie tragických rozměrů aneb Zubatá se nepřezouvá.
Irská komedie V hlavní roli já je černá a drsná. Drsnější a černější než většina černých komedií, které jste mohli doposud vidět. Jejím hrdinou je člověk, který má oprávněný pocit, že se ocitl na dně. Bohužel netuší, že dno může mít i sklep. Neúspěšný herec Mark (Mark Doherty) nosí permanentně uštvaný výraz, jemuž dominují psí oči. Není divu. Na konkurzech bývá většinou do počtu a navíc během nich zažívá mrazivá ponížení uštědřovaná nespokojenými režiséry (pikantní cameo rolička režiséra Neila Jordana). Opřít se navíc nemůže ani o přítelkyni (Amy Huberman), toužící po přívlastku „bývalá“, bratra (David O´Doherty), paraplegika upoutaného na vozík, ani o nejlepšího kámoše (Dylan Moran), který je sice budoucí slavný režisér a scenárista, ale zatím utápí svůj údajný talent v alkoholu a hazardních hrách. Jako pověstný Damoklův meč nad ním navíc visí hrozba vystěhování z pronajatého bytu, protože panu domácímu (Keith Allen) dochází trpělivost kvůli nesplácenému nájmu. Nějak takhle by mohlo vypadat peklo na Zemi. Jenže pod tenhle kotel absolutního zoufalství lze ještě přiložit. Kombinace blikající žárovky v kuchyni, špatně zavěšeného lustru, uvolněných klik u dveří a popraskaného stropu odstartuje sérii katastrof, které ústí v sérii mrtvol, jež se zoufalému Markovi hromadí před očima. Ten ve snaze zachránit situaci roztáčí kolotoč bizarních a absurdních situacích, které všechno ještě zhoršují. Komedie V hlavní roli já patří k filmům, u kterých se královsky bavíte, nicméně v hloubi duše se za to stydíte, protože v ní opravdu nic není k smíchu. Představitel jedné z hlavních rolí Dylan Moran patří k nejúspěšnějším britským komikům současnosti díky lehce anarchistickému britskému sitcomu Black Books, který volně vychází z poetiky Monty Pythonů. Ostatně i oni mají ve svém repertoáru slavný skeč, jehož hrdinou je muž, kolem něhož se sérií bizarních nehod kupí mrtví, aniž by on sám třeba jen hnul prstem. (oficiálny text distribútora)

Ragdoll

Jako komedie mi to nepřipadalo, smál jsem se sice často, ale věcem, které by normálním lidem vtipné nepřišly, jenže moje zalíbení ve všem černém a drsném nezná mezí. Film je celkem krátký, takže děj ani nemá šanci na pořádný rozjezd a už zase končí. Nápad je správně absurdní, herci vhodní, Mark Doherty je typický loser a Dylana Morana mohu vždycky. Možná ta neúplná stopáž, trochu pomatený střih a absence nějaké výraznější hudby mi zabraňují v kompletní satisfakci, ale stále je to slušný nadprůměr. 75%. ()

Skip

Když se někdy dívám na Příběhy Alfreda Hitchcocka, říkám si, že tenhle film by se mu možná mohl líbit. Černá komedie by to byla, jenže ono jaksi, čeho je moc, toho je příliš, a zvlášť když hlavní hrdinové nejsou moc zábavní, a to se pak všichni ti mrtví mohou snažit umřít jakkoliv zábavně, když jim to přeživší kazí. No aspoň jeden kvadruplegik má díky osvětlení klid v nebi. Jinak bohužel nic moc. ()

boshke

Kdo tohle zase vymyslel? Málo vtipu, málo atmosféry, málo děje. Zhruba v půlce to začalo vypadat nadějně, pak mne to však opět bavit přestalo. Potěšil mne Keith Allen, kterého jsem od Robina Hooda, kde hrál Šerifa, viděl poprvé. Každopádně jediným důvodem, proč na to koukat, je Dylan Moran, který si tu v podstatě znovu střihl Bernarda (on chudák také asi s tím svým ksichtem nic jiného neumí). A Mark byl zoufale nesympatický po všech stránkách... 60% ()

Morholt

nápad dával prostor pro spoustu gagů, hlášek i šílených situací, stejně jako pro charakteristický britský rukopis. Ale ani jednoho jsem se, až na výjimky, nedočkal. Lví podíl na tom má nejen režie, ale i dvojice hlavních představitelů, kteří jsou ve svých rolích naprosto bezkrevní. Tady bych byl snad i spokojenější s uřvaným americkým remakem, než s touhle nudou. 30% ()

Dero

Diváci, jakmile se přistihnete, že se v průběhu filmu nekontrolovaně smějete něčemu neuvěřitelně brutálnímu, začněte počítat. Schválně jestli vám budou stačit prsty na rukou. Velice osvěžující scénář. Velice osvěžující dramaturgie. Velice osvěžující režie. Velice osvěžené čtyři hvězdičky a nutkání vyrazit do kina ještě jednou. P.S. Sorry, Dylane, Mark Doherty v tomto filmu kraloval. ()

• Natáčení probíhalo v irském Dublinu. (Terva)