Strážci - Watchmen: Příběhy Černé lodě

• USA Tales of the Black Freighter
všetky plagáty

Animovaný příběh podle fiktivního komixu "Marooned", který si čte chlapec v komixu Watchmen, o námořníkovi, jehož loď je přepadena Černým škunerem a on jediný přežije na opuštěném ostrově. Jeho jediným cílem se stane varování rodného města… (xxvasa)

Isherwood

Butler má neskutečné charisma i v pozici ‚audio‘, ale zbytek je nezajímavá historka, která evidentně může fungovat jako ‚vyplňovací vata‘ komiks v komiksu, ale ne jako samostatný kousek. Na to mi přeci jenom chybí propracovanější animace a příběh, který by více vtáhnul. Dvojnásobná stopáž by tomu prospěla. ()

gudaulin

Tradice českého animovaného filmu vychází z hravé poetiky, jakou k nám vnesl Trnka s Týrlovou na jedné a Karel Zeman na druhé straně. Hororové experimenty byly řídké a nasměrované spíš do baladické zádumčivé polohy. Příběhy Černé lodě na to jdou úplně jinak, jsou až extrémně expresivní, plné zloby, nenávisti, krve a temnoty. Jsou o lidském zoufalství muže, kterému vyvraždili všechny přátele a blízké a na cestě na pomstou ho provází jen mrtví společníci a vlastní myšlenky, které se v touze po pomstě vymkly zdravému rozumu. Beru to jako samostatný filmík, který si nespojuji s komiksem. I tak je navýsost zajímavý, i když také morbidní. Celkový dojem: 80 %. ()

Avathar

"V pekle sú aspoň čajky spokojné..." Drsný, sugestívny rozpohybovaný "komiks z komiksu." PRÍBEHY ČIERNEJ LODE hrajú v komiksových WATCHMENOCH napohľad síce vedľajšiu úlohu, ale to len preto, aby napokon splynuli spolu so šokujúcim vyústením a veľmi presne odrazili myšlienku celého diela. Príbeh si v komikse aj vo filme číta jedna z postáv, menom Bernie (vo filme sa však mihne sa až v samotnom závere). Mimochodom, autor ČIERNEJ LODE Max Shea má v komikse spolu s ostatnými umelcami a vedcami dosť kľúčovú úlohu, znalci vedia kam mierim :)____Keďže vo filme bol záver trochu pozmenený, je jasné, že Shea sa tam neobjavuje, čo je trochu škoda, pretože tým PRÍBEHY ČIERNEJ LODE trochu (ale skutočne len trochu, pretože hlavná je myšlienková hodnota, ktorá je brilantná) strácajú na opodstatnení (teda za predpokladu, ak tento animák Zack Snyder nastrihá aj do filmu). Pri správnej strihovej práci by však veľmi efektne mohli zvýrazniť myšlienkovú hodnotu diela a dodať mu zároveň ešte väčšiu pôsobivosť____ČIERNA LOĎ je temný, výrazne hororový a bezútešný príbeh stroskotanca, ktorý sa - vedený dobrým úmyslom a láskou - vydáva varovať rodné mesto Davidstown a svoju rodinu, pred obávanou Čiernou loďou, ktorá rozprášila jeho loď aj verných námorníkov. Na plti, spevnenej mŕtvymi telami svojich druhov sa vydáva na cestu na more, v snahe predstihnúť diabolskú loď. Na malom priestore sledujeme psychologický súboj jedného muža samého so sebou a jeho postupné prepadanie do hlbín šialenstva, a zároveň jeho príbeh vnímame, ako mrazivú metaforu o zatratení ľudskej duše. Dojem všadeprítomného zúfalstva podporuje skvelá animácia a hudba, rovnako ako hlasový prejav Gerarda Butlera. A samozrejme, text priamo z pôvodného komiksu, bez ktorého by atmosféra bola len polovičná. "Vskutku, život je peklo a drsná ruka smrti je naším jediným vykúpením..." ()

Clavius

Parádní převod z komiksové předlohy. Vůbec by mi nevadilo, kdyby tohle zakomponovali přímo do filmu, když si postava tento komiks ve filmu četla. Animace, ve které je zmíněno jméno Zack Snyder nemůže být jiná, než fantastická. Butlerův hlas se zde, co by hlavní mluvčí, hodí parádně. Jinak k příběhu nemám co dodat, předlohu jsem měl přečtenou už před premiérou Watchmenů a vše spojené se Strážci si zasloužilo můj obdiv. 100% ()

ConanVJ

Povedenej krátkej hororovej animák, kterej je součástí prodloužené verze watchmenů. Hlavní hrdina s hlasem G. Butlera přežije po útoku Černého škuneru na svoji loď a dělá vše pro to, aby se dostal do rodného města za svou rodinou a zachránil je před zlem, které se k nim blíží. Filmek má zajímavej konec. Za mě 80% :) ()

• Snímek byl natočen podle stejnojmenné komiksové série Alana Moorea a Dava Gibbonse. (Terva)