Jerusalema

• Južná Afrika Gangster's Paradise: Jerusalema (viac)
všetky plagáty

Nový snímek uznávaného jihoafrického režiséra Ralpha Zimana se ve šlépějích šokujícího Města bohů vydává do ulic nejlidnatějšího města v zemi, Johanesburku, kterému vládne pouliční násilí, kriminalita a gangy chudáků, kteří už dávno ztratili ambice chovat se lidsky. A patří mezi ně i Lucky Kunene, téměř negramotný mladík pracující na benzinové pumpě, jehož životním snem je vlastnit sérii nablýskaných bavoráků, dům s výhledem na moře a mít za manželku chytrou a vzdělanou ženu. Jenže cesta k naplnění těchto představ vede pouze skrze peníze. A když padne poslední možnost, jak se dostat do školy, rozhodně se Kunene uspět jinak. Proto začne se svým nejlepším kamarádem Zakesem krást auta. Za Datsun si pořídí nový oblek, za zcizenou Toyotu novou lednici, za Mazdu velkou hi-fi soupravu a než se oba nadějí, trčí Kunene a Zakes až po krk v organizovaném zločinu. A navíc se vinou marxismem zaslepeného Nazaretha připletou i k ozbrojené loupeži. Pak už je pozdě chtít utéct a skrýt se jinde. Komu se jednou dostane snadno nabytý luxus do krve, nikdy se touhy krást již nezbaví. A proto i v Hillbrow, kam oba muži odejdou, je jim v patách stále jen překračování zákona a podvádění. Nakonec si vyšlápnou i na místního narkobarona. Ulice se začínají měnit na válečnou zónu. (oficiálny text distribútora)

Zeck

Africká perla, připomínající tu brazilskou jen náznaky. Srovnání s Městem bohů, nebo Americkým gangsterem je zbytečné. Tento film je totiž o něčem jiném, než o návodu, jak rychle a nelegálně zbohatnout, nebo jak se z ghetta dostat do vily. Trochu mě mrzí, že tento film začal, jak už to tak dnes bývá zcela klasicky a stereotypně. Začátek filmu popisuje konec příběhu. Bez flashbacku by byl film mnohem zajímavější. Nemůžu dát jinak, než za 90%. Samotný film je tak na 70%, ale když přihlédnu, z jaké země tento snímek pochází, můžu se jen v duchu zasmát sračkám, které produkuje o mnoho bohatší země, jako Česká republika. 90% 25.12. 2009 ()

ghatos

Jsem rád, že Jerusalema splnila má vysoká očekávání. Pilíře jako svižná dějová linie, vypravěč nebo výborné herecké výkony nechybí. Město bohů je přece jen o stupínek výše díky komplikovanosti a zároveň komplexnosti. Snímek z JAR je zase přímočařejší a předvídatelnější. Těžko lze mu co vytknout, snad by stálo za to rozvést charaktery vedlejších postav. I tak se jedná o skvělou podívanou, která je vynikající reklamou pro konání MS 2010 ve fotbale v Jihoafrické Republice ;) - v úvodních titulcích jde i vidět rozestavěný stadión. ()

L-V

American Gangster po jihoafricku. S Městem bohů bych to moc nesrovnával - to je zase jiná liga :), každopádně se jedná o mimořádně poutavou sondu do jihoafrické reality nejchudších vrstev, o které my v Evropě nemáme moc ponětí - o to je obraz tamního života ve slumech a ghettech pro nás zajímavější. Děj příjemně odsýpá bez nějakých větších výkyvů kupředu a dvě hodiny uplynou jak nic. Přestože vás film ničím výrazně nepřekvapí, tak pečlivě budovaná atmosféra snímku vás dokáže pohltit - být v něm víc silnějších momentů nebo nečekaných zvratů, šel bych na pět - takhle "jen" solidních 80 %. ()

Enšpígl

Kouzlo tohoto filmu zpočívá v dokonale přesně namixované žánrové pestrosti. Prioritně je Jerusalema gangsterka, která ale nesází na napřetržitou akci nebo sled drsných vražd, ale především na Jihoafrické reálie, které jsou hlavní silou filmu, protože člověk má pocit, že tohle není film, ale jen filmový záznam jedné ze skutečných kriminálních epizod v JAR. Za nejsilnější složku filmu však považuju dialogy, protože ty jsou spojovacím prvkem přes kterej si ve filmu podávaj jednotlivé žánry dveře. Od gangsterky, přes sociální téma až po rasismus a politiku. Tak šikovně a chytře napsaný dialogy vážně nezní ze všech filmových úst. Hlavní hrdina mně byl odpornej, ale dostával se do stituací, které řešil takovým způsobem, že mě nutil k přemýšlení nad ním a nad právním a sociálním systémem resp. spíš nesystémem v JAR, ale Jerusalema není žádnej intelektuální dýchanek, pokud dojde na akci, tak je výborná a nekompromisní. Skvělej film, který má v sobě divácky vděčné prvky, ale nebojí se oslovit i tvůj mozek. Viděno v rámci Challenge tour 2015 jako film číslo 6. ()

jedna_vrana

Film rozpráva silný, napínavý a dobre zahraný príbeh o vzostupe mladého gangstra k moci, zároveň vykresľuje zdrvujúci obraz toho, ako a prečo sa zločin v Južnej Afrike vymkol spod kontroly.Hlavná hviezda filmu - Lucky Kunene - má svoje životné motto prevzaté z filmu o Al Caponem: "Ak chceš kradnúť... kradni vo veľkom a dúfaj, že ti to prejde!" Ako mucha na stene môžeme sledovať, ako sa nevinný mladík zo Soweta, obeť okolností, obráti k zločinu a vypracuje sa na chuligána z Hillbrow. Herecké výkony sú vynikajúce a film vás pohltí. Zdalo sa mi, že  opis juhoafrického zločineckého podsvetia je uveriteľný. Čo je na tom všetkom najstrašnejšie? Je založený na skutočných udalostiach! ()

• Mix jazyků, který se ve filmu vyskytuje, se nazývá Tsotsitaal. Jde o slang, který je spojován nejčastěji s mladými lidmi žijícími ve slamu a se zločinci. Jde o mix zulujštiny, afrikánštiny, sothštiny a angličtiny. (Caaslav)
  • Režisér Ralph Ziman zjistil, jak zločinci ukradli celou budovu v Hillbrow tak, že prováděl rozhovory s novináři, sociálními pracovníky, tamnějšími rezidenty, právníky a policisty. Zjistil přitom, že pro tyto osoby je způsob jak ukradnout budovu podobným způsobem dobře známý. (Caaslav)
  • Přepadení obrněného vozu je inspirováno filmem Nelítostný souboj (1995), na který se postava Nazaretha (Jeffrey Zekele) ve filmu dívá. (Caaslav)