Vzhůru dolů!

(relácia)

Arnošt Goldflam a Josef Polášek na dobrodružné výpravě po tajuplných zákoutích největšího jeskynního systému v České republice - krasového podzemí Amatérské jeskyně a propasti Macocha.
Stačí se zvednout od stolu v obývacím pokoji, vydat se těsně za město a dobrodružství je tady. Přesně to zjišťují dva hlavní hrdinové netradičního vlastivědného cyklu: Arnošt Goldflam v roli činorodého tatíka na penzi a jeho syn, představovaný Josefem Poláškem. Vydávají se na sever Moravského krasu pátrat po vzniku podzemní říčky Punkvy. Cesta je zavede nejprve do bělostných Sloupsko-šošůvských jeskyní, které byly vytvořeny vodami Sloupského potoka. O několik kilometrů dál se propadá v rozeklané kotlině Staré rasovny Bílá voda. A tyto dva potoky se na dosud neznámém místě, kdesi pod závrtem Městikáď, slévají a vytvářejí ponornou říčku Punkvu. Goldflam s Poláškem díky speleologům náhlednou i do věčně temných prostor veřejnosti nepřístupné Amatérské jeskyně a posléze sestoupí na dno světoznámé propasti Macocha, aby na lodičce dopluli až k dennímu světlu. Vzájemné špičkování obou protagonistů v sobě skrývá nejen chytrý humor, ale i dávku pozoruhodných informací o vzniku jeskyní i jejich objevování, např. profesorem Karlem Absolonem. Divák, který touží po poznání a zároveň se nechce nudit, má dobrou příležitost prožít si malé dobrodružství a inspirovat se k vlastní výpravě, ke které není potřeba nic jiného než vyrazit na cestu.

Jednotlivé díly:  1. Za tajemstvím Punkvy
2. Do nitra Turoldu
3. Do chýnovských mramorů
4. Za zbrašovským aragonitem
5. Do Rudického propadání
6. Za pověstmi Zlatého koně
7. Po stopách člověka (oficiálny text distribútora)

rakovnik

Opět s povděkem kvituji vznik zajímavého seriálu o krásách naší krajiny. Opět ale konstatuji, že průvodci jsou někdy až otravní a slovo "kluk" se vyskytuje mnohem častěji, než jeskyně či kalcit. Větší prostor bych opravdu dal odborníkům, snaha o zábavu je v tomto typu pořadu spíše na škodu. ()

Sifaka

Zajímavý cyklus o jeskyních, který chyběl , na to, že jsme taková jeskyňářská velmoc. Je to děláno zajímavým způsobem (otec a syn ). Je to zábavné i poučné, prostě mě to baví. ()

blitzer

Zajímavý cyklus, ve kterém lehce nahlédneme do jeskynních komplexů Čech a především Moravy. Jak už vím z podobně zaměřeného, o 8 let staršího seriálu Podzemní Čechy, naše země je doslova provrtána různými podzemními prostory. Proto je jasné, že se do sedmi dílů všechno nevejde a seriál si tak vybírá spíše ty nejznámnější a nejrozsáhlejší jeskyně. Na průvodcovskou dvojici jsem byl už celkem zvyklý z Hub, takže mi jejich vzájemné špičkování ani nijak zvlášť nevadilo. Ovšem na zasvěcený výklad pana Cílka to ani zdaleka nemá. ()

Mylouch

Více zábavný pořad než popularizující speleocyklus, jehož informační hodnota je více či méně zastiňována hereckými skeči, na nichž podle osobního založení i momentální nálady diváka a tvůrčím vzepětí autorů v tom kterém díle stojí a padá výsledný tvar. (Pro mě nejzábavnější momenty asi v mikulovském dílu) ()

touchmud

Špatné to rozhodně není, ale podle mě jde o nevyužitou příležitost. Domnívám se, že lepší by bylo říci více o tak zajímavém tématu jako jsou jezkyně, místo zbytečného tlachání a rádoby vtipných komentářů. Arnošt Goldflam v roli průvodce mi přišel jako dobrá volba, což o Poláškovi říci bohužel nemůžu. Ještě bych zmínil časté používání hudby z Pána prstenů, které mi k jejich putování moc nesedělo. ()