La Cité des Roms

všetky plagáty

Podchod pod železnicí ústí na okraji čtvrti Naděje, romského ghetta v bulharském městě Sliven. Angel Jichaljev, aktivista a vysokoškolský student pedagogiky, jí každý den za rozbřesku prochází, aby probudil chlapce a dívky, které odváží do školy v centru. Desegregační plán totiž počítá s postupným začleňováním romských dětí do tříd mezi ostatní bulharské děti, protože zvláštní škola pro malé obyvatele Naděje se spokojuje převážně s výukou kreslení a zpěvu. Dokument, v němž přihlížíme životu školačky Elen, zatvrzelé snaze Angela o integraci romské komunity do většinové společnosti a nasloucháme rozpravám majitelky bistra s manželem o životě v ghettu, předkládá informace o soužití dvou etnických skupin nevtíravým, avšak naléhavým způsobem. "Ohýbání" stávajícího systému tak, aby byl přátelský i ke skupinám, jež dosud vyhodnocuje jako nepřizpůsobivé, připomíná aktuální situaci v České republice; včetně politiků, kteří si tematiku řešení životní úrovně romského etnika vpisují do volebních programů jen proto, aby se zalíbili. [Jeden svět 2009] (oficiálny text distribútora)

Baldrick

Úděl Angela Jichaljeva je určitě nelehký a budiž mu přáno co nejvíc úspěchů. Nicméně film celkem bez příkras ukazuje životní styl a myšlení různých obyvatel romského ghetta a přes velkoústé proklamace politiků (ať už ty politicky korektní či opačné) a oficiální texty distributorů jasně naznačuje, že dotčený problém není zdaleka tak černobílý, jak se nám různí mediální přicmrndávači snaží neustále vtloukat do hlavy. ()