Nefertiti: Egyptská královna

(TV film)
  • Česko Nefertiti a ztracená dynastie (viac)

Před více než 3 000 lety rozvrátili starověký Egypt. Dokonalá Nefertiti a její manžel, radikální král Achnaton, otřásli samými základy Egypta – a přetvořili civilizaci. Svrhli starou vládu, staré náboženství, staré hlavní město... a nahradili dokonce staré bohy. A nakonec spolu s celou rodinou zmizeli... Kde skončili? O tom se bouřlivě diskutuje už desítky let. National Geographic přináší – teprve podruhé v historii – do Údolí králů nejmodernější CT skeny, aby pomohly při pátrání po této tajemné královské rodině... Rodině, slavné především díky malému chlapci, který věřil, že je Achnatonovým synem, synem, který měl vyrůst a vládnout Egyptu... Král Tutanchámon. (oficiálny text distribútora)

char_t

Typický americký dokument. Vědci se dívají na dvě mumie, vynášejí jednu zběsilou teorii za druhou, a střídavě je potvrzují a vyvracejí pomocí faktů typu "krk vypadá podobně dlouhý jako na téhle sošce". Cílem bylo přesvědčit diváka, že před jeho zrakem došlo k zázračnému objevu a rozpoznání mumie, ve skutečnosti jsem měl spíš opačný pocit - že nic z toho, co řekli, nemělo váhu, a většinu argumentů si v jiné části filmu sami vyvrátili. ()

Arsenal83

Veľa nudného teoretizovania, veľa otázok prečo, no odpovede žiadne a aj to tajomstvo, ktoré je na začiatku nastolené je divákovi hneď jasné, že dopadne ako dopadne. Pár mŕtvych ksichtov a Nefertiti aj tak unikla. Celý dokument tu. ()

dmk

Jeden ze skupiny dokumentů, jenž se zabývají tím, že vezmou kosti a vypráví příběh těch, jimž patřily(pozn. nemusí to být jen lidé. Musím říct, že ve své kategorii je to velmi nadprůměrný snímek. Ovšem na to, abych mu dal pět hvězd to nemá,to se zatím v této skup. podařilo pouze Baladě o Alosaurovi a jsem přesvědčen, že kdyby to udělali v jejím stylu(Nejdřív by dali pouze zfilmovaný příběh a poté by ukázali jak to zjistili)dal bych pět hvězd, nicméně takto střídavě to působí neuceleně a nedokončeně. To sice ve skutečnosti není pravda ale u hodnocení tu hraje roli onen subjektivní pocit. I přes tuto nedokonalost je to ovšem strhující dokument, který byste si neměly nechat ujít. ()

E=mc2

Zahi Hawass je rozprávkár, klamár, hovno, ktoré už našťastie nie je vo svojej pozícii. Pseudoveda prezentovaná v tomto dokumente "má 25, má predĺženú lebku, je to muž, to bude Achnaton!!!!! WTF!? Prečo tam nezavolali ľudí z forenzného oddelenia vrážd? Tí sa predsa takou prácou živia. Čo je však najväčší logický fail, porovnávanie múmie s nákresom či bustou Nefertiti...na to nemusím byť ani Ajnštajn :) aby som vedel, že to asi nedopadne dobre. ()

jenik71

Nefertiti byla významnou královnou a já očekával, že se o ní a o jejím životě dozvím nějaké další zajímavé informace. V tomto dokumentu se ale pátrání po její osobě stáčí především k její nejbližší rodině a ke zkoumání objevených mumií pomocí nejmodernější technologie. To je jistě zajímavé, avšak od National Geographic existují i zajímavější dokumenty. ()