Nefertiti: Egyptská královna

(TV film)
  • Česko Nefertiti a ztracená dynastie (viac)

Před více než 3 000 lety rozvrátili starověký Egypt. Dokonalá Nefertiti a její manžel, radikální král Achnaton, otřásli samými základy Egypta – a přetvořili civilizaci. Svrhli starou vládu, staré náboženství, staré hlavní město... a nahradili dokonce staré bohy. A nakonec spolu s celou rodinou zmizeli... Kde skončili? O tom se bouřlivě diskutuje už desítky let. National Geographic přináší – teprve podruhé v historii – do Údolí králů nejmodernější CT skeny, aby pomohly při pátrání po této tajemné královské rodině... Rodině, slavné především díky malému chlapci, který věřil, že je Achnatonovým synem, synem, který měl vyrůst a vládnout Egyptu... Král Tutanchámon. (oficiálny text distribútora)

char_t

Typický americký dokument. Vědci se dívají na dvě mumie, vynášejí jednu zběsilou teorii za druhou, a střídavě je potvrzují a vyvracejí pomocí faktů typu "krk vypadá podobně dlouhý jako na téhle sošce". Cílem bylo přesvědčit diváka, že před jeho zrakem došlo k zázračnému objevu a rozpoznání mumie, ve skutečnosti jsem měl spíš opačný pocit - že nic z toho, co řekli, nemělo váhu, a většinu argumentů si v jiné části filmu sami vyvrátili. ()

Lukoh

V dokumente sa pomocou tomografie snažia určiť, ktorá z múmii dvoch žien patrí Nefertiti, alebo nie. Osobne nemám moc rád "archeológa" Zahi Hawassa, nakoľko si vždy domýšla príbehy o artefaktoch podľa toho, čo v nich chce vidieť. Našiel by som iných 1000 možností, ako vysvetliť to, čo v tomto dokumente uvidíte, no moje teórie by boli rovnako (ne)potvrdené ako teórie Zahi Hawassa. Nakoniec sa z dokumentu dozviete, že identifikovali múmie celej blízkej rodiny Nefertiti, len ju nie. Samozrejme - údajne. ()

E=mc2

Zahi Hawass je rozprávkár, klamár, hovno, ktoré už našťastie nie je vo svojej pozícii. Pseudoveda prezentovaná v tomto dokumente "má 25, má predĺženú lebku, je to muž, to bude Achnaton!!!!! WTF!? Prečo tam nezavolali ľudí z forenzného oddelenia vrážd? Tí sa predsa takou prácou živia. Čo je však najväčší logický fail, porovnávanie múmie s nákresom či bustou Nefertiti...na to nemusím byť ani Ajnštajn :) aby som vedel, že to asi nedopadne dobre. ()

Arsenal83

Veľa nudného teoretizovania, veľa otázok prečo, no odpovede žiadne a aj to tajomstvo, ktoré je na začiatku nastolené je divákovi hneď jasné, že dopadne ako dopadne. Pár mŕtvych ksichtov a Nefertiti aj tak unikla. Celý dokument tu. ()

jenik71

Nefertiti byla významnou královnou a já očekával, že se o ní a o jejím životě dozvím nějaké další zajímavé informace. V tomto dokumentu se ale pátrání po její osobě stáčí především k její nejbližší rodině a ke zkoumání objevených mumií pomocí nejmodernější technologie. To je jistě zajímavé, avšak od National Geographic existují i zajímavější dokumenty. ()