Vychytralý mlynář a jeho krásná žena chodí tak dlouho se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne... Mlynář Luca (Marcello Mastroianni) a jeho krásná manželka Carmela (Sophia Lorenová) využívají laskavosti španělského guvernéra (Vittorio de Sica) a jeho pobočníků, aby se vyhnuli placení daní. Guvernérova velkorysost však není nezištná: mlynáře nechá nečekaně uvěznit na základě obvinění z buřičství, a jakmile je vzduch čistý, začne se lísat krasavici Carmele. Když se mlynářka vzepře, guvernér využije své moci a začne ji vydírat – pokud se mu oddá, propustí jejího manžela. Carmela svůdce lstí uspí a utíká osvobodit muže. Ten však mezitím uprchl z vězení a nabyl dojmu, že mu manželka s guvernérem nasadili parohy. Naplánuje si tedy pomstu: přestrojí se za guvernéra a svede jeho manželku Dolores (Yvonne Sansonová)... Komická fraška s morálním přesahem vznikla na motivy známé Alarcónovy novely "Třírohý klobouk" (1874). Film je druhou spoluprací pozdější legendární dvojice LorenováMastroianni. Ti se poprvé před kamerou setkali ve filmu Škoda, žes taková potvora (1954), kde hráli taxikáře a zlodějku; v Krásné mlynářce si o rok později zkusili romantičtější, pohádkovější hereckou polohu. (Česká televize)

MarekT

Chtělo by se napsat, že se jedná o nejslabší spolupráci Marcella se Sophií, leč není tomu úplně tak - dnes už sice rozlišujeme něco jako jejich sérii společných filmů, avšak ve své době šlo o další z komedií s tehdy herecky oblíbeným Vittoriem de Sicou, kdy Sophia mu ve svých začátcích byla častou partnerkou. Stručně a bez obalu řečeno - nic moc jsem nečekal, připravoval jsem se i na nejhorší, avšak jsem byl mile překvapen, že úplná ztráta času tento výlet o pár století nazpět není... Jakkoli i zde platí, že tyto kostýmní filmy pro pamětníky se dají doporučit primárně jako rozšíření obzorů za podmínky, máme-li rádi hlavní protagonisty. (Podobný případ je i třeba o rok mladší "Elena a muži", kde pro změnu září Ingrid Bergman.) Což v případě těch dvou se potvrzuje, neboť zmíněný de Sica je ve své roli guvernéra oproti jiným hereckým kreacím poměrně otravný. Za pozornost stojí také opakující se postřeh, že Sophiiny první role byly více oprsklejší, trochu by se chtělo říct až "hepburnovské". Nicméně humor, jak už to u těchto návratů v čase bývá, je spíše jednodušší povahy, a tak se opravdu upřímný úsměv střídá s úšklebkem kyselejší povahy. 40% ()

classic

Krásna mlynárka, hojdajúca sa na [historickej] hojdačke, tak to bol snáď naprosto božský pohľad nielen pre guvernéra Teofiloa; mimochodom, pozorujúci túto konkrétnu "udalosť" až predsa z trochu väčšej vzdialenosti ["z balkóna kvartýru"] skrz okulár ďalekohľadu, kedy dostával neuveriteľný hlad po tejto nádhernej bytosti? • Presne tak, predstaviteľka dony Carmely, čiže talianska D*I*V*A* : SOPHIA LORENOVÁ, si bola maximálne vedomá všetkých svojich predných „predností”, ktoré boli v podstate ústredným motívom: Cameriniho, dobového titulu. Už podľa samotného názvu tohto počinu je vari úplne zrejmé, čo vlastne zohrávalo zásadnú úlohu v tomto prípade... • Širokouhlý formát [CINEMASCOPE] za doprovodu vskutku pestrofarebných, farebných tónov [TECHNICOLORU?], to zrovna tomuto sympatickému obsadeniu, podľa môjho vecného názoru: mimoriadne vhodne svedčalo, čo k tomu ešte podtrhovala i výtvarná stránka titulu, vrátane kostýmov a výpravy, bez ktorých sa daná látka skrátka nemôže vonkoncom zaobísť, keďže to automaticky zapadalo do jej štruktúry. • Už keď sme teda pri tom chválení, tak tandemu: Lorenová/Mastroianni; znovu svedčala ďalšia, v poradí 2. spolupráca, tentoraz v rozprávkovejšej polohe, pričom sa mohli znova oprieť i o Vittoria De Sicu, ktorý zase rovno exceloval pred kamerou [no koľkokrát vedel ukočírovať vytvorenú situáciu aj z pozície hneď za ňou]. • Zároveň titul zabrnkal i na sociálnejšie poňatú strunu, čo vytváralo ešte i o čosi zaujímavejšiu kombináciu [atmosféru] z pohľadu ako celku. Proste; z mojej strany sa neustále [aby som to teda náhodou nezakríkol] jedná len o nefalšovanú radosť zo spôsobov, ako sa pristupuje k týmto daným veciam, ktoré sa mi čoraz intenzívnejšie dostávajú hlboko pod kožu! ()

quokam

Hezká italská komedie, ba spíše fraška o potrestání hloupého správce, ale také příliš vycuraneho mlynáře, který vystavuje svou nádhernou ženu, aby nemusel platit daně a cla, až se ucho jednou prervalo. Film se nese ve znamení značného hereckého prehravani, pro které jsem původně chtěl dát hvězdičky dvě, ale zpětně uznávám, že to bylo v rámci žánru a odpovídalo i námětu. Byt si stále myslím, že výkon de Sica byl otřesný. Marcelo ba ještě více charismaticky svudna Sofia jej však více než vyváželi. Pointovy konec se podařil. Za mne spokojených 60 proc. Ps pro ostravaka, Neapolsko leží v Itálii, ne ve Španělsku. ()

Anderton

Scenár je na to, že ide o bláznivú komédiu so zámenami postáv prekvapivo prehľadný a ono to nakoniec až tak bláznivé nie je. Bohužiaľ ale ani výraznejším spôsobom vtipné. Asi v päťdesiatych rokoch Taliani takéto typy filmov milovali a tak dostávali, čo chceli. A že De Sica mal toho plné zuby a "odskakoval" si k neorealizmu, nie je vôbec prekvapivé. Sophia mi vždy bola sympatická ako silná sebavedomá žena s veľkou charizmou a maximálne ženská, pričom jej krása ma nikdy neohurovala. Bez nej by to bolo o triedu nižšie, Mastroianni a De Sica popri nej trochu tápu. ()

PTuranyi

Klasická francúzska komédia 50-tych rokov. Svižný scenár skrýva prostý príbeh lásky a žiarlivosti naplnený výbornými hereckými výkonmi a príjemným vtipom. Obsadenie je vskutku hviezdne: Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Vittorio De Sica ako guvernér vášnivo túži po mlynárovej manželke. Po celkom dlhej expozícii dôjde až na zámenu postáv a komické scény naberú na intenzite. Perfektná produkcia sa postarala o príjemnú atmosféru. Kto má rád Angeliku bude sa mu páčiť aj Krásna mlynárka. 70% ()

• Film se natáčel ve městech Castelvenere, Cerreto Sannita, San Lorenzello, Amorosi, Guardia Sanframondi, Rignano sull'Arno a Tivoli na řece Aniene. (classic)