Anglický film The Seventh Veil – Sedmý závoj byl natočen v Anglii v roce 1945, a premiéru měl 15.2.1946, v režii Comptona Bennetta, a za kamerou stál výborný Ben Frankel. Světoznámá pianistka Franciska Cunningham leží po autohavárii v nemocnici, má obvázané ruce, a s nikým nekomunikuje. Přichází za ní věhlasný psychiatr doktor Larsen, a domnívá se, že její stav vyplývá z neurovnané minulosti. Dívku zhypnotizuje, a nám se zjevuje celý příběh této talentované mladé ženy. Po smrti otce se Francesky ujímá poněkud nerad Nichols, bohatý, mladý muž, který má také šrámy na duši. Je zatrpklý, a ženy nemá rád. Projevuje jim nedůvěru a despekt. Franceska žije vedle něj v jeho staromládeneckém domě, kde jsou zaměstnáni jen muži. Je neustále sama, a tak se věnuje tomu, co jí dává sílu přežívat – hře na klavír. Když Nichols objeví její talent, nejen že se jí věnuje, ale dovolí jí, aby nastoupila na konservatoř dál studovat. Do Francesčina života vstupuje první muž – spolužák z konservatoře jazzový hudebník, Američan Peter Gray. Nichols cítí nebezpečí, protože ho chce Franceska opustit, a za Petera se vdát. Okamžitě zařizuje studium v Itálii a Francesku přinutí, aby s ním na kontinent odjela…….. (marťan)

Kenneth

Film, jehož délka je hodně ovlivněna hudbou, které je tam opravdu hodně. Začátek zajímavého životního příběhu nebyl ztvárněn zrovna šťastně, připomínalo mi to scénu z filmu To neznáte Hadimršku, kde Burian vzpomíná, jak když byli s Fialou ještě školáci, rozbili okno. Ve filmu zazní známé rčení: Kdo umí umí, kdo neumí učí. Film kromě zajímavého příběhu a výborných hereckých výkonů zaujme také překvapivým koncem. Pěkná ukázka manipulace s divákem. Herbert Lom výborně zvládl roli psychiatra, tak jako o 20 let později v seriálu The Human Jungle. ()

• Podle žebříčků, který v roce 2004 sestavil British Film Institute, patří Sedmý závoj do první desítky historicky nejnavštěvovanějších filmů na území Británie. Celkový počet jeho diváků je odhadován na 17 900 000 osob. [Zdroj: Zdeněk Bauer - kniha Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě] (mar48)
  • Když byl Herbert Lom obsazen do role psychiatra, chodíval dlouhé týdny do londýnského ústavu duševně nemocných, aby nasál atmosféru zdejšího prostředí a aby sledoval, jak probíhá léčba psychicky nemocných, ale značné znalosti mu dala i pražská univerzita (nestudoval ovšem medicínu), kde se seznámil s psychoterapeuty Freudem a Jungem. Nakonec po propuštění filmu mu napsal dopis profesor psychiatrie doktor Nathaniel Thornton z New Yorku, ve kterém mu pogratuloval za přesvědčivé podání role psychiatra. [Zdroj: Zdeněk Bauer - kniha Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě] (mar48)
  • Film byl krátce po své britské premiéře úspěšně promítán ve střední a západní Evropě (i v Československu), ale také v Indii, v Austrálii i v Jižní a Severní Americe. [Zdroj: Zdeněk Bauer - kniha Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě] (mar48)