Úctyhodní ľudia

• Česko Úctyhodní lidé (viac)

Mladá učitelka se nevědomky stává figurkou na krvavé mafiánské šachovnici... Do zapadlého sicilského městečka přijíždí mladá učitelka Elena – emancipovaná žena ze severu Itálie, která se náhle ocitá v pro ni neznámém světě, ovládaném a řízeném nepochopitelnými zákony. Brzy po jejím příjezdu vyděsí městečko záhadná série vražd. Kdo za nimi stojí a proč jako by vše směřovalo k osamocené nově příchozí, která se stává středobodem zájmu všech ve městě? Italský psychologický thriller vyniká pomalu budovaným napětím a lehce surreálnou atmosférou umocňovanou hudbou Ennia Morriconeho. Jedná se o jeden z posledních snímků režiséra Luigiho Zampy (Římanka, Otázka cti). (Česká televize)

dobytek

Nevim, jestli k tomu přispěl dabing, ale hlavní postava mi připadala jako příšerná afektovaná kráva, která nemluví, ale hystericky řve. Nejradši bych jí zavřel hubu pěstí. Pak se tam objeví první mrtvola, tak jsem myslel, že začne nějaký vyšetřování. A ono ne. Fízl, kterej tu vraždu vyšetřuje, pro změnu začne hystericky řvát taky. Tak čekám, kdy přestanou všichni řvát, a začne se tam odehrávat něco zajímavýho, ale nedočkal jsem se. Objevujou se tam postupně další mrtvoly, což je akorát další důvod k tomu, aby někdo začal znovu hystericky řvát. Horko těžko jsem to vůbec dokoukal. Jedinej, kdo snese trochu přísnější měřítko, je James Mason. ()

andrii

Náměsíčný taj svádí slunný kraj. Je to osobní. Mezi mrtvými a živými. Satisfakce za amorální běsnění, za bolest rodinné krve, tekoucí nitrem už mnoho let. A kdo je on? Přitažlivý profesor - knihomol, kterému by jistě žádná studentka neodolala. Sečtělý, leč nečitelný, žíznivý „Casanova," který koná. Zvlhlým erotickým pohledem, touhou sametových rtů, charismatem mužného hořícího těla. Opojné jsou večery, protkané vysokými milostnými plameny. Vášnivé schůdky do živočišného ráje "markýze z román/k/ů," vybuchujícího jako nášlapná mina, s polibky jen pro ni, pro cizinku, která "dobré věci" posloužila. Monarcha milování, jenž schůzky na loži občas vytrhne, podloží hovory, jak to vidí. Jakoby už navždy zakotvil ve své roli, opodstatněné volbou řadového občana střední třídy, který se rád, když je nablízku, chopí příležitosti. ()

PetrPan

Sicílie se vším všudy. Originální zápletka vyprávějící o mladé učitelce, která se stane primadonou místního obyvatelstva a kdo na ni sáhne, toho pešek bouchne a skončí s průstřelem hlavy na náměstí. Její zdánlivě neomezená moc stoupá až k okamžiku, kdy se konečně odhalí její krutá a svým způsobem jednoduchá podstata. Samotný závěr však dá tomuto obrazu báječnou trhlinu v podobě nelítostného "bumerangu manipulace", kterou si musí zákonitě každý vychutnat. Cha, chá, za takové finále nemůžu jinak než za plný počet. ()

Gilmour93

„Dáte mě zabít tady, nebo mám počkat doma..?“ Odbojná, emancipovaná učitelka se setkává se symptomy nemoci postihující Sicílii a zároveň zjišťuje, jak je obtížné vyhnout se jejím příčinám. Kromě groteskních aranžmá mrtvol zůstanou v paměti jen dvě věci. Americký bombardér ukrytý v křoví za barákem a především erotické scény paníčelky a profesora Nera. Postup je vždy stejný. Ona na něj začne ječet, on se na ní vrhne a začne ji líbat způsobem, jako by ji ze rtů vysával jed po uštknutí zmije. Strhne z ní šaty, vysvleče i sebe a pak... přišel na řadu střihač Franco Fraticelli. Pochopitelně myslím s nůžkami ve střižně.. ()

sud

Mistrně režírovaný psychothriller s pečlivě vytvářenou atmosférou. Divák nemá ani na okamžik náskok a mrazivou pointu odkrývá spolu s hlavní hrdinkou velmi velmi pomalu. Krásná Jennifer O'Neill podala výborný výkon a James Mason byl děsivě přesvědčivý, že z něj (navzdory věku) šel strach. Když se k tomu navíc přidá hudba Ennia Morriconeho, je o zážitek postaráno. I když nelze opomenout menší rozvleklost první poloviny a úsporné využití Franca Nera, jedná se i po tolika letech o velmi působivý film. 80%. ()

• Soundtrack, jehož autorem je Ennio Morricone, se stal jedním z nejznámějších hudebních soundtracků k filmům o mafii. (classic)
  • Film se z velké části natáčel v Raguse Ibla, zatímco pro další exteriéry byly použity barokní scenérie města Palazzolo Acreide (provincie Syrakusy), rodiště samotného autora Giuseppe Favy. Natáčelo se mezi náměstím Piazza del Popolo a Corso Vittorio Emanuele III, v prostorách radnice, kde hlavní hrdina filmu bydlel. Interiéry se natáčely v římských ateliérech Incir. (classic)