One Outs

• Japonsko ワンナウツ (viac)

Hiromichi Kojima, hvězdný pálkař týmu Lycaons, zamíří do jižní části japonského ostrova Okinawa k závěrečnému tréninku před příští sezónou, kterou by konečně rád zakončil kýženým mistrovským titulem. Při hledání nového nadhazovače do týmu narazí na Toa Tokuchiho, hazardního a dosud neporaženého místního nadhazovače. (Scalpelexis)

Genryuusai

Podle mě celkem koukatelná záležitost, taková baseballová verze Akagiho. Problém je, že u mahjongu se příchodu génia, co během chvíle dokáže vše mistrně zvládnout, dá trochu uvěřit. U baseballu je to ale jasně případ ze světa fikce. Právě to, že Tokuchi nakonec umí kromě nepřekonatelného nahazování i pálkařit a bránit jako profesionál je podle mě největší slabost celého seriálu. Stejně ale dám 4*, protože mě to i tak dost bavilo. ()

Subjektiv

Sport, ani konkrétně baseball, nejsou v anime nijak zvláštními náměty. One Outs patří k těm, které se snaží zahrát na psychologickou strunu. Napětí, tlak, trauma z porážky či chyb, motivace... právě na tyto aspekty se snaží zaměřit. Nejsem nepřítelem takových cílů, podobný přístup v Ookiku Furikabutte mi přinesl pár hodin slušné zábavy, jenže... One Outs na můj vkus příliš tlačí na pilu a vyvolává v člověku pocit, že k podání pořádného výkonu se hodí mít přinějmenším doktorát z psychologie. Ještě nesnesitelnější mi přišel hlavní hrdina. Namachrovaný mladý hajzlík, samozřejmě s dostatkem talentu, aby své machrování měl čím podložit, vychcaná lstivá podlá liška. Takový mi Toua přišel. Čtyřoký mezi slepými králem, jediná skutečná autorita na hřišti, která občas milostivě dovolí zazářit i někomu dalšímu z týmu. Nikoliv však bez jeho rady. Vztekle jsem zuřil, adorace podobných typů se mi hnusí. Vydržel jsem to 7 dílů. Je možné a docela pravděpodobné, že později se Touovi dostalo zajímavějších soupeřů a tak již nebude tak odporně vyčnívat. Snad by z něj i nějaká lekce udělala něco snesitelnějšího. Nedokázel jsem k ní však dobrat. Silné ** za pár napínavých momentů. ()

Terezinka198

Jedno z anime, která mi byla doposud předhazována jako "must seen" nebo jako "top zážitek". Do jisté míry mají pravdu - byl to skvělý zážitek a rozhodně můžu jenom doporučit. Majitel klubu byl sice do jisté míry zvrhlý (po penězích) a občas taky na facku, hlavní hrdina představoval jakousi "skvělou mysl", vždycky si věděl rady a uměl vymyslet další strategii za pochodu. Proč ne, jen někdy to nebylo zrovna uvěřitelné. I tak to byla zábava, jen je škoda, že se nikdy nedozvíme konec, pokud si nepřečteme mangu. Uvítala bych i druhou sérii, ale už je to delší dobu od té první, takže asi smolík. ()

Scalpelexis

Nebudu zastírat, že mi v mnohém seriál přišel na hraně zvrhlosti. Hlavní postava téměř nezná, co je to udělat chybu a když už se tak stane, má vždy připravenou velmi dobrou alternativu. Majitel týmu se chová jako z jiné dimenze. Šéftrenér..vlastně zbytek týmu je k čemu? Proč se mi to nakonec tak líbilo? Inu, v Death Note jsem fandil Lightovi, takže postava Tokuchiho mi nebyla cizí a několikrát jsem s mírným úžasem a nedočkavostí jen čekal na to, jaký kousek vymyslí příště. Též mě potěšilo, jak scénář rozebral hru do každého detailu, hrál si s pravidly a vzal hodně v potaz psychologii (i když tam už zašli někdy až moc daleko). Jedinou větší výtku, kterou mám, je přehršel udivených obličejů, které tvoří snad až 30% stopáže. Krom toho dobrá zábava. ()

TomX2

Ak by som mal One Outs čo najlepšie vystihnúť v jednej vete, povedal by som, že je to niečo ako Death Note, akurát sa to točí okolo baseballu, pričom Light proti sebe nemá žiadneho L. Ak sa vám tento opis páči, dobre pre vás, pretože One Outs je výbornou záležitosťou, ktorá vás bude zásobovať toľkými napínavými momentmi, že si budete priať ten seriál dopozerať bez toho, aby ste ho aspoň na chvíľu zastavili. Zároveň však nechcem, aby ste od toho očakávali nejakú absolútnu 10/10 bombu a vo výsledku boli sklamaní - celkom zásadné chyby to totižto má. V prvom rade to nemá dôstojnejšie zakončenie (hádam nie som jediný, komu príde 25 dielov s neúplným zakončením neskutočne málo). A v druhom rade proti sebe hlavný hrdina nemá nikoho, kto by mu mohol konkurovať, ba dokonca ani niekoho, kto je aspoň trochu inteligentný (naopak, veľmi často som mal počas sledovania pocit, že každý v blízkosti hlavnej postavy je len podradná opica, ktorá nevie sama uvažovať) a tým pádom ani samotný výsledok nakoniec nevyznie až tak inteligentne. Tokuchi tu skrátka zohráva vlastnú one-man-show, ktorá nie je vo všetkých smeroch dokonalá, ale vrámci toho čo dokáže funguje perfektne. ()