Bývalý šerif na stopě vrahů své ženy. Americký režisér Budd Boetticher (1916–2001) se uplatnil především jako tvůrce westernů. Nejznámější z jeho tvorby je série sedmi westernových snímků z druhé poloviny padesátých let, v nichž hlavní roli mlčenlivého hrdiny vytvořil Randolph Scott. Prvním z nich je film Sedm mužů na zabití (1956), v němž Scott ztělesnil bývalého šerifa Bena Stridea, neúnavně sledujícího stopu sedmi desperátů, kteří při přepadení kanceláře společnosti Wells Fargo zabili jeho ženu. Na své cestě se setkává s manželskou dvojicí Grierových, nezkušených osadníků putujících do Kalifornie, a rozhodne se jim pomoci. Jeho hlavním cílem však zůstává pomsta… Autorem scénáře byl Burt Kennedy, který se později sám stal režisérem westernů (u nás známe např. jeho parodii Podporujte svého šerifa). Vedle Randolpha Scotta ve snímku účinkuje v roli Annie Greerové bývalá smluvní herečka Paramountu Gail Russellová, jejíž kariéra v té době už byla na ústupu kvůli problémům s alkoholem, a Lee Marvin, který v roli někdejšího trestance Masterse podává nebývale plnokrevný výkon. Snímek se odehrává v Arizoně, ale natáčel se v oblíbené westernové lokaci u kalifornského městečka Lone Pine a také v Calabasas, ležícím v losangeleském San Fernando Valley. Producentem filmu, který vznikl ve výrobní společnosti Johna Waynea, byl syn známého britského herce Andrew V. McLaglen, který rovněž u westernů zůstal jako úspěšný režisér (mj. McLintock!, Shenandoah nebo Bandolero). (Česká televize)

Mariin

Starý dobrý americký western. Odehrává se převážně ve skalnaté krajině, což mám rád. Velký důraz je kladen na kontrast práva, cti a spravedlnosti versus anarchie a chamtivosti. Akční prvky s přestřelkami sice jakoby končí v půli cesty (i když by mohly mít oprávněně větší prostor - pak by zasloužil nejvyšší hodnocení), ale i tak je to na svou dobu velmi dobrý, příjemný film s klasickými prvky žánru, který je možno vidět i podruhé. ()

Mol

ANYTIME YOU'RE READY, SHERIFF! Panečku to bylo něco. Scott jako vždy působí "zženštile", ale on už prostě takovej byl. Samo sebou ho a všechny ostatní přehrává pan Marvin, kterej byl neskutečnej. Jeho postava, i když záporná, měla charisma a hloubku. Co ale film dostává do nebeských výšin, kromě Lee Marvina, je kamera a její úhly. Mé oči se pásly jako stádo ovcí pod kopcem. Co scéna, to "na oskara". Tleskám ve stoje. ()

Jara.Cimrman.jr

"Není nic smrtelnějšího než hladový Čirikava." Cestou za pomstou lze najít i větší nebezpečí, ale tady je to postavené jasně - vraždící lupiči proti ex-šerifovi. Ex-šerif Stride je ovšem na pomstu mentálně připravený, kolty tasí skoro taky rychle jako jeho stín a já jsem jen čekal, až začne z padouchů dělat cedníky. Vše je tady totiž tak černobílé, že je to i na western trošku přehnané. Mnohem víc mi však vadí, že jsem se i při krátké stopáži stihnul ponudit. ()

Anderton

Tak mne osobne prišla štruktúra aj obsah tejto zápletky pomerne originálne a na western obsahuje aj jeden pomerne prekvapivý zvrat. Navyše tu máme príbeh o jednej osobnej pomste obohatený ešte o ďalšiu nie nevyhnutne potrebnú postavu pre dej, avšak tá je pomyselným korením celého filmu. Hádate správne, ide o Lee Marvina. Boetticherovo a Clothierovo snímanie krajiny je veľmi špecifické a fotogenické, veľké celky s horami na horizonte a púštnou krajinou s kovbojmi v popredí. Vďaka krátkej stopáži to má aj rýchly spád a záver nie je ani zďaleka tak doslovný, ako by sme mohli podľa jeho predvídateľnosti čakať. ()

raroh

Boetticherovy westerny (často na scénáře dalšího westernového režijního specialisty Burta Kennedyho) jsou značně kritické k samolibému mužskému étosu, na druhou stranu Sedm mužů vyjadřuje hodně konzervativní postoj k emancipaci (či zaměstnanosti ženy) - bývalý šerif může za smrt své ženy, protože ji fakticky donutil přijmout zaměstnání, kde přišla o život. Tento postoj rozhodně nesdílím (a k tomu ještě aby mi žena vyjádřila lásku tím, že mi vypere košili!), ale film si mě dokázal získal mimo jiné skvělým drsňákem Lee Marvinem, který vyvažoval příliš introverntního Randalpha Scotta, ikonu Boetticherových kovbojek. ()

• Do role Bena Stridea (Randolph Scott) byl původně zvažován John Wayne. (RHK)

Paul Schrader a tak trochu jiný western

Paul Schrader a tak trochu jiný western

19.02.2019

Režisér a scenárista oceňované letošní novinky Zoufalství a naděje Paul Schrader má možná 72 let, podle jeho aktivity byste to do něj ale nejspíš neřekli. Nově totiž chystá western Nine Men from Now,… (viac)