Mahler na gauči

• Nemecko Mahler auf der Couch (viac)

Podle Gustava Mahlera bylo jeho manželství s Almou spokojené. Podle ní šlo o naprosté sebepopření z její strany, které od ní její muž vyžadoval. „Stalo se to určitě. Jak se to stalo, jsme si vymysleli my.“ Tímto titulkem začíná snímek o setkání mezi slavným rakouským skladatelem Gustavem Mahlerem a neméně slavným rakouským psychoanalytikem Sigmundem Freudem. Mahler váhavě rozebírá manželskou krizi se svou mladší ženou Almou. Zatímco podle něj šlo až donedávna o bezproblémový vztah, postupně se ukazuje, že skladatel svou ženu umělecky dusil, ba využíval. Snímek do dramatu manželů Mahlerových zapojuje několik inovativních rovin. Jednak právě rámec rozhovoru mezi Mahlerem a Freudem, kdy psychoanalytik upozorňuje skladatele na mnohé nepříjemné skutečnosti, a dále pak krátké monology lidí z okolí Mahlerových. Ti ve svých stručných výpovědích, kdy se obracejí přímo na diváky a porušují tím „čtvrtou stěnu“, sdělují, co si o celé věci myslí. (Česká televize)

pakobylka

Co ji k němu přitahovalo ? Jak se mohla zamilovat právě do něho - do člověka, který ji pouze VLASTNIL ... do skladatele, jehož jedinou láskou a vášní a posedlostí byla jeho hudba ? Jak se jím mohla dobrovolně nechat ovládat ? Jak s ním mohla žít ? Byla mladá, svobodomyslná a plná života ... to JÍ měla patřit budoucnost. Jenomže ... kdo se vyzná v ženském srdci, kdo dokáže pochopit jeho velkorysost i úzkoprsost ... jeho oddanost i neústupnost ... jeho povolnost i vzdorovitost ? Buď jak buď, jejich vztah byl velice rozporuplný, ale svým způsobem i velice silný ... za předpokladu, že snímek mluví pravdu a nic než pravdu. Ale i pokud snad popustil uzdu fantazii, zůstává nanejvýš osobitým a po všech stránkách působivým obrázkem jednoho nerovného manželství. ()

Parisienne09

Přelom 19. a 20.století, rozkvět umění, nádherná rakouská příroda, psychoanalýza. Úspěšný muž v letech, umělec - ale nikoli nonkonformní, a mladá krásná žena - umělkyně obklopena mladými umělci z tehdy ještě undergroundového uměleckého kruhu, ačkoli dnes za jejich díla platíme závratné sumy. Poznáváme Gustava Klimta, Waltera Gropia, Carla Molla. Začíná partnerská hra na přetahovanou, v níž nezvítězí ani jeden. Můžeme přemýšlet o všech indiciích, které nám autoři filmu předloží. Jak moc bylo odlišné prostředí, ve kterém Gustav Mahler a Alma Schindlerová vyrůstali? A jak jejich prostředí utvářelo jejich osobnost? Velmi nenásilně nám pomůže Sigmund Freud. Myslím, že se autorům dílo s tak zajímavým námětem podařilo! ()

andrii

...tonoucí. Hoře nitra, hlavy horoucí. Co musí podstoupit, vstřebat umělci, aby byli múzičností nepřetržitě magičtí? Být vnímaví k bolesti, až do hloubky. ()