Jane Fondová bere zákon do vlastních rukou v titulní roli americké westernové komedie, oceněné Oscarem.  Román Roye Chanslora Balada o Cat Ballou (1956) byl vážně napsaným westernem, podobně jako jeho předchozí kniha Johnny Guitar, jež byla rovněž zfilmována. Po několika nerealizovaných projektech jeho filmové podoby (mj. jako muzikál s Burtem Lancasterem!) vznikla až v polovině 60. let jeho satirická podoba pod názvem Cat Ballou (u nás uvedená v kinech s desetiletým zpožděním jako Dívka ze Západu).
Titulní hrdinka, učitelka Catherine "Cat" Ballou, která ví o Divokém západě jen to, co si přečetla v laciných románech, se vrací na rodný ranč. Ten je kvůli vlastnímu zdroji vody terčem zájmu proradného sira Percivala, jenž ovládá blízké městečko Wolf City i se zkorumpovaným šerifem Cardiganem. Po otcově vraždě si Cat najme známého pistolníka Kida Shelleena, aniž tuší, že se z něho stal beznadějný opilec. Brzy zjišťuje, že se práva nedomůže, a tak se sama postaví mimo zákon.
Dívka ze Západu patří dodnes mezi oblíbené westernové parodie a už při svém premiérovém uvedení byla příznivě přijata jak filmovými odborníky, tak i diváky. Titulní úlohu vytvořila Jane Fondová, ale popravdě řečeno byla naprosto zastíněna skvělým hereckým výkonem Lee Marvina, který ztělesnil jednak opilce Shelleena a jednak nelítostného zabijáka s umělým nosem Toma Strawna. Marvin za svoji pozoruhodnou hereckou kreaci získal řadu ocenění, mj. Oscara, Zlatý glóbus, Cenu BAFTA a Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně. Film dostal ještě další čtyři oscarové nominace (nejlepší scénář podle předlohy, střih, hudební aranžmá a píseň The Ballad of Cat Ballou), které však neproměnil.
Transformaci celého příběhu do podoby úsměvné lidové balady podkreslují písně v podání dvojice pouličních zpěváků Nata Kinga Colea a Stubbyho Kaye. Pro Nata Kinga Colea to bylo poslední vystoupení ve filmu, neboť během jeho dokončovacích prací zemřel na rakovinu plic. (Česká televize)

MikO_NR_1909

Áno, moje úplne prvé stretnutie s Jane Fondovou a budem musieť túto skutočnosť odčiniť. Samotný western používa netradičný prístup kedy vzdialene pripomína tradičnú rozostavanú zápletku a paródiu zároveň. Dievča zo Západu je preplnená najrôznejšími symbolmi avšak kvôli "pohodovej" réžii Silversteina, trošku lietajú do prázdna. Čo poteší, sú vkusné hudobné čísla držiace to trocha v uchopiteľnejšom formáte a spomínaný odľahčený tón rozprávania. Čiže vo výsledku ide o vcelku inteligentnú zmes obsahových variácií dospievajúcej ženy ocitajúcej sa v komplikovanom prostredí divokého západu, kde každá postava má svojský handicap a hlavná hrdinka má čo robiť, aby si udržala svoju vlastnú tvár. Jedinou skutočnou vadou je prítomnosť tohto snímku v inak veľmi dobrom rebríčku Amerického filmového inštitútu z roku 2008 desiatich najlepších westernov (http://www.afi.com/10top10/category.aspx?cat=3). Určite (tento rebríček) vrelo odporúčam. ()

kinderman

Při hodnocení je třeba nenechat se zaslepit Jane Fondovou a Marvinovým Oscarem- ta první je pouze půvabná, ten druhý většinu filmu "debilkuje" (tedy přehrává), což se nedá odpustit ani ve zvoleném žánrovém propletenci. Nejlepší zůstávají písňové vstupy Nata "Kinga" Colea a Stubby Kayeho, z nichž dozajista čerpali tvůrci animovaného Ranga. ()

Anderton

Cat Ballou je dnes skôr takou netypickou westernovou raritou, na ktorú sa už nedá pozerať bez nadhľadu. Ak ju budete brať ako tú raritu, ktorá možno ešte fungovala v 80tych rokoch, tak sa môžete celkom priemerne pobaviť. Najma na Lee Marvinovi. Pokiaľ vám jeho kreácia nebude pripadať skôr trápna. Alebo si film pustite, ak ste veľkým fanúšikom Jane Fonda a nestačí vám si prezerať jej dobové fotky na nete a potrebujete ju vidieť v pohybe. Ako taká hodinku a pol trvajúca oddychovka to celkom ujde. ()

honajz

Příliš dlouhé a příliš slabé. Jane Fonda zde vypadá spíše jak MILFka než mladičká dvacítka, a příběh samotný je vyprávěn příliš rozvlekle, než aby zaujal nějakým dobrodružstvím (ono ani nějakých akčnějších scén moc nebylo), nebo vtipnými momenty, jichž i tak je pomálu. Snaha o jistý nadhled je patrná, avšak působí hodně křečovitě. Jedině Lee Marvin dokáže odehrát svůj slušný standard i jako opilec s přesnou muškou. ()

Jara.Cimrman.jr

"Raději se nechám v plném rozkvětu mládí zastřelit, než abych riskoval, že zkompromituji slušné děvče." Tak se nám z upjatý učitelky a ukecanýho desperáta okresního formátu stali úspěšná desperátka a její pomocník. Tato proměna za moc nestála, ale jinak to bylo skvělý. Vynikající byli oba bendžoví vypravěči, určitě nikdy nezapomenu na rekonstrukci bitvy u Little Big Hornu na vesnický tancovačce a samozřejmě na legendárního pistolníka Kida Shelleena. Jeho neustálé ladění vyvážený vrstvy alkoholu v krvi, pokusy o fyzickej trénink před rozhodujícím soubojem i jezdecký kousky na koni byly natolik skvělý, že si tentokrát dovolím ztřeštěně vystřílet čtyři hvězdy. ()

• Ann-Margret byla první volbou pro titulní roli, ale odmítla ji. (ČSFD)
  • Tento film se stal kandidátem na režisérsky nejméně atraktivní film filmové historie. Nejprve ho totiž odmítlo 24 režisérů, než se ho Elliot Silverstein ujal. [zdroj: Guinnesova kniha filmových rekordů, 1995] (dopitak)