Černý den v Black Rock

• USA Bad Day at Black Rock (viac)

Jeden proti všem! Spencer Tracy pátrá po otci muže, který mu zachránil život. Do ospalého, zapadlého městečka Black Rock na konci roku 1945 nečekaně přijíždí muž, který se představí jako John Macreedy. Čtyři roky se tu vlak nezastavil, již svou přítomností tu proto vzbudí pořádný rozruch. John Macreedy (kterého nezapomenutelným způsobem hraje Spencer Tracy) má jednu ruku částečně nehybnou následkem válečného zranění a hledá tu muže jménem Komako. Jméno tohoto japonského farmáře však mezi obyvateli městečka vyvolává podivnou hysterii, jejímiž projevy jsou ztráta paměti a neochota nějak pomoci. Osamělý Macreedy je přesto odhodlán zjistit, co se tu stalo. Také rychle pochopí, že samozvaný vládce městečka Reno Smith rozhodně nemiluje cizí čmuchaly... Jeden z nejlepších westernově laděných příběhů, do nějž jsou působivě vloženy prvky thrilleru, natočil známý hollywoodský režisér John Sturges. Podobně jako ve svých slavných filmech Sedm statečných, Výstřely v O. K. Corralu a Poslední vlak z Gun Hillu také tentokrát efektně a sugestivně dokázal využít své mimořádné inscenační schopnosti. (Česká televize)

Mariin

Typický Sturges! Spravedlnost proti přesile svévolníků musí zvítězit. Stejný tah na branku jako u Posledního vlaku z Gun Hillu. Natočeno podle románu Howarda Breslina "Bad Day at Hondo", thriller kombinující prvky westernu a filmu noir. Tohle Američané (a nejen oni) potřebovali stále vidět. Neustupovat zlu a bezpráví. Tehdy ještě šlo o základní lidské hodnoty. Film nebyl jenom pro zábavu, ale měl vychovávat, dávat dobrý příklad. Formální stránce nemám co vytknout ani v tomto, v podstatě také westernu, situovaném do roku 1945. Sturges byl pan režisér! ()

Radek99

Moderní western bez kovbojů, indiánů a zlatokopů, zato s jednorukým válečným veteránem v hlavní roli (charismatický Spencer Tracy), který přijíždí do jedné zapomenuté osady na konci světa hledat japonského farmáře. Příběh celkem prostý, mající v sobě ale skryté tajemství a těžící především z izolovanosti scény a nemožnosti z daného místa svobodně odejít, což dává snímku až rozměr jakéhosi divadelního dramatu. ()

Terva

Podle stejnojmenné povídky, kterou napsal Howard Breslin. Obrovská událost pro místní obyvatele - zastavil tady vlak. CITÁT - Stavíííí !!??.......... Z vlaku vystoupí cizinec a místní z něho mají strach - proč ? Mají co skrývat ? Uvidíme. CITÁT - Já cejtím průser........... Muž pátrá po majiteli jednoho ranče. Což by nebyl problém, ale majitel byl japonec, který zmizel někdy kolem druhé světové války. CITÁT - Právo a pořádek tu hájí zločinci.......... Cizinec McReedy (Spencer Tracy) snad svého muže se jménem Komako najde, ať živého či mrtvého, to je prostě jeho cíl. Lehký snímek z dramatickým koncem. ()

Javert

Krátká stopáž = obrovské plus. Nedokážu si totiž představit, jak by Sturges nebo někdo jiný dokázal natáhnout bez toho, aby příběh ztratil svou svižnost a napětí. Takhle je nakonec 81minutový Bad Day at Black Rock vynikajícím thrillerem, který ze své kvality nic neztrácí ani po více než půlstoletí. Z hereckých výkonů stojí za zmínku vedle výborného Tracyho hlavně tehdy ještě začínající Lee Marvin. 8,5/10 ()

Cimr

Do ospalého městečka v poušti přijíždí záhadný jednoruký muž a hledá jakéhosi Japonce. Místní obyvatelé se mu v tom ale za každou cenu snaží zabránit. Kdo je dobrý a kdo zlý? Proč se jednoruký podivín táhle takovou dálku? Co se stalo s oním Japoncem? Proč jsou vesničani z nového návštěvníka celí nesví? Divák netuší, co se děje, nemá komu fandit, je odsouzen jen napjatě sledovat. A napětí si film udrží po celých 80 minut, které mně osobně utekly neskutečně rychle. Nemusím westerny, o to víc mě potěšilo, že tento je netypický, jde spíš o detektivku (či noir? jak libo) ve westernovém hávu. Hvězdičku strhávám jen za určitou "padesátkovou" prvoplánovost (skončí to přesně jak předpokládáte) a místy naivitu (supermanské schopnosti jednorukého Tracyho apod.) ()

• Jedná sa o najviac premietaný film v Bielom dome. (Real Tom Hardy)
  • V roku 2018 bol film americkým Národným kongresom zvolený na prezerváciu pre jeho kultúrnu, historický alebo estetickú dôležitosť. (Real Tom Hardy)
  • Město Black Rock, kde se děj filmu odehrává, je pojmenováno po reálném městě Black Rock v Arizoně. (Joudec)