Je horké léto na počátku 60. let minulého století a šestnáctiletý Simon ho tráví ve společnosti až nezdravě bohatých a populárních sourozenců, Arnouta a Victora van Riebeeckových. V honosné vile, kde mládenci žijí, ubíjejí čas hraním tenisu, posloucháním hudby a občas i tancem s Arnoutovou překrásnou přítelkyní Frederique. Nejsou v domě ale jediní. Zatímco se tváří jako by nic a bez sebemenšího vědomí rodičů, ukrývají v podkroví také přítele Ronnieho, bezvýznamného zlodějíčka, který je právě na útěku před policií. A přijde jim to jako neuvěřitelná zábava. Všechno probíhá v pořádku, mládež má svoje netradiční rozptýlení v podobě péče o uprchlíka, jenže tyhle klidné dny mají brzy skončit. Ronnie se totiž až příliš rychle oklepe a navzdory své bezvýchodné situaci začne všechny vědoucí o jeho přítomnosti vydírat. A pochopitelně nechce odejít. Přesto je nutné se ho nějak zbavit. Přičemž čím více ubývají legální způsoby, tím naléhavěji se o slovo hlásí řešení poslední a absolutní. Tenhle příběh se skutečně stal. A neměl veselý konec. (oficiálny text distribútora)

freddy

Tak tohle byl velice silný filmový zážitek, kdy ten film už od svého začátku napovídal, že celý příběh nedopadne dobře a že se zde divák nedočká žádných veselých či pohodových scén. A tak tomu ve výsledku potom skutečně i bylo. Takže pokud hledáte film pro relaxaci, odpočinek a pohodu, tak tohle rozhodně není dobrá volba. Ale hezky postupně. Nizozemci už mě několikrát přesvědčili o tom, že umí natočit dobrý film, a tak jsem očekával, že tento film bude nadprůměrně kvalitní. A nebyl jsem zklamán, skutečně se mi dostalo filmu, který se nebojím označit za velmi kvalitní a obzvláště ke konci také velmi napínavý. Celému filmu potom dodává na zajímavosti a hodnotě fakt, že byl natočen podle skutečných událostí, kdy se navíc před závěrečnými titulky dozvíme, jak hlavní aktéři příběhu nakonec skončili. A právě ten konec je asi na celém filmu to nejsmutnější, kdy na vás padne taková menší depka. Já jsem se pak sám sebe ptal, jak je možné, že takové setkání s nějakým člověkem může ovlivnit a zkazit život někomu tak nadanému a chytrému, jako byl Simon. Život je někdy nespravedlivý, ale tohle mě opravdu dostalo. Co se týče ostatních věcí, tak mladí herci dělali co mohli a své role zahráli skutečně dobře. Stejně tak musím pochválit výběr lokací, obzvláště velkého sídla rodiny van Riebeeckových. Ten dům byl tak úžasně chladný, to okolí tak úžasně syrové, skoro až nahánějící hrůzu, že to naprosto perfektně dotvořilo celou tu dějovou osu a film vyzněl přesně tak syrově, jak vyznít měl. Prostě když to tak nějak uzavřu, tak tenhle film se mi hodně líbil a rozhodně ho považuji za nadprůměrný a k pěti hvězdičkám chybí už jen naprosté minimum. Sám bohužel nedokážu říci, co mu konkrétně chybí, prostě jen cítím, že na maximální hodnocení to není, což ovšem třeba časem zvážím. Nyní je to ale za velice nadprůměrné čtyři hvězdičky. ()

Merkin

Ono v podstatě o nic nejde, ono se víceméně nic neděje, on skoro nikdo nemusí hrát, ona je to svým způsobem nuda.......ale pak najednou si poskládáte detaily.......všímáte si změn v chování.........příčin a důsledků........tác, tráva, prášky, oprátka, sekyra.......dokonalé plány, dokonalé sny, dokonalé myšlenky.............má být takové dítě prohlášeno za nevinné? ()

Ještěřák

Tři smradi se rozhodnou, že fragnou čtvrtého, bo se zdá mít hubu na špacýře. Nikdo ve filmu mě nebyl sympatický, nelíbil se mi ani kuštíček nizozemské společnosti a etikety zde odprezentovaný, přechod z mindsetu "já se tě bojim" na "chci tvoji krev a chci ji hned" je zde fakt o ničem. PŘESTO SE DOKÁŽE ZAŽRAT POD NEHTY JAK ŠPÍNA Z CHLÍVA, protože se ti kluci i k sobě navzájem chovají neskutečně chladně, a s žádným exekutorem činu nelze v žádném případě sympatizovat - jeden se na to snad i vyloženě těší, aniž by přitom dokázal sáhnout nějaké tenistce ze sousedství na číču, to je velice zajímavé. A poslední věta je pro celý film zhruba tak příznačná, jako Bohúšovo dědické "teď si vás kupim všechny". _____ P.S. dal bych daným frackům z placatozemě vyjet na Ukrajině, Velamosce, či Libertě trasu Hutisko - Soláň - Karlovice, aby přestali mordovat a přišli na jiné myšlenky ,-) ()

emma53

Skutečná realita musela být určitě úděsná, ale to nic nemění na tom, že se to tak neskutečně vleklo až jsem se nudila. Ani poslední čtvrthodina, kdy šlo do tuhého, což se dalo očekávat a ani pár skvělých dobových písniček nezachránilo moje zklamání. Zpracování takového námětu podle skutečné události je docela náročná práce, protože v tom hraje pochopitelně velkou roli divácká část, pro kterou to hlavně je a v tomhle případě já jako divák spokojená nejsem. Ani se nedivím tak nízkému procentuálnímu hodnocení a náš český dabing raději ani nekomentuji. ()

MartinezZ

Holandská zbytečná rozvláčnost nesympatických herců. ~~~ Dva zbohatličtí floutci, jedno trdlo a jeden nevychovaný spratek ukradnou moped a spratek si ho nechá. Jenže když po něm začne jít policie, musí zmizet a tak se schová u bratrů zbohatlíků. Ti ale nemají moc zájem pěstovat si ho na půdě na věky a spratek nemá zájem si hledat nové bydlo. Když začne ostatním vyhrožovat prozrazením tajemství, jak to přesně bylo s mopedem, nemají chlapci moc na výběr a musí se spratka zbavit. ~~~ Všem bych zmaloval prdele, že by si nesedly ještě jejich vnoučata, tady se z toho dělá velké drámo. Kdepak, pokud neusnete hned, usnete za chvíli, a kdyby klučili oddělali hned na mopedu, mohlo to být mnohem kratší, mnohem méně nudné a stejně zapomenutelné. ()