curunir

Filmov s témou objavenia Ameriky a útrap Krištofa Kolumba som videl asi 5, čo je na počet, ktorý nájde databáza slušné číslo - dokonca medzi serióznymi historickými filmami sa nájdu aj animované filmy a jedna komédia (Plnými plachtami vpřed, Kolumbe!). Dá sa teda povedať, že námet objavenia Nového sveta je mi vcelku blízky, čo je aj pravda. Keď som tu objavil aj film Christopher Columbus z roku 1949, musel som rozšíriť svoje komentáre aj zmienkou o ňom. Z filmov, ktoré som mal doteraz možnosť o Kolumbovi vidieť je tento najstarším, trúfam si však aj s odstupom dobrých 10 rokov povedať, že po 1492 Ridleyho Scotta je asi druhým najlepším. Hlavnú úlohu vytvoril vtedajšia hviezda, oscarový herec Fredric March (tunajšia fotka jemu vzhľadu veľmi neodpovedá), musím však povedať, že na Kolumba mi prišiel akýsi pristarý, keď vo veku 53 rokov vytvoril postavu, ktorý by podľa skutočnosti boli už takmer mŕtva. Film je na svoju dobu veľmi slušne nakrútený, osobne som si myslel, že sa jedná o mladšiu snímku, treba však povedať, že miestami sa neubráni trocha rozťahanému tempu, najmä v prvej polovici, kým Kolumbus čaká na kráľovský súhlas vyplávať na oceán. S odstupom veľkého časového obdobia si film netrúfam hodnotiť, myslím si však, že by sa jednalo asi o 3*, možno aj viac. Videné kedysi dávno, v jedno víkendové popoludnie na Nove (približne r. 1997). Kam sa len tieto filmy podeli? (1. komentár k filmu) ()

Dale

Na rok vzniku pomerne vydarený Kolumbov príbeh s presvedčivým Fredricom Marchom. Síce novému svetu je tu venované minimum času, ale aj zákulisné vybavovačky a plavba sú celkom zaujímavé a film ani chvíľu nenudí. 70% ()