Nepokojná láska

Československo, 1975, 5 h 38 min (Minutáž: 63–75 min)

Päťdielny televízny film z obdobia 70-tych rokov vykresľuje osudy lazníka Jana Daňu a jeho dvoch dcér od momentu, kedy Daňo stráca manželku a dcéry matku, až po obdobie, kedy obe z dcér, každá svojím spôsobom, nachádzajú svoje miesto v živote. (oficiálny text distribútora)

trango

Česká kinematografia mala Lišku, slovenská Svätozára Stračinu. Keď sa ozve pár tónov jeho skvelej hudby a prekvapený Julo Pántik víta doma dcéry Silviu Turbovú a Petru Černockú, ktorým síce písal, ale list neposlal - poslala ho Kveta Stražanová, všetko do seba zapadne.... Áno je to rok 1975 a normalizácia už ide na plné obrátky, ale aj tak vznikli v televízii takéto diela, v ktorých bol kvalitný scénár, výborná hudba, špičkoví herci, kamera Vlada Ondruša a Jozef Zachar, ktorý to ako režisér zastrešil. ()

Jonatthan

Výborný slovenský seriál ze sedmdesátých let s Julem Pántikem v hlavní roli. Viděl jsem nyní asi po třiceti letech a musím říci, že se mi to velmi líbilo. Jen jeden osobní postřeh. Nevím proč, ale Martin Huba se mi v těchto starých filmech zdá neobyčejně slizký. V těch porevolučních mi vůbec nevadí. Tady mě ale jeho postava doslova vytáčela... ()

jhrasko

Seriál, aké sa dnes už netočia. Bohužiaľ. Presvedčivá psychologizácia postáv, výborný výber hercov (Silvia Turbová a Petra Černocká čoby sestry sú typovo jedinečné /a krásne/), zopár odvážnych vtipov a len neškodné minimum dobe poplatných scenáristických "nutností". Navyše drzé konštatovanie: "Slovákovi ukáž vežu kostola a ihneď vie, kde hľadať krčmu i vlastný dom." ()

javlapippi

Navrčaný lazník, úzko spätý s rodnou pôdou, podľahne po smrti manželky kolektivizácii a vypracuje sa na predsedu JRD. Laznícke dcéry dvojičky zdedili niektoré povahové črty po otcovi, jedna to dotiahne k inžinierskemu titulu, druhá sa uplatní v šoubiznise.  Družstvo prosperuje a obyvatelia dediny s ním. Rodinná sága sa tiahne cez 60. a 70. roky, občas sa spomína pohnutá združstevňovacia éra, primerane normalizačne sa súdruhuje, nechýbajú osudové zlomové scény ani humor. Dobre napísaný príbeh, skvele podané charaktery väčšie aj menšie, kladné aj záporné a všetkému dominuje úžasný Pántik. Za zmienku stojí aj majestátna Stračinova hudba, s kvalitou piesní interpretovaných Petrou Černockou už je to slabšie. Vynikajúce. ()

sportovec

Pro Čecha je na tomto seriálu nejzajímavější košická produkce. I toto dílo patří do československé televizní klasiky a Pántikův výkon je monumentální. Muž práce, ale jaký muž! Petra Černocká, která mě nepřímo na tuto svoji roli upozornila prostřednictvím svého vystoupení v Šípově pořadu VŠECHNOPÁRTY, nelhala. Skvostná hudba, zajímavá rámující krajinná kamera, ale i rozvětvená rodina Daňovců, to všechno dává košickému počinu neotřelost a původnost. Název plně vystihuje horečný tep díla i života slovenské venkovské rodiny. Zážitek se to zdá být trvalý a neotřelý. ()