Půldruhé hodiny zpoždění

Česko, 2009, 71 min

Réžia:

Patrik Hartl

Scenár:

Gerald Sibleyras (divadelná hra), Jean Dell (divadelná hra)

Kamera:

Tomáš Kresta

Daniela Kolářová a Milan Lasica v bystré komedii o tom, jak se manželé pokusí během hodiny a půl změnit stereotypy třicetiletého manželství. Inscenace Studia DVA... Dobré francouzské komedie v sobě mají vždy nejen duchaplnost a lehkost, ale taky neotřelý pohled na milostné vztahy. Taková je i komedie Géralda Sibleyrase, kterou napsal ve spolupráci s Jeanem Dellem. Starší manželský pár je pozván na společnou večeři ke svým přátelům. Jenže ženě se nechce nikam jít. Rozvíjí se dialog o manželství, během něhož se narodily tři děti, nejmladší z nich právě opustilo domov, narodilo se první vnouče a žena cítí prázdnotu nastávajícího období. Ve vtipném dialogu o tom, co znamenají desítky let dosavadního života a čím naplnit ten společný "zbytek", vás komedie pobaví bystrými postřehy i skvělými výkony obou protagonistů (Česká televize)

waits

Hra pro dve osoby, ve ktere na sebe strhava vetsi pozornost Milan Lasica, a neni to jen tim, ze jeho postava ma v textu vetsi porci bonmotu. Lasica je danovym poradcem, ktery prodal firmu a chce jit ke svym znamym na veceri, od prvni vety, takze se divak muze polozit do kresla a nechat se unaset jeho slovensky pronasenymi komentari. Kolarova mi neprisla uplne stoprocentni, ale na druhou stranu, hru nezkazila. Nebudu take popirat, ze videni sveta Lasicovy postavy je mi blizsi nez jeho manzelky. "Tak ty tu v centru Parize ve 220 m byte kazdodenne bojujes o preziti":) ()

ostravak30

Půldruhé hodiny zpoždění je výborná konverzační komedie, která se zaobírá manželstvím, stereotypy, ale i celé řady témat ožehavějších nebo skoro tabuizovaných jako například sex v pozdějším věku. Mnoho duchaplných konverzací jistě budou manželé znát i ze svého života, byť se v tomto případě jedná o starší manželský pár. Já, ač manželstvím a dětmi vychovávanými doma nepolíben, jsem se pořádně pobavil. Nakonec dvojice Daniela Kolářová a Milan Lasica to táhnou sami a ačkoli netuším, zda se vůbec někdy sešli před kamerou a kolikrát, a působí na první pohled, že k sobě nepasují, dost jim to klapalo. Nakonec, jsou to přeci jen oba profíci a vynikající herci. Komediální status, který mají tak nějak zakořeněný tomu jen pomáhá. ()

#47

Příběh o tom, jak manželé na prahu důchodového věku mají odejít na návštěvu k manželovu obchodnímu partnerovi, ale manželku zrovna popadne zásadní životní krize. Na divadle je to samozřejmě daleko větší zážitek než v televizi, myslím že i my mladší v pohodě zvládneme Lasicovu slovenštinu a po chvíli už to člověk ani nevnímá. Oba protagonisté jsou nicméně výborní. ()

Sarkastic

„Tak si ľahni na gauč a čakaj na smrť, ale až keď sa vrátime z večere!“ Skvěle zahrané (Lasica maximálně sympatický a vtipný, Kolářová zase přesná a správně nesnesitelná), obrovsky zábavné, v mnohém pravdivé a se spoustou hlášek, které by se daly tesat. A konfrontace češtiny a slovenštiny podle mě pozvedla dialogovou rovinu ještě o něco výš. 5*, s chutí si představení zase někdy zopakuju. „Takže to znamená, že sme si celý život navzájem věrní?“ – „Ak hovoríme pravdu, tak áno.“ – „Jako dva blbci.“ – „Ľutuješ to?“ – „Trošku.“ – „Ja tiež.“ ()

jedna_vrana

Objaviť takýto skvost úplnou náhodou! Milan Lasica a Daniela Kolářová v najlepšej forme. Dialógy sa sypú samé, prirodzene rozvíjajú vzťah starých manželov. Konštatujem, že to bolo vtipné, milé, dojemné a presne takto si predstavujem môj partnerský vzťah o pár rokov. Ona je trochu sarkastická, mierne rýpavá a očakávajúca, že muž si domyslí... On je upokojujúca zložka, trpezlivý, ale aj trochu majetnícky. Stret ženského a mužského pohľadu na život. Príjemné bolo počúvať dialógy v našich dvoch krásnych jazykoch. ()