Mei Lanfang

(festivalový názov)
  • Čína Mei Lanfang (viac)
všetky plagáty

Biografický příběh Mei Lanfang - nejznámějšího čínského operního pěvce. Narozen do věhlasné rodiny zpěváků Pekingské opery, svůj život zasvětil prací právě pro ni. Měl své věrné fanoušky i přátele, kteří ho podporovali, ale také zneužívali, manželku, která při něm stála v dobách štěstí i útrap a milenku, která sdílela jeho umělecké vize. Mei Lanfang nejenže změnil tradiční předsudky vůči hercům, ale také vynesl Pekingskou operu na světové výslunní. Obzvláště v době Japonské okupace Číny postoj, který zaujal, pozvedl smysl tohoto kulturního stánku. (Seminář čínských filmů)

ScarPoul

Chen je odkrývač historických faktov a jeho filmy sú presiaknuté čínskou kultúrou. Mei Lanfang bol operný spevák aký nemal obdoby. Jeho príbeh sa odkrýva na začiatku 20 storočia v postupných intervaloch strádania a neprekonateľného úspechu. Chen biografie vie, ale tu sa mi prvýkrát stalo, že aj napriek skvelým postavám a znova raz perfektnej vizuálnej stránke, som mal pocit, že pod kožu Mei Lanfanga sa nedostávam až tak ľahko. Neviem či je to mojim kultúrnym nedostatkom, ale pre mňa sa jedná o zatiaľ najslabší Chenov film. Hoci stále sa jedná o vysokú kvalitu. Medzinárodný charakter, ( navštívenie New Yorku, japonský herci) ktorý začína do jeho filmov pomaly presakovať považujem za veľmi vyspelý prvok osobitého tvorcu. ()

miklaras

No, Chen Kaige natočil Farewell My Concubine a tenhle kousek nepřekonal, což je mi líto. Životopis slavného představitele ženských rolí Dan v čínské opeře Mei Lan Fanga nebízel určitě větší možnosti a ty zůstaly nevyužité (ono by se asi rudým pánáčkům ve vládě nelíbilo, kdyby Chen zase nechal realitu zaznít pěkně zostra). NIcméně je to určitě krásně natočený film s vynikajícím hlavním přdstavitelem a překvapivě dobrým výkonem Zhang Ziyi v roli jeho milenky.Pro Evropu je to asi celé dost nestravitelné, protože naše publikum není cílová skupina a tak většina lidí riskuje, že se bude nudit minimálně dvě čtvrtiny filmu. Vyprávění se pomalu odvíjí ve veli volném rytmu a v podstatě se stále nic neděje....na druhou stranu je to opět o zákulisí čínské opery a to je fascinující svět sám o sobě. Forever je film pro trochu trpělivějšího diváka, kterého si může získat a vysvětlit mu hodně tajů pro nás hodně exotického světa opery, osobně bych ale doporučila Farewell My Concubine, protože po něm vás bude skutečně mrazit. 5.5/10 ()

joseee

Zdá sa, že Chen Kaige minul tvorivosť čo sa týka pekingskej opery na krásnom diele Zbohom, moja konkubína. Film Mei Lanfang (s nepochopiteľným anglickým názvom "Forever Enthralled") nám ukazuje nie veľmi vydarený obraz o živote tohto slávneho "ženského" speváka. Dozvedáme sa, že bol patriot a tejto stránke sa film venuje hádam celú druhú polovicu. Divák z filmu nepochopí, že Mei splodil hádam 9 detí (4 sa dožili dospelosti), mal dve ženy plus milenku (na ktorú nešťastne vybrali zlú herečku Zhang Ziyi), že sa stretol dvakrát s Chaplinom, ako prežíval víťazstvo Komunistickej strany a založenie ČĽR... Vo filme je veľa zaujímavých prvkov, ktoré záujemcom o čínsku kultúru priblížia operu, diváci sa dozvedia kto bol Mei Lanfang a trochu z histórie Číny. Film na jedno pozretie, hodnotenie 2,5- ()

Seminář čínských filmů 2012

Seminář čínských filmů 2012

03.03.2012

Kino Svět, Hodonín od 9. do 11. března 2012. Přehlídka, navazující na tradici seminářů asijské filmové tvorby, pořádaných v uplynulých letech ve Veselí nad Moravou v kině Morava se od letošního roku… (viac)