Tonka (A. Geislerová) je hezké mladé děvče. Přišla z vesnice a teď žije v jednom z nejlepších nevěstinců v Praze. Se svým půvabem má úspěch, zamiloval se do ní mladý hrabě (V. Dlouhý), dokonce jí slibuje svatbu. Když přijde do nevěstince policejní komisař (V. Preiss) a žádá, aby madam (J. Šulcová) vybrala jednu prostitutku, která má strávit poslední noc s odsouzencem na smrt, neboť je to jeho poslední přání, Tonka se dobrovolně přihlásí. Jde se svou naivitou i dobrosrdečností do vězení a tam si popovídá s vrahem mladých žen Prokůpkem (P. Landovský). Netuší, že se tím společensky deklasovala ve světě, který jí byl doposud nakloněn… Příběh mladé prostitutky zachytil novinář a spisovatel Egon Erwin Kisch ve své povídce "Nanebevstoupení Tonky Šibenice" v roce 1921. Byl několikrát zpracován, filmově již v roce 1930, pro jeviště ho přepracoval A. Longen. Tématu se chopil i spisovatel Ludvík Aškenazy. Právě podle jeho divadelní hry vznikl v roce 2001 televizní film, jehož režie se ujal Jindřich Mann, Aškenazyho syn (jeho matkou byla dcera Heinricha Manna, známého spisovatele). (Česká televize)

Master19

Ono by se to mělo jmenovat spíš Příběhy vraha chtivých žen Josefa Prokůpka a lehké holky Antonie Pařízkové. To hlavně kvůli (díky) Landovskému. Bohužel Geislerové nelze dobré srdce tak nějak věřit, a jelikož ani divák nemrava si na své nepřijde, takže rozhodně doporučuju jiné zpracování tohoto příběhu. Je na výběr. ()

topi

Ta atmosféra staré Prahy z obrazovky neskutečně čiší, tohle se naprosto povedlo. Kdo jiný by to dokázal tak přesvědčivě zfilmovat, než syn samotného autora námětu Ludvíka Aškenazyho. Moc tomu pomohla i hudba Štěpána Koníčka, jehož motivy hobojů nebo smyčců působí překrásným melancholickým dojmem a kamera velevýznamného umělce Dodo Šimončiče. K obsazení nemám jedinou výtku a to jsem se bál Geislerky, že roli hodné kurvičky nedá, ona však zazářila. Jana Schulzová jako bordelmamá byla taky bezkonkurenční a Lanďák coby trojnásobný vrah Prokůpek tomu dodal patřičnou fazónu. Mysteriózní závěr v sobě nese zvláštní poetické kouzlo. Krásný důkaz poctivé televizní tvorby, v dnešních dnech jev zcela nevídaný. Proto s čistým srdcem dávám plné hodnocení. Velká škoda, že Jindřich Mann ve filmování už dále nepokračoval. ()

ostravak30

Těch zpracování bylo mnoho, bylo by zajímavé shlédnout další, ale tohle mě zaujalo jen málo. Aně Geislerové se tentokrát role moc nepovedla, zřejmě jí to nesedlo. Podle mě se do podobné prostě nehodí. Nejlepší asi byli Holubová as Landovským. Ale celý příběh je podle mě ne tak zajímavý, aby vůbec stál za zpracování. Prokůpek nedojde žádnému bilancování, zpětně nelituje svých hříchů ani nehodnotí nijak víc život. A dokonce si ani neužije. Jen žere a opájí se. Za mě naprosto nudná a nezáživná epizoda nehodná zpracování. ()