Novinář Michael Ward je jediným svědkem vraždy a díky jeho svědectví odsoudí Joea Briggse na smrt. I když nejprve byl Ward přesvědčený, že Briggs je vinen, postupem času ho nahlodají pochybnosti. A jeho pochyby zesílí, když se u něj v domě začne objevovat podezřelý neznámý. Ward se spolu se svou přítelkyní Jane pustí do nebezpečného odhalování pravdy. (akisha)

Topco

Keď vidíte tiene žalúzii, prechádzku nočnou ulicou a prvý flashback – je vám jasné, že bije pravá noirová polnoc. Toto je skutočne prvý film noir, ktorému tento status ukradla A-čkova produkcia Maltézskeho sokola. Ťahákom 63-minútovky je 7-minútová (dodnes skvelá) snová sekvencia, ktorá je poctou nemeckému expresionizmu. Snové kulisy a brakový vizuál veľmi bavia: miestami až gýčové expresívne nasvietenie,nápadité strihové prechody (vodný vír, špirála, oslepujúce lúče, kvapkajúca voda), bizarné uhly či dvojexpozície. Zážitok akurát kazia lacné herecké výkony (Lorre a Cook Jr. sú natoľko podivínske typy, že u nich prehrávanie nevadí, horšie je to u ženskej hrdinky). Treba však poznamenať, že príbeh vzhľadom na rok vzniku nie je úplne klišé: príbeh nesledujeme cez krivo obvineného muža, ale skrz korunného svedka – novinára (ktorý sa neskôr tiež stáva hl. podozrivým). ()

akisha

Má to hodinu a 4 minuty, zápletka prosťoučká a jedinej důvod, proč jsem se dívala - Peter Lorre - je tu přibližně 1-2 minuty, z čehož 1,5 minuty nemluví. Proč, bože, proč? Nicméně vzhledem ke stáří filmu tomu nemůžu upřít pár kladů. Hlavně přesvědčivá tajemná atmosféra a skvělá kamera, oba hlavní herci se taky snaží. MENŠÍ SPOILER: Potěšil mě příklon ke schizofrenii v druhé půlce a velmi příjemně by mě překvapilo, kdyby to byl oficiální závěr (vzhledem k době, kdy tohle ještě nebylo klišé číslo 318, ovšem to by bylo asi příliš odvážné.) KONEC SPOILERU. Minimálně 1* jde Peterovi, co on dokáže jedním usouženým pohledem, o tom se jiným ani nesní. Udělá to dojem, i když se v záběru zahřeje tak 5 sekund. ()

erased

Někdo by mohl namítat, že to je pouze velká nervy drásající groteska, ale naproti tomu zde přes slabší příběh nechybí napětí a atmosféra nesrovnatelná s jakýmkoli soudobým filmem noir. A protože mi ono groteskní, jakoby němé chování herců ani při nejmenším nevadí, nemá pro mne tento film daleko od absolutního hodnocení. A i to se možná časem změní. ()

EdaS

70% Chtělo by to víc soudržnosti a gradace, ale jinak je to vcelku povedená záležitost, kterou do noiru řadí hlavně nádherná, německým expresionismem víc než inspirovaná obrazová stránka. Co taky čekat od kameramana (Nicholas Masuraca) tak vizuálně úchvatných filmů jako Cat People, Out of the Past a dalších... ()

• Peter Lorre (Cizinec) ve své smlouvě dlužil společnosti RKO Pictures dva dny. Dostal roli s pár replikami, ačkoliv jeho jméno je uvedeno mezi prvními. (akisha)