Murdochove záhady

• Česko Případy detektiva Murdocha (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Kanada / Veľká Británia, (2008–2024), 219 h 14 min (Minutáž: 42–88 min)

Hudba:

Robert Carli

Yannick Bisson, Helene Joy, Jonny Harris, Thomas Craig, Lachlan Murdoch, Georgina Reilly, Kristian Bruun, Mouna Traoré, Arwen Humphreys, Jonathan Watton (viac)

Seriál vychází z detektivních románů Maureen Jenningsové, které čtenářům představily Williama Murdocha, člena torontské policejní stanice, muže, obdařeného zvláštním druhem přímo vizionářské intuice, a především člověka, jenž na hony předběhl svou dobu. Neboť Murdoch si na rozdíl od mnoha svých policejních kolegů i nadřízených moc dobře uvědomuje význam a váhu všech vědeckých objevů, jimiž konec devatenáctého století doslova překypuje. Objevů, jejichž použití v kriminalistice najednou otevírá netušené možnosti detektivní práce, vyšetřovacích metod, jejichž použitím lze nad jakoukoliv pochybnost usvědčit pachatele nejrůznějších - i těch nejzávažnějších trestných činů. S obrovskou chutí se tak vrhá do všech dobrodružství, které před něj kriminalistika a jednotlivé případy staví. Ani Murdoch by ve světě, nepříliš přejícím novotám a pokroku, samozřejmě nemohl pracovat zcela sám. Naštěstí našel víc než schopnou pomocnici v doktorce Ogdenové, patoložce, ochotné vyzkoušet každý, byť na první pohled sebebláznivější Murdochův nápad. (Takovým je například pokus o rekonstrukci podoby člověka z jeho lebky.) A nezapomínejme ani na konstábla Crabtreeho, který se ve svém moderně uvažujícím šéfovi vidí, jednou by chtěl být jako on a zatím mu alespoň spolehlivě sekunduje.
Seriál se v Kanadě stal doslova diváckým hitem a s úspěchem je sledován i v řadě dalších zemích. Velkou zásluhu na přitažlivosti má představitel hlavní role, sympatický Yannick Bisson, jenž zatím u nás není příliš znám. (oficiálny text distribútora)

philip.j.fry

Ono si to těch pět hvězdiček asi nezaslouží.Ale...Takže první:Murdoch sám a jeho genialita,druhá za prostředí viktoriánského Toronta,třetí za dr.Ogdenovou a ..No,tady by výčet hvězd mohl skončit a mé hodnocení by se ustálilo na průměru,nebýt dílu s mluvícími panenkami v páté řadě který mně totálně megahustodémonsky odrovnal a nadchl.Tolik napětí,strachu a geniality v padesáti minutách,to je smrtící kadence i na mně,otrlého konzumenta mysterözních děl.Takže dávám tomuto počinu plný počet a doufám,že mně Murdochova genialita bude oblažovat i nadále.Amen. ()

Gemini

Rutinér severoamerické televizní produkce Yannick Bisson má konečně vlastní show. A je to show oproštěná od patriotických kydů (byť jakési nastavování zrcadla tu občas přítomno je) a nesmyslných akčních naháněček, neboť tentokráte je to "poctivá detektivní show" Williama Murdocha (a doktorky Quinnové, tedy chtěl jsem říct Ogdenové), takového šikovného sympatického bystrého všeználka a inovátora, jakého jste mohli vidět třeba ve Sleepy Hollow - no prostě příběhy z dřevních dob kriminalistiky. Rozhodně neurazí vkus ani inteligenci případného diváka, ale vývoj vztahů mezi postavami je bez problémů předvídatelný a postavy samotné jsou poněkud sterilní, nedovedete si představit, že by mimo záběr žily nějaký reálný život. Ale nač se trápit, nač se rmoutit, tenhle seriál si nehraje na něco víc, než je, a i když neléčí, rozhodně neškodí:) Dejme si 60%. ()

Morien

Sice je příjemné a inspirativní vědět, že vševědoucí lidé ještě nevyhynuli (ačkoliv, doslovně vzato vyhynuli, přece jenom je to ultra-retro), ale na druhou stranu bych v takovém fešném oblečku čekala menšího supermana. Žena-patoložka je asi z politických a bůhvíjakých důvodů nutná. Seriál nepostrádá vtipné momenty a pěkně se na něj dívá. George je správnej trouba. ()

NinadeL

ČT umí někdy svým výběrem překvapit :) Aneb prakticky cokoli, co prošlo Acorn Medii jest balzám. A tady je i Yannickek a viktoriánská Kanada. ()

kingik

Já tomu hovňouskovi nemůžu přijít na chuť. Snaha byla, někdy menší, někdy větší. Yanick Bisson, co to je za vořežpruta?! Nezajímavé podání epizod ještě podkresluje slabé technické zázemí. Kamera nenavodí divácký zájem, střih seriálu je hodně amatérský, statické scény jsou s ním ještě více statické. Jednotlivé epizody řeší vše na základě dialogů, to je patrné pro literární předlohu, ale aby s tím nutně musel operovat i seriál, to už mně přišlo moc. Samozřejmě, že od toho neočekávám jakýkoliv akční prvek, ale dívat se na Yanicka Bissona, je opravdu lapálie. Scénář přece jen má nějaké originální nápady ohledně detektivních případů. Ono je to taky o tom, že trend seriálů se výrazně posunul do dynamické roviny a obstarožní detektiv Murdoch nikdy s něčím takovým nedisponoval. Napadlo mě, stalo se mu vůbec někdy, že by nějaký případ nevyřešil.? CSI kundy z Miami, Las Vegas a potomci Rexe, těm se nikdy nestalo, že by něco zdárně nevyřešili. A jestli ano, nevím o tom. Ale ten Murdoch je nějaký neomylný. Jakmile se dozvím, že něco nevyřešil, hned přitlačím na hodnocení. Do té doby mně nezbývá než pogratulovat těm, kteří Murdocha obdivují, Yanick Bisson je pro ně herecká hvězda a se seriálem pravidelně loví záhadné i akční zážitky. Já jsem s ním ulovil akorát tak nudu. 20% ()

korbitch22

takový seriálový sherlock holmes...hodně se to snaží džet kvalitu a napětí třeba hercula poirota,ale je to spíše průměrnějšího ražení,myslim že mladší publikum tyhle kriminálky nemůže ocenit,zatimco naši na to čučej pořád..... ()

Crocuta

Vzhledem k tomu, že díky všelijakým reprízám ČT vysílá jednotlivé řady tohoto seriálu na přeskáčku, mám tak trochu zmatek v tom, kdo ze stálých hrdinů je kdy naživu, po smrti, ženatý, těhotný, rozvedený, uvězněný nebo jakou funkci a hodnost momentálně zastává ()

honajz

Není to špatný nápad, ale chybí tomu atmosféra, větší propracování vztahů a postav. Kolik vlastně víme o Murdochovi? Odkud čerpá své vědomosti? Jak se dostal k detektivní práci? Nic z toho nevíme. jsme hozeni doprostřed případu, máme tu nesmělého konstábla, sličnou patoložku, pokaždé nějakou historickou postavu, která pomáhá i "pomáhá" s vyšetřováním, ale prostě to celé nedrží pohromadě, není jak se dostat dovnitř, jít s tím seriálem a postavami. Na to o nich málo víme. Zkrátka je to celé hodně povrchní, případy pak působí značně uměle a viníkem vlastně může být kdokoliv, navíc moderně rozklepaná kamera se k tomu hodí jako pěst na oko. ()

rikitiki

Dobře, natočili to Severoameričani, kteří mají silné sociální i rasové cítění, takže zpětně korektně uhladili minulost, tak, že je to spíš současnost ve starých kostýmech. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 26.1.2009 + ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČT 1 = 11.2.2010 - príjemný retroseriál z prelomu 19. a 20. storočia, v ktorom detektív MURDOCH vyšetruje na tú dobu záhadné zločiny (z dnešného "CSI pohľadu") primitívnymi vedeckými metódami. (27.1.2009) ()

fragre

Těšil jsem se na pěknou, nostalgickou, viktoriánskou idylku s příslušným počtem loupeží a mordů (něco jako Vražedná místa), ale to jsem se spletl. Mor politické korektnosti sžírá toto dílko, takže některé díly jsem si už odpustil. V té době by se žena v pitevně ocitla výhradně na pitevním stole, jako doktorka ani náhodou. No a občas se tu "řeší" takové otázky, jako poměr k ženskému hnutí, poměr k potratům, manželská krize nadřízeného. Inu pod slupkou historizující podívané je to takový pokrokový seriál. Takže najisto čekám, kdy se zde u policejního sboru objeví černoch (tedy v tomto případě spíše afrokanaďan). Navíc hlavní hrdina mi připadá jako vycpaný panák bez kouska šarmu, který ostatně chybí i hlavní hrdince. ()

blackrain

Těšila jsem se, že konečně uvidím něco, co by mi připomínalo legendární Československý seriál Dobrodružství kriminalistiky, ale místo toho se mi dostalo slabého vývaru z několika kriminálních seriálů (Miami, Las Vegas, New York atd.). Postava detektiva v sobě ukrývá směs Grisoma, Horatia a jiných. Myslela jsem si, že by Murdoch mohl postupně představovat i jednotlivé metody vyšetřování. ()

rt12

Ani po 8 sérii mě nepřestává tento vyloženě oddychový seriál bavit. Samotná postava Murdocha je fajn, ale mě víc baví jeho představený Thomas Brackenreid, který je opravdu z masa a kostí, má své mouchy jako každý člověk a neuvěřitelně vtipné hlášky. Skvěle partičku doplňuje konstábl George Crabtree se svými fantaziemi a zajímavým původem. Už jen jeho ,,tetičky", které jsou majitelkami hambince a přitom z něho vychovaly čestného chlapíka, stojí za zmínku. Vše podpořeno minulým stoletím, kdy ženy nosily korzety a bojovaly za svá práva, muži chodili v oblecích a vždy s kloboukem na hlavě, jezdilo se v kočárech a technický pokrok pomalu vytlačoval tuto pohodu. . Pokud nechcete příliš zapojovat šedé buňky mozkové, nepřemýšlíte přespříliš, že to není pravdě podobné a spíš si oddychnout tak doporučuji. ()

Thorn

Seriál Případy detektiva Murdocha řadím k tomu nejlepšímu, co na poli daného žánru v posledních letech vzniklo. Jedná se o mimořádně důmyslnou a rafinovanou detektivku odehrávající se na přelomu 19. a 20. století. Ačkoliv se na první pohled vše nese v tradičním duchu, seriál je výrazně ozvláštněn zapojením velice moderních a pokrokových vyšetřovacích metod. Nejde přitom jen o používání různých technicky vyspělých vynálezů, jež předběhly svou dobu, nýbrž také o nové přístupy při zpracovávání důkazů či ohledávání těl obětí. Ke slovu se pak občas dostanou i na svou dobu nevídané psychologické postupy používané při vyslýchání svědků. Seriál navíc úžasným způsobem reflektuje celkovou společenskou situaci a sociální poměry dané doby. Můžeme zde například vidět smutný kontrast mezi světem bohatých džentlmenů a vznešených dam a světem prostých lidí žijících v chudobě a nuzných podmínkách. Murdoch při svém vyšetřování většinou zavítá do obou těchto světů, aniž by on sám do některého z nich zapadal. Samozřejmě se tu na přestřel dostávají také všechna významná sociální témata dané doby. Rasismus, boj za ženská práva, zneužívání veřejné moci, korupce v řadách policistů, předsudky vůči homosexuálům, nevraživost mezi katolíky a protestanty, týrání dětí a v neposlední řadě samozřejmě také zaslepené odmítání vědeckého pokroku a nových poznatků. Každá jedna epizoda navíc nabízí naprosto odlišný příběh zabývající se úplně jiným tématem a odehrávající se v úplně jiném prostředí. Jednou tu máme například psí zápasy, pak třeba divadlo a hned vzápětí potom veslařské závody. Zejména v pozdějších dílech se pak začínají objevovat opravdu nevídané a naprosto originální zápletky jako například únos předních světových vědců za účelem sestrojení atomové bomby či první verze únikové hry. V tomto případě dosti vražedná. K vidění je tu třeba i halloweenský speciál, v němž dojde k invazi mimozemšťanů. Na rozdíl od jiných podobných seriálů jako například Dobrodružství kriminalistiky či Otec Brown, tu máme úžasně propracovanou hlavní dějovou linii, která se neustále vyvíjí. Nechybí zde nějací ti dlouhodobí protivníci, kteří se pravidelně vynořují ani silná romantická linka. K dokonalosti je to dotaženo především v nejnovějších dílech, kdy se seriálem táhne třeba pět souběžných dějových linií, jež klidně přesahují délku jedné řady. Každá z postav navíc projde za celý seriál poměrně zásadním vývojem, což je u tohoto žánru naprosto nevídané. Srovnejte si to například s Poirotem, kde jsou všichni hlavní hrdinové pořád úplně stejní. Na kvalitě seriálu mají samozřejmě velký podíl také samotní herci, kteří jsou všichni naprosto vynikající. Yannick Bisson je jako Murdoch dokonalý džentlmen s obrovským charismatem. Helene Joy je zase jako doktorka Ogdenová skutečná dáma, která je navíc i vtipná a inteligentní. Inspektor Brackenreid v podání Thomase Craiga je rázný ale čestný chlap, který nejde pro nějakou tu ránu daleko a konstábl Crabtree s tváří Jonnyho Harrise je takový naivní snílek, který má ale občas velmi chytré nápady. K tomu všemu bych ještě rád zmínil i geniální úvodní znělku, kterou považuji za naprostou špičku. Když to shrnu všechno dohromady, musím uznat, že seriál Případy detektiva Murdocha je naprosto dokonalý a bezchybný počin. Líbí se mi zde úplně všechno a nemám k tomu ani jednu jedinou výhradu. Můžu říct, že v rámci žánru snad ani nic lepšího existovat nemůže. Murdoch je opravdu geniální seriál, který si zasluhuje můj nekonečný obdiv. () (menej) (viac)

RonaMidu

seriál,který není ani špatný,ani mne nenadchnul...asi to bude tím,že detektiv je vždycky jako ze žurnálu,až je mi to podezřelé :-) ()

shantim

CSI z 19. století (a poč. 20.), kde metody práce kriminalistů jsou na prvním místě. Tak dobrý seriál jako české Dobrodružství kriminalistiky však tento není. 62% hvězdiček ()

klima777

Ve srovnání s rokem 2004 se změnil hlavní představitel, ale také celkové ladění seriálu. Z kategorie "dobrý" se Murdoch Mysteries přesunul do kategorie "občas milý". Ubylo temnoty a krve; přibyly takřka nevídané schopnosti a kapka vlezlého humoru. Jedna hvězdička je pro Yannicka Bissona, jehož detektiv si zachovává lidskou tvář a ví si rady snad úplně se vším (kromě sebe a vztahových záležitostí). ()

Autogram

Nezaujímavý príbeh s detektívom bez charizmy, iba s klobúkom pána Taua. Celá kriminálka je bez atmosféry, že ani nemám chuť vedieť, kto je vinníkom. ()