Nikdy nekončí

(TV film)

Panovačná matka navštíví po letech vzájemného odloučení svého syna, který žil v emigraci v Londýně. Matka se se svým synem Dannem dohaduje o vhodné nevěstě a uspořádání bytu a v těchto momentech se objevují v jejich dialogu prvky absurdní komedie. Danny je smířlivý dobrák, ale i když matka předčasně odjíždí, podaří se jí rozvrátit jeho pohodu a napovrch vyplují soukromá traumata z minulosti. (oficiálny text distribútora)

Terva

Psychologický příběh syna, jehož komplikovaný vztah k matce jej provází v emigraci i v osobním životě. Dvojice Janžurová Hanzlík je sice trocu nesourodá, ale výkon Ivi vše napravuje. ()

Marthos

Hra Benjamina Kurase je komorní studií o patologickém vztahu dominantní matky k již dospělému synovi, emigrantovi, který si zařídil život po svém: jinak a v jiném světě. Brněnská televizní inscenace potom poskytla výjimečnou hereckou příležitost Ivě Janžurové, jejíž nervózní, nesnášenlivá, popudlivá a hádavá ženská je přímo ukázkovým prototypem lidské omezenosti a xenofobie. ()

allegria

Až mě z toho mrazí. Téma psychicky narušené matky (jak jinak to nazvat) a následkem výchovy zdánlivě sebevědomého syna, který je ve skutečnosti pořád tím malým stále peskovaným chlapečkem, je děsivé svou pravdivostí. Herecký výkon Ivy Janžurové přispívá k pocitu hrůzy, co všechno je možné, protože to zahrála naprosto přesvědčivě. ()

Awer

Chytré a trefné. Nepřijde mi to úplně jako materiál pro ČT3, kde to teď oživili, ale proč mít předsudky o důchodcích a o tom, že se budou umět vcítit jen do matky, že? Ostatně, ve výsledku prohrávají všichni. Úžasná je ta udržená komornost a úspornost. Film se odehrává reálně v jedněch kulisách, evidentně v Československu, ne Británii, ale úplně v pohodě se to snese. ()

argenson

V první řadě zaujme nezvyklé spojení Janžurová (matka) - Hanzlík (syn) při vědomí jejich věkového rozdílu pouhých sedmi let, ale proč ne. Zřetelná inspirace divadelní hrou a skrovná výprava s jedním interiérem není vůbec přítěží. Naopak ale mírně rušily dokumentární záběry na Londýn, které snad měly způsobit méně divadelnosti a více televiznosti, což se ale ne zcela podařilo. Dějově výborné. Neuvěřitelná geneze vztahů a eskalace dialogů vrcholí překvapivým koncem. Pak ani neruší některé divadelní zkratkovité prvky, které v televizním zpracování nemusely být. Neumím si například představit, že by žena poprvé na návštěvě v Londýně na pokyn "Pojďte se projít" hodila na sebe kabát a bez sebemenších příprav během patnácti vteřin odcházela. Stejně tak si při pozorném sledování všimnete, že čas odbíhající na hodinách v pozadí mírně nekoresponduje s vývojem děje. ()