Slavná alba: Nirvana - Nevermind

• USA Classic Albums: Nirvana - Nevermind
Dokumentárny / Hudobný
USA, 2005, 74 min (Alternatívna 49 min)

Příběh alba, které společně s písní "Smells Like Teen Spirit" ovlivnilo celou generaci mladých lidí... Na počátku roku 1991 by málokdo předpovídal, že kapela Nirvana zamíří s albem "Nevermind" na první místo žebříčku alb amerického časopisu Billboard. K překvapení hudebního průmyslu a mnoha posluchačů se tak ale stalo. Písně zpěváka kapely Kurta Cobaina totiž spustily neuvěřitelnou vlnu zájmu mezi mladými lidmi. Dokument přibližuje nejen období, kdy Nirvana začala nahrávat "Nevermind", ale také jaký vliv měla nahrávka na hudební svět, na samotnou kapelu a proč dodnes zůstává milníkem v rockové historii. O vzpomínky na nahrávání, ale také na Kurta Cobaina, se podělí zbylí členové kapely Krist Novoselic a Dave Grohl, ale také třeba producent desky Butch Vig. (Česká televize)

Rozjimatel

"Tie skladby sú zámerne tak jednoduché."  Výborne nakrútený dokument o jednom kultovom albume a aj o fenoméne Nirvany všeobecne. Hoci nie som fanúšikom tejto skupiny, album Nevermind dôverne poznám, v podstate som na ňom vyrastal, a tak som si veľmi rád pripomenul dobu mojej mladosti. Album má naozaj skvelý zvuk, ale tá hudba je na mňa až príliš jednoduchá (v zásade to je popík hraný drsne) a jednotvárna, tie nekonečné opakovania jednoduchých hudobných motívov ma doslova ubíjajú (a punk, z ktorého hudba Nirvany vychádza, neznášam). V dokumente ma zaujalo, aké množstvo fanúšičiek mala Nirvana, predovšetkým kvôli Kurtovi Cobainovi, ktorý bol na ne ako magnet (bol podobným sex idolom ako Jim Morrison z The Doors). ()

Pítrs85

Mám rád dokumenty, ve kterých vystupují lidé, kteří umí muziku nejen dobře tvořit, ale stejně dobře (a poutavě) o ní i vyprávět. A u Nevermind je toho k vyprávění dvě prdele. Co na tom, že to není nejlepší album od Nirvany (nejlepší je In Utero, ofkórs), co na tom, že se Kurtovi jeho zvuk nelíbil (zdál se mu moc učesanej a uhlazenej), co na tom, že se z undergroundový kapely, co měla za sebou skvělou špinavou desku Bleach, stal popkulturní fenomén. Nevermind je kult. Je to album, které nemá slabé místo, žádná vata, song, který by tam smrděl jen proto, aby stopáž nebyla na hraně EPéčka. Zapomeňte na zprofanovanou Smells Like Teen Spirit (která má ale pořád skvělej drajv), Nevermind má v sobě lepší kousky, jako punkem zasmrádlou Territorial Pissing, Something in the Way, asi nejdepresivnější věc, co kdy Kurt napsal, In Bloom se skvělou basovou linkou, Come As You Are s divným zvukem elektrický kytary nebo Polly, věc pojednávající o holce, kterou někdo unesl z rockovýho koncertu a posléze týral (o tom příběhu v tomhle dokumentu mluví taky). Dokument jako takovej samozřejmě paráda, Butch Vig se nad mixážním pultem (btw nejlepší vynález dvacátého století) rozněžňuje i po víc jak deseti letech od nahrávání dost možná nejzásadnějšího alba let devadesátých... no minimálně na druhý straně Atlantiku (protože ano, v Evropě vznikly toho času desky jako OK Computer anebo (What's the Story) Morning Glory, že :-). "Tohle tam nechci." "Ale John Lennon to takhle dělal." "OK, tak jo." ()

Maynard.

Za 1. nemám rád Nirvánu, i když sem si moc dobře vědom, co hudebnímu světu přinesla, 2.vypadá to, že nemám rád dokumentární cyklus "Slavná alba". Nějak nechápu, jak tam seděj u toho mixáku a zpětně ukazujou, co se stane, když dám hejbátko nahoru nebo dolu. Nirvána mě nikdy neoslovila, a to sem ji dával celkem dostkrát v životě poměrně velkou šanci. Nevím, Kurt uměl zpívat, ale jeho songy mě prostě nikdy nechytly. Ale o tom není tenhle dokument. Když nemám rád Nirvánu, tak asi ani nebudu mít rád dokument o jejich nejlepším albu... Teď čečím na U2 a vypadá to o poznání líp, blížší hudba mýmu srdci :o) ()

Jara.Cimrman.jr

"I když někdy nebylo zřejmé, o čem přesně zpívá, bylo to intenzivní." Nevermind je nejlepší album všech dob. Samozřejmě o tom můžeme vést spory, někdo s tím může i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Nicméně jsem tolerantní, takže jestli ho někdo má v žebříčku až na druhým místě, tak to velkoryse přehlídnu. Mě totiž Nevermind zasáhlo uprostřed mýho rockovýho období a nadchlo mě tak, že na něj nedám dopustit. V dokumentu na mě navíc působilo kouzlení Butche Viga s mixákem, při kterým jsem v tisíckrát slyšenejch skladbách najednou zachytil detaily, který můj vytříbenej hudební hluch dosud nezaznamenal. Bylo to prostě skvělý. Dokonalej dokument k dokonalýmu albu. ()

buchannon

I já jsem hrdý majitel tohoto alba, které je jedno z nejlepších a nejzásadnějších v historii... Album Nevermind je dost tvrdé a hodně nabušené, je to čistá nefalšovaná energie, proto musím tento hudební dokument hodnotit takto vysoko, dokonce výš než "Slavná alba: Queen - A Night At The Opera". Právě v souvislosti s Queeny a Nirvanou jsem si teď uvědomil, že zřejmě nelze být jednostranně zaměřen na jednu kapelu a absolutně ji adorovat, protože se pak člověku přeposlouchá... V Nevermind snad neexistuje slabé místo, zvlášť se mi líbí nejtvrdší song Territorial Pissings a např. i Smells Like Teen Spirit. No ty brďo, zjistil jsem, že Kurt Cobain dělal řecko-římský zápas stejně jako já a taky byl bezdomovec stejně jako já (já jeden měsíc)... :o) ()

• Obrázek nahého dítěte na obalu alba vyvolalo rozepře, protože jej někteří označili za pedofilní materiál. Dítě na přebalu je Spencer Elden, který se narodil 27. června 1992. (MudraPrudi)
  • DVD je koncipováno jako hudební dokument, ve kterém zazní téměř celé album ve zkrácené verzi s proloženým mluveným komentářem. (kornitko)
  • Jedná se o celkově 2. album, které Nirvana po první desce „Bleach“ kapela vydala. Některý prameny jej uvádí jako nejslavnější a nejoblíbenější. Označováno je rovněž za album, které pomohlo rozpohybovat vlnu tzv. alternativního punku. (MudraPrudi)