Stíny Blair Witch

(TV film)
  • USA Shadow of the Blair Witch
všetky plagáty

MikeCool odpad!

TV-film. Tento komentář berte spíše jako vysvětlení odpadového ohodnocení, než jako recenzi tohoto fiktivního dokumentu. Řekněme to takhle: Ten kdo je odpůrce samotné Záhady Blair Witch, bude ho s přehledem iritovat i tento fiktivní dokument o fiktivním filmovém paskvilu, který se v roce 1999 stal jakýmsi fenoménem mezi horory. Tehdejší euforii tohoto revolučního "hororového skvostu" jsem nezažil, poněvadž v roce 1999 mě zajímal tak maximálně Večerníček. Tudíž se nedokáži vžít do mé starší generace, která tento první zářez do found footage hororu uznává. Čas rychle kvapí a člověk by se neměl vyhýbat moderním věcem, tedy co se týče filmografie a hororů zvláště! Found footage horory miluji. Dá se říci, že je to můj zřejmě nejoblíbenější hororový žánr. Uznávám, že Blair Witch je královnou tohoto žánru a že dala hororu nový rozměr, to všechno beru. Ale hodnotím objektivně, hodnotím co vidím a když se mi něco nelíbí, neohlížím se na to, jaký je to kult, jaká je to klasika a projevím (díky bohu svobodně) svůj názor. Proto je pro mne vrchol hororové filmografie třeba takový REC, Sinister nebo Žena v černém a jsem za to rád. Novější a novější generace (moje děti, vnoučata, pravnoučata) budou za hororový kult považovat třeba Paranormal Activity 256 a po výše zmíněných klasikách mojí generace (REC, Sinister, Žena v černém) nikdo ani neškytne, stejně tak jako já po Záhadě Blair Witch. ()

Avathar

Fiktívny dokument, ktorý mal svojho času prikrmiť BW2. Z celej série týchto mystifikačných kúskov (THE CURSE OF THE BLAIR WITCH, BURKITTSVILLE 7, STICK AND STONES) je tento asi najhoršie nakrútený a herci sú miestami dosť nepresvedčiví. Námet je ale fajn a mal potenciál. SHADOW OF THE BLAIR WITCH zobrazuje udalosti, ktoré sme mohli vidieť "zdramatizované" v BW2: rituálne vraždy, ktoré sa udiali po premiére prvého filmu. Film sa zameriava hlavne na Jeffa (hlavného páchateľa), jeho minulosť a psychický stav (dozvieme sa, prečo bol vlastne zavretý na psychiatrii). Opäť sa prebehne celá legenda, zasadí sa do kontextu "skutočných udalostí", opäť zaznejú hlasy skeptické aj menej. Plusom je, že si to zanecháva tú svojsky neistú atmosféru a film je teda stále patrične mrazivý. Napokon aj pekne zapadá do celého BW kánonu a fajn rozširuje celú mytológiu. Na konci si teda môžete sami interpretovať, či do udalostí zasahovali nadprirodzené sily, alebo sa jednalo o manipulatívnu hru jedného sadistického psychopata. Škoda, že BOOK OF SHADOWS: BLAIR WITCH 2 nedokázal námet zúžitkovať. ()

J.Mayen

Nic co by mi zůstalo v hlavě dýl jak jeden den. Samozřejme dokument těžící z předešlých dvou dílů a snažíc se na popularitě Blair Witch vytřískat co se dá. Kromě zmínění masových vrahů v dokumentu (Mansona, Berkowitze) jsem samozřejmě nevěřil ničemu. Celý dokument podkresluje rádoby tajemná hudba. A těch 75%?Jste naivně směšný ()