Letečtí stíhači v boji

Dokumentární seriál Letecké souboje se zabývá tematikou vojenského letectví a přináší historické rekonstrukce vzdušných soubojů, které se odehrály za první a druhé světové války, Korejské války, války ve Vietnamu i v menších konfliktech, například ve válce v Zálivu či v Šestidenní válce. Bývalí bojoví piloti se v pořadu podělí o své zkušenosti ze skutečných leteckých soubojů, kterých se zúčastnili a počítačové animace poskytnou divákovi lepší představu o tom, jaké to je být účastníkem vzdušného boje. (oficiálny text distribútora)

Odpadlik

Při hodnocení se musím určitě řídit oblibou létání, letadel a všeho, co kolem toho souvisí. V tom případě jde o zajímavý dokument, s nezvykle dobrou počítačovou grafikou, kdy máte pocit, že sledujete skutečné Migy a Zera a ne jen hromadu létajících pixelů. Dočkáte se i takových "vychytávek" jako rozkývání kamery při těsném průletu letadla. Z druhé strany se i já musím připojit k některým hodnotitelům, kterým vadil jednostranný pohled seriálu, který místy připomínal Top Gun. Už po 2-3 dílech jste mohli spokojeně zívat, protože vám bylo jasné, že se ten maník z americké stíhačky stejně ze té šlamastiky, kdy kolem něj krouží deset Zer, dostane. Při tom jich polovinu postřílí a se zápáleným doutníkem, přistane na nejbližští letadlové lodi, byť bez kapky paliva a bez obou křídel. Docela by mě zajímalo, jak by podobný seriál natočili Japonci. Tohle vypadá, jako když to točil Michael Bay s Rolandem Emmerichem dohromady. ()

Gallienus

Úžasná ukázka toho, jak by přesně neměl vypadat dokument. On to ani vlastně není dokument, je to náborový film k letectvu USA. Který říká něco ve smyslu : podívejte, jak vaši dědové (případně otcové) hrdinně bojovali a poráželi nepřátele naší skvělé demokracie a šířili svobodu. Nemá cenu popisovat jednotlivé díly, na netu jsou diskuzní fóra, které tento nesmysl do základu rozebrali. Přesto jestli chce někdo ověřit lživost těch bludů, existuje dost kvalitní literatury. Jeden příklad za všechny, v epizodě 3. v 1. sérii Žraločí perutě - v knihách Krvavá jatka I. a II. (Shores, Cull, Izava) najde přesný popis bojů, dokonce i některé přímo zmíněné v seriálu, srovnání je pak zajímavé... Na druhou stranu, má-li někdo rád pohádky, tak prosím, určitě si tento seriál užije. ()

Foxhound#1

Dokument určený zamerikanizovaným popkornovým divákům. Ano, tato dokumentární série skutečně nezapře svoji zemi původu. Údaje a skutečnosti jsou převážně jednostranné a v některých faktech je i wikipedie relevantnějším zdrojem. Ohledně špičkové animace, no řekněme, že populární Il-2 Sturmovik je na tom lépe. Kdyby alespoň údaje o "zlých komunistických" letounech byly správné. Do toho se ještě přidává neustále opakování stavu situace, jako kdyby divák každých pět minut odcházel na toaletu (asi zvracet) a při návratu nezapomněl, o co tam šlo. ()

Wenca888

Většina informacích podaných piloty je pravděpodobně přibarvené o jejich představy. Těžko říct, zda piloti mají za války čas sledovat až takové detaily jako naštvaný výraz v obličeji pilota letícího vedle společně s hrozící pěstí. Nechci snižovat jejich odvahu, sám bych si v takové situaci cvrnknul do trikotu, ale jejich komentáře vyznívají často nevěrohodně. Jinak grafika dobrá... ()

see_sawandrew

Naprosto vynikající dramaturgie dělá ze seriálu jeden z nejzábavnějších rekonstrukčních projektů současnosti. Popisy manévrů se sice pořád opakují, ale o leteckých soubojích se lze dozvědět docela dost. Problém ovšem přichází ve chvíli, kdy veteráni začnou nostalgicky popisovat své hrdinství a seriál začne sprostě lhát o poměrech sil (týká se to hlavně války v Pacifiku - viz bitva u Leyte). I když je to neobjektivní, dokážu seriálu odpustit, že vybírá vítězné bitvy spojenců, ale za ty patetické žvásty o souboji Davida s Goliášem si Dogfights zasluhují vyhazov z dokumentárního žánru. Je to škoda, protože s trochou objektivity a pokory mohlo jít o opravdu dobrý seriál... 50% ()

• K seriálu byla vytvořena i počítačová hra s názvem "Dogfights: The Game", jejíž obsah je se seriálem úzce spjat. (Terva)