Talent a dřina patří k sobě, ale je třeba ještě něco navíc. Příběh ze sportovního prostředí vypráví o partě mladých běžců a jejich trenérovi, o vztahu ke sportu, kde trénink je základem, ale bez talentu je to jen planá dřina. Někdejší výborný trenér Vyskočil (K. Hlušička) nemá v poslední době úspěch a ví o tom, tím spíše, že jeho posledním neúspěšným běžcem je jeho vlastní syn Roman (M. Vašinka). Skepse ho vede k rezignaci, jenže v pravou chvíli do oddílu přijde mimořádně talentovaný běžec Jaroslav Matějka (I. Luťanský). Trenér soustředí veškeré úsilí na jeho přípravu. Mladík odolá i lanaření oblíbeného a úspěšného trenéra Kosiny (F. Němec), ale ukáže se, že je v tom přece jen nějaký háček… (Česká televize)

slunicko2

Nepříliš věrohodné okénko do duše socialistického sportu. 1) Školometské poučky se z herců sypají jako moli ze skříně. 2) Herecké výkony jsou takové...hm...televizně inscenační. 3) Přidejte příšernou hudbu a je hotovo. 4) Naštěstí je tu 23letý Marcel Vašinka (trenérův syn Roman) a 24letý Ivan Luťanský (talentovaný běžec). Nic zvláštního kromě svých těl chlapci nepředvedli, ale já jsem skromný. ()

Pitryx odpad!

Stupiditu tohoto snímku vyjadřuje sám trenér, když říká že je to jen dřina a člověk nestihne žít. Kdo ho k tomu nutí? Nikde jsem tam nikoho neviděl, kdo by na něj mířil zbraní a nutil ho dělat to co dělá. Ti kluci nemlich to samé. Herci se moc nečinili, nemělo to napětí, a celé to stálo za starou bačkoru. ()

mira007

Před Skopalem a jeho Dlouhou mílí byl ještě tento černobílý sportovní film trenérovi a jeho běžcích v období normalizačního sportu. Pozitiva to má: téma běhání, skvělý Hlušička a jeho svěřenci Vašinka a Luťanský hrají věrohodněji než běhají. Z hlediska kvality je to na 15% Dlouhé míle a ještě bez šťávy. ()

• Několikrát je zmíněno Bikilovo tričko. Etiopský maratónec Shambel Abebe Bikila (1932–1973) byl dvojnásobným olympijským vítězem. V roce 1967 utrpěl vážné zranění při autonehodě a byl navždy upoután na invalidní vozík. Byl uznávanou osobností a po smrti mu císař Haile Selassie uspořádal státní pohřeb a uctil jeho památku dnem smutku. (Robbi)
  • V oněch několika málo záběrech z exteriérů (s výjimkou posledního záběru) běhají mílaři na pražském stadionu Juliska. (Robbi)