Sobibór, 14 octobre 1943, 16 heures

• angličtina Sobibór, October 14, 1943, 4PM

Režiséru Claude Lanzmannovi poskytl Yehuda Lerner, bývalý vězeň vyhlazovacího koncentračního tábora Sobibor, v roce 1979 během natáčení filmu Šoa rozhovor o úspěšné vzpouře (viz také film Útěk ze Sobiboru), která byla zahájena právě 14. října 1943 v 16 hodin. (VLADEK)

Rocky62

Během sledování dokumentárního kolosu Šoa, jsem pochopil, že Lanzmann sází na jednoduchost a učinil tak i zde. Formální stránka identická s již zmiňovaným kolosem, který je však o několik tříd výše. Režisér se nezaobírá historií tak, jak bych si představoval, ale vypráví o událostech, které s tímto legendárním útěkem úzce souvisí. Ovšem i tak je v dokumentu cítit zápal pro dané téma. Několik okamžiků stojí za pozornost, nicméně gigant Šoa má daleko více es v rukávu. 60% ()

Volodimir2

Názov filmu obsahuje presné miesto, deň, mesiac, rok a hodinu najúspešnejšieho povstania, ake sa podarilo uskutočniť v nacistickom vyhladzovacom tábore v období 2. svetovej vojny. Yehuda Lerner mal 16 rokov, keď sekerou zabil strážneho SS v koncentračnom tábore Sobibor. Pred Sobiborom, sa Lernerovi podarilo utiecť z ôsmich iných koncentračných táborov, kde bol uväznený. Film je poskladaný z podkladov z rozhovoru v roku 1979 so Claudeom Lanzmannom. Lerner opisuje povstanie do detailov od jeho plánovania k skutočnému priebehu. Povstanie v Sobibore si zaslúžilo viac ako len jednu epizódu v Šoa (1985), zaslúžilo si svoj vlastný film Útek zo Sobiboru, 1987. Ďalšie spomienky na útek sú vo filmoch Nacistický tábor smrti: Veľký útek, 2014 a Zabudnuté transporty do Poľska, 2010 ()