Výherce Zlaté palmy na filmovém festivalu v Beverly Hills - Okupace 101 je tematicky a koncepcí poměrně ojedinělým dokumentem. Snaží se proniknout do hlavních historických a aktuálních příčin Izraelsko-Palestinského konfliktu, který trvá již několik desetiletí. Okupace 101 představuje komplexní rozbor faktů a mnoho přehlížených souvislostí. Dále poukazuje na mnoho mýtů, které ve světě vznikly a převládají. Film je koncepčně jasně seřazen v chronologickém sledu událostí, které předcházeli dnešnímu tristnímu stavu. Od první vlny židovské imigrace z Evropy roku 1880, přes napětí v roce 1920, vystěhovávání Arabů z Palestiny, uznání státu Izrael roku 1948, válce roku 1967 až k příchodu první Intifády roku 1987 (nazývané také jako „Válka kamenů“ ), mírový proces v Oslu, který v červenci 2000 skončil nezdarem, a po kterém přišla druhá Intifáda. Počátky a průběhem tvorby bariér a oddělení Gazy... Film také popisuje život pod izraelskou vojenskou nadvládou, dále se podrobně zaobírá rolí vlády Spojených států, na průběh konfliktu. Je zde také poukázáno na hlavní překážky, které znemožňují ustanovení dlouhodobého a životaschopného míru ve Svaté Zemi. Kořeny konfliktu jsou vysvětleny prostřednictvím osobních zážitků, od předních učenců Středního východu, mírových aktivistů, novinářů, náboženských vůdců a humanitárních pracovníků, jejichž hlasy jsou příliš často potlačovány v amerických médiích... Z mnoha předložených faktů či historických spojitostí nám dokument předkládá zostřený obraz, který se může poměrně lišit od zažité představy o realitě a „tzv. správnosti“ věcí. Co je skutečné pravda? Je lidská spravedlnost opravdu slepá? Kam až může zajít neinformovanost a nenávist? Je možné se na věci dívat černobílým pohledem? To jsou jen některé otázky, které film předkládá... (JohnBruk)

Shadowland

Film jsem viděl zrovna v době, kdy Izrael v mezinárodních vodách vtrhl na lodě vezoucí humanitární pomoc do Gazy a pozabíjel na nich 9 nevinných lidí (květen/červen 2010). V mrtvolách těchto 9 lidí bylo nalezeno celkem 30 kulek a některé z nich byly vypáleny z bezprostřední blízkosti. OSN incident odsoudila a žádala mezinárodní vyšetřování, Izrael, opět za podpory USA si údajně své záležitosti umí vyřešit sám... Zajímavý článek je také na: http://www.zivel.cz/index.php?content=article&id=448 ()

ghatos

Hrozná propaganda. Dobře zpracované je osídlení Palestiny a růst židovské populace. Problém jsou také radikální izraelští osadníci - to ano. Zbytek je ideový monolit arabské strany. Neustálé prostřihy na stěžující si děti (a co neuvěřitelně vysoká natalita palestinských žen?), lživě zjednodušené izraelské války (to se zmínilo jen tak na okraj, protože se to nehodilo - Egypt byl obětí :) ), primitivní omlouvání palestinských sebevrahů, americká mrtvá studentka (nachází se ve válečné zóně a chová se jak v USA?!?) = DEMAGOGIE. 22%. ()

Marek1991

Tento dokument treba vidieť, až potom možno pochopíte aké klamstvá a polopravdy tu niektorí užívatelia proti nemu píšu. Tento dlhý komentár chcem venovať práve objasneniu problematických vecí. Od začiatku mi bolo jasné, že pôjde o pohľad z druhej strany, tú prvú už poznáme z médií, podobne ako to je v otázke Kosova, Severného Írska, Čečenska a tak podobne. Neskôr som však videl, že židia sa k tomu vyjadrovali, akurát nie sionisti, ale mnoho zástupcov mimovládnych organizácií, odborníkov na danú oblasť, či dokonca bývalý americký veľvyslanec z Saudskej Arábie. Ja som si robil poznámky a chcel som zistiť tú jednostrannosť, no ono jednostranný vôbec nebol! Ak vám tam chýbali názory, ktoré by mali "vysvetliť" tú zreteľnú genocídu a okupáciu Palestíny s neodškriepiteľnými faktami, tak to je ako keby ste sa chceli pýtať Ratka Mladića prečo dal zastreliť v Srebrenici chlapcov, pričom by ste sa neškriepili o to, či ich dal zastreliť, len by ste si išli ospravedlňovať zločin prečo ich dal zastreliť a to je presne tu. Ak vám vadí spájanie Mladića, tak napríklad prečo to robil moslim Naser Orić na Srboch. Veď tu vystupovali samí ľudia, ktorí s tou oblasťou majú skúsenosti, príslušníci mierových síl a ešte vám tu aj ortodoxný žid do kamery povie, že sionizmus je zlo a na Palestíncoch sa dejú zločiny, takže spochybňovať vystupujúcich, ktorých tu bolo ozaj veľa je nezmysel, vzhľadom na to, že tu politici takmer nevystupovali. Hovoriť o nejakej melodráme je smiešne, americké dokumenty to zväčša robia neporovnateľne inak až šialene, ak vám vadí, že niekto povedal svoju osobnú skúsenosť, či zábery zo stretov oboch strán, kde je vidno, ako deti útočia kameňmi a proti nim idú s tankami a strieľajú do nich ostré náboje zo zbraní, či ako im lámu ruky, ničia buldozérmi domy, obmurovávajú ich, nedovolia dokonca prechádzať cez cestu, tak ste pokrytci. Úvod vám jasne hovorí, že to nie je len o židoch a moslimoch, no kresťanov tam odstránili tiež a stále je to horšie, aj pápež na to nedávno upozornil. Tisícročné nepriateľstvo s moslimami je dosť prehnané tvrdenie vzhľadom na to, že sprvoti to boli skôr Egypťania, Babylončania, neskôr sa sporili s národmi v Európe a Afrike, to vtedy už napríklad kresťania bojovali s moslimami, no križiacke výpravy boli skôr zločinné a až potom prišiel Hitler a doba, kedy to s moslimami naozaj vypuklo a vyhrotilo sa to v roku 1967. Tento dokument rozpráva faktami, kde od roku 1878, kedy v takmer pólmiliónovej krajine žilo na 96,8% moslimov a kresťanov a iba 3,2% židov sa z toho do roku 1931 stala vyše miliónová krajina s už už 16,9% židov a po vojne sa navýšila o ďalšie státisíce, ktoré utiekli pred terorom a rozpútali vlastný. Rezolúcia z roku 1947, kedy židom obývajúcim 8% Palestíny umelo dali 56% a pritom tvorili len tretinu obyvateľstva bola ďalším zreteľným zlom. Zničenie vyše 400 palestínskych osád z vyše 500 ďalším, vysťahovávanie státisícov ďalším a omnoho nepochopiteľnejším než to, ktoré sa dialo na Nemcoch po vojne vo východnej Európe, ktoré je viac kritizované pomaly než toto. Porušovanie bezpečnostných rezolúcií OSN ďalším, až sa stali najväčším porušovateľom, neoprávnené väznenie takmer 400 000 ľudí ďalším, demolovanie domov Palestínčanov a výstavba židovských osád na palestínskych územiach počas mierového procesu ďalším, no a takto sa dá pokračovať, nehovoriac, že počas intifád zomrelo viac Palestíncov a najmä detí. A to im ešte USA poslali toľko peňazí ako celej subsaharskej Afrike a latinskej Amerike dokopy, navyše im v roku 2003 dali ďalších 10 miliárd, v zákonodárnych zboroch pôsobí proizraelská lobby, ktorá uplatila kandidátov takmer 44 miliónmi počas rokov 1978 až 1996, aby hlasovali za čokoľvek v prospech Izraela, USA vetovalo tak aj v OSN pre Izrael vyše 40 vecí, Izrael vybavili na veľkosť 5. najväčšej jadrovej veľmoci s vraj druhým najväčším svetovým letectvom, dnes už ich Rusi možno predbehli s obrovským počtom tankov oproti takmer žiadnym palestínskym. No a teraz si povedzte, divíte sa tým pár a to zrejme ani nie stovke zdeptaných ztraumatizovaných, samovražedným atentátnikom, ktorým často vyzabíjali a ponížili rodiny, že sa išli niekam odpáliť a Izrael to potom zveličil, že proti akým zlým teroristom to vlastne bojujú. Divíte sa že umiernené politické krídlo nahradilo vo voľbách radikálnejšie hnutie Hamas, ktorého akési zlo je zveličované? A ešte príde nezávislé mladé dievča z USA a zavraždí ju buldozér pri proteste a nedovolia nezávislé vyšetrovanie. Potom vystavajú osady pre zadĺžených Izraelcov, povedia im, že ak tam ostanú cez 10 rokov, nemusia peniaze vracať za dom, čo je jasné okupovanie cudzých území, natlačia veľký počet ľudí do pásma Gazy, z ktorého im nedovoľujú odísť ani cez Egypt a tak si tam musia hĺbiť priesmyky a keď idú aktivisti z Európy s humanitárnou pomocou, tak z vrtuľníka na nich pošlú vojakov, ktorí ich vyzabíjajú. Ešte tu niekto vidí nadržiavanie Palestíncom? pripomeňme len, že autorom na čas zadržali neslobodne Izraelci natočený materiál. Žiadna propaganda, či demagógia, keď sa konečne podal názor druhej strany, okupácia je zjavná až tak, že na zastavenie vyzývalo nedávno aj samotné USA, lebo je to nesmierne okaté ako ich likvidujú. Fakty v tomto dokumente hovoria za všetko, najmä ak niekto hlása o životnom priestore a podporujú ich radikáli, ktorí si poplietli kresťanské učenie, no nevidia utrpenie svojich iných kresťanských bratov v svätej zemi práve rukami tých, ktorých fašistickým spôsobom a hlásaním blížiacej sa apokalypsy, podporujú, no antikresťanským spôsobom podporujú antikresťanské veci, šialené. tento dokument som pozorne sledoval a nejde o manipuláciu. Názor je jasný od začiatku, no fakty ho potvrdia, nehovoriac o tých izraelských vojakoch, ktorí odmietli tomuto slúžiť, o obyčajných ľuďoch pridávajúcich sa k protestom moslimov a to vám pritom na prisťahovanie sa do Izraela tam stačí, aby ste boli žid a kľudne vám aj dom s bazénom dajú, no blízko vás nemajú palestínske deti, čo piť. Ak sa vám niekto smeje do očí pritom ako sa snažíte o objektivitu a urovnanie sporov, tak niet o čom. Tento dokument povedal pravdu. Chápem, že šíti sú už na nich "nabrúsení" a vyzývajú po odplate, najmä ak sunniti sa nechajú podplatiť a ešte sa postavia niekedy v iných moslimských krajinách na stranu Izraelcov, lebo im pomáhajú ovládnuť niektoré krajiny, no všetci zabúdajú, ako tým trpia obyčajné deti, ktorým zničili životy a čokoľvek v živote spravia sa nebude dať pokladať za nepredvídateľné, kampaň proti moslimom je silná, ich politické organizácie takmer automaticky zaraďované medzi teroristické a pritom sa snažia len o slobodu vo vlastnej krajine. Dúfam, že ste ma pochopili, robil som si poznámky pri filme a veľmi ho oceňujem, len ma mrzí, že som ho videl až teraz a nelegálna výstavba židovských osád je dnes až v neuveriteľných rozmeroch. Mimochodom, prečo sa ešte nenaplnila tá rezolúcia z roku 1947, kde mali byť dva štáty? Vlastne aj tá už bola zvrátená, no keby sa to dostalo aspoň na vtedajšiu úroveň, čo je pri dnešnej osídlenosti židmi takmer nemožné, tak by spravodlivosti aspoň trochu prispeli, no stav nie je ani ako ten z roku 1967 a židia oplácajú 1 svojho priam 10. Nuž takto sa stále napĺňa predpoveď z Biblie, že meč od domu Izraela neodíde a môžu si za to sami. () (menej) (viac)

kondor77 odpad!

Levicový aktivista a antisemita židovského(!) původu Noam Chomsky se „objektivně“ vyjadřuje k Izraelsko-Palestinskému konfliktu. Nejlépe ho vystihl Alexander Vondra: "V době, kdy tu lidé jako Havel seděli za svobodu v komunistickém vězení, on z bostonských kaváren obhajoval genocidu Pol Pota v Kambodži. Bude-li svět kecům takových lidí znovu obdivně naslouchat, skončí to znovu v koncentráku nebo v gulagu." ()

Karlos80

Jeden z nejlepších dokumentů na téma Izraelsko-Palestinský konflikt bez debat, mě to opravdu nadchlo. Souhlasím s tím co tam říká jeden ten ortodoxní Žid, problém tohoto světa nejsou Arabové, ani Židé a židovství, ani Islám, ale sionismus (ideologicko-politický směr), AIPAC (Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti) atd! Nějaká antisemitistická propaganda, pro-islamitismus se předem vylučuje! Události roku 1948 (poté co Sionisté přišli s myšlenkou vybudování svého samostatatného státu v Palestině, ke kterému jsme nemalou měrou zasloužily i my bývalé Československo) jsou tím oním rozhodujícím momentem Blízkého východu, od této chvíle v tomto regionu zavládla nestabilita a násilí, kdy později došlo dokonce i na válečené konflitky. Je tu zmapováno mnoho životních osudů, mmj. nám všem lidem žijícím v relativním blahobytu, doslova absurdní a nepochopitelná věc, kdy mladá palestinská studentka, se nemůže např. v noci učit při rozsvíceném světle, aniž by izraelští vojáci nezačali pálit po domě kde bydlí atp. Jednostrannost? Možná, ale teď si dejte ruku na srdce a zeptejte se sami sebe, kolik podobných dokumentů na toto téma a to z té druhé strany barikády bylo kdy natočeno a kolik jich znáte? A srovnávejte s tím, co naopak pomalu denně slyšíte z tv, rádia a tisku, z našich a světových "pravdivých" informačních zdrojů!. Mnohdy jde jen o samé polopravdy, cílené lži a mystifikace. Jako například na západě často proklamované: nepřátelství mezi Araby a Žid, prázdná Palestina, poté co do ní začali proudit židovští osadníci, nebo tzv.mírový proces. Výběr hostů naprosto luxusní, je zde zároveň i mnoho historických faktů a různých souvislostí a hlavně čísel. Doporučuji všem, kteří nemají ještě v této otázce zcela jasno. Podobné filmy: "Palestina je stále problém" nebo "Slzy Gazy". ()

• Autoři byli zatčeni v Gaze na sedm hodin izraelskou armádou a byl jim sebrán natočený materiál. (Prefectus)
  • Snímek v Evropě vyšel poprvé v Irsku. Omeish jako důvod uvedl boj Irů proti britské okupaci. (Prefectus)