Justice: Křížem krážem vesmírem

(festivalový názov)
  • Francúzsko A Cross the Universe
všetky plagáty

Hodinový dokument mapující dvacetidenní turné Justice po Severní Americe je výmluvnou exkurzí do světa hudebního bohémství. Svět, ve kterém se mísí drogy, litry alkoholu, koncertní extáze, ale i každodenní rutina a nekonečné cestování. „Šmírácká“ ruční kamera se nezaměřuje jen na záběry z vystoupení, ale je i u toho, když dojde na srandovní pobrukování řidiče autobusu, opileckou svatbu v Las Vegas i zatčení francouzského dua. (Yuksek)

Tsunami_X

Vykrmování veverek prášky, impulzivní svatba v Las Vegas, zfetované děti v zákulisí, rezidence s prodejní cenou kolem osmi milionů a dokonalými panoramaty, rapující bezdomovci, obchody se zbraněmi, manager turné z říše snů, zvratky, moč a sperma, pekelně našláplý střih a jedna rozbitá flaška. Na tom, jestli tuhle muziku posloucháte nebo ne, vůbec nezáleží. Justice! ()

Malarkey

Během sviňskýho učení na zkoušky jsem měl chuť poslechnout něco novýho, objevit něco zajímavýho a narazil jsem na tuhle elektronickou partičku, která už svým vzezřením budí dojem něčeho zvláštního a osobitýho, no a tenhle dokument mi je měl ukázat v trošku lepším nebo rozhodně novém světle, a alespoň bych věděl o co vlastně jde, protože jsem do té doby měl o nich mínění mladých kluků, vžitých do muziky jako Daft Punk, pocházející ze stejný země, jenže to jsem si myslel uplně a hrozně špatně. Justice je dvojka, která v koženáčích svojí muzikou zdolala Ameriku, svým stylem zdolala Ameriku. Evropská kapela a Američany tam uplně zničila, to se jen tak nevidí, ale taky proč. Oni natočili o tom turné dokument, který je něco tak neskutečnýho jako kdybyste Judas Priest nebo Ozzyho natočili zamlada jak fetuje, spí s děfkama, užívá života a celkově má takovou tu svoji imidž rockera, až na to, že Justice jsou čistokrevný electro. Popravdě smíchaný trošku s kytarovými grify, a občas i překvapí, třeba předělávkou Metallicy a jejich Masters of Puppets do trošku brutálnějšího hávu, každopádně díky tomuto dokumentu zabrousíte do života kapely, kterých po světě neběhá mnoho a která si z lidí vůbec nic nedělá. Tihle electro maniaci jsou slavní díky tomu, že do sebe kombinují, na první pohled dva světy, které se zkombinovat nedají, a dělají to s patřičným nadhledem. Samotný dokument v sobě nemá nic zajímavého. Vesměs jsem viděl záběry z koncertů, které jsou odzbrojující a výborné, ale taky jejich manažera, kterej je hotovej ze zbraní a nakonec za to doplatí, a taky to, jak si ti dva užívají afterparty, kde se dějí ty nejhorší možné lotroviny, které by občas bylo lepší nevidět, ale na druhou stranu zase dokazují, že to všecko myslí skutečně vážně. A to padání z pódia do davu, co Iggy Pop vymyslel...no jestli to viděl, tak se musel asi zhluboka posmát. Je to zvláštní, ale rozhodně ne zlé, agresivní možná jo, ale zajímavé určitě. Stojí to za to vidět, ale jenom díky samotným koncertům a samotné muzice, ten zbytek je zbytečný blaf. ()

CheGuevara

Justice. To je v elektronické hudbě pojem. Tihle dva francouzští cápci, co na jedné straně pobaví klipem D.A.N.C.E. a zároveň šokují videem k Stress, mě jednoduše baví. S dokumentem, který zachycuje jejich turné po Spojených státech, je to však poněkud horší. Těžko říct, od kdy se nesmí v dokumentu objevit jakákoliv komerční značka a tím pádem je každá etiketa a nápis pečlivě rozmazán, ale je to neskutečně otravné. Stejně tak z již nevysvětlených důvodů jsou některé tváře aktérů rozmazány, což je ještě otravnější. To všechno jsou v podstatě banality, ale to, že se o Gaspardovi a Xavierovi nic zajímavého nedozvíme a že za celý film promluví nanejvýš deset vět, je vyloženě trestuhodné. Justice A Cross the Universe si tak získává body prostřednictvím nevázané a rocknrollové atmosféry, což je na celovečerní dokument poněkud málo. ()

Shaqualyck

Epilepticky sestříhané žůžo běsnění, které tvůrci vydávají za divoké fotoalbum z toho úplně nejvíc nejlepšího večírku, na kterém jste nikdy nebyli. Ne, že by to nebyly zajímavé obrázky, ale nějak mi chyběla jednotící linka, cosi co by všechen ten cirkus nějak ospravedlňovalo či usměrňovalo do nějakého děje či alespoň obrysů vyprávění. Justice objevili Ameriku a jsou u toho strašně bezprostřední, nespoutaní a permanentně troskovitě vykalení. A tak dělají divné věci a potkávají divné lidi. Asi jako každý, kdo měl někdy možnost zhusta zapařit "like there's no tomorrow"... Spíš zajímavá kuriozita než regulérní dokument. Nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo, ale zkrátka mě to jaksi minulo, stejně jako hudba těchhle zvláštních týpků. Soráč, kluci. ()

havLord

Některé hrané scény klasicky groteskní, jiné šikovně balancují na hraně uvěřitelnosti a komedie. Vtipně napsané charaktery řidiče, managera atd. Krmení veverky ''''aspirinem'''' ftw !1!! Mystifikace, která si nezadá s ... + peclive voleny zabery do publika, kde se vzdycky deje neco zajimavyho. ()

de_FACTO

Tohle je něco. Časy se mění a v roce 2008 jsou jedny z největších rock´n´rollovejch hvězd dva Francouzi, co hrajou taneční elektroniku. Přesně tohle posílá do prdele všechny čínský demokracie, rádoby hardrockový desky Kings Of Leon, devatenáctiletý ustrašený klučíky z obálek NME, který v mládí poslouchali Johnnyho Thunderse a teď se za něj považujou, když si daj na baru sklenku Jacka Danielse. Justice - A Cross the Universe je něco jako fuck off všem těm pokryteckejm nudnejm zmrdům, vyřčeným s francouzskou elegancí jako kdyby říkali jen merci. Kdo pochybuje, budiž mu rozbitá flaška o hlavu víc než pádnym důkazem. ()

Angelopul

Ačkoliv se mi jejich muzika líbí, tak z těhle kluků nejsem zase až tak moc vydřenej a přestože film přináší docela zajímavej kritickej pohled na státy, neni to vlastně o moc víc, než natočená jedna trochu delší a drsnější kalba prostřihaná záběry z koncertů. ()

vaja

Hustota největšího kalibru! Kamera nám předkládá pohled na turné nejvlivnější kapely roku 2008 a dnes bych se už nebála použít označení kultovní. I když hoši vypadají jako zakřiknutí inťoši, opak je pravdou! Opilé fanynky, chlast, parties, koncerty, zbraněmi posedlý manažer turné, "filosofující" řidič autobusu, stařenka, co už nechce žít, svatba ve Vegas, rvačka, rozflákaná ruka, zatčení... I když na hudbu těchto týpků musím mít náladu a rozhodně je nezařazuju mezi své nejoblíbenější, byl pro mě tento dokument totálně dechberoucím intenzivním zážitkem. Shrnuto: Sex, drogy & Justice! ()

zencitizen

Gaspard má sice skvělýho kníra a Xavier je miláček, ale dělalo to na mě dojem, že jsou hoši trochu kokoti, co se o tu "rockovou drsnost" nějak moc snažej. A závěrečné zatčení Gavrasovi moc nežeru. Vypadalo trochu incenovaně. Nejlepší scéna: Xavier zpívá Kieldisovi Under the Bridge. Zbraně taky dobrý, ale celek? ()

insejn

zběsilá jízda francouzských electro géniů po americkém kontinentě. pomalejší rozjezd, při kterém by člověk nečekal, že půjde o něco jiného než o běžný dokument o kapele na turné, vyváží závěrečná čtvrthodina, při které člověk nedokáže odlepit zrak od obrazu. ()