The 81st Annual Academy Awards

všetky plagáty
Publicistický
USA, 2009, 195 min

Účinkujú:

Hugh Jackman, Steve Martin, Tina Fey, Queen Latifah, Eva Marie Saint, Tilda Swinton, Whoopi Goldberg, Goldie Hawn, Anjelica Huston, Jennifer Aniston (viac)

Výroční udílení prestižních cen Americké filmové akademie - již po 81. se rozzářený sál zaplní leskem a elegancí filmových hvězd a napjatým očekáváním. (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

Před rokem jsem se díval na předávání Českých lvů a málem jsem se poblil, když jsem o této mega ubohosti vyprávěl kamarádovi, řekl a teď se pro srovnávání koukni na předávání Oscarů. No a rok se s rokem sešel a já vidím na HBO v programu záznam s předávání těchto cen. Musím se přiznat, že mě to moc nelákalo, protože mě je úplně jedno co kdo vyhraje, ale řekl jsem si, inu co, buď pochopím co mě kámoš chtěl říci a nebo alespoň uvidím všechny ty krásné herečky v nádherných šatech. Brzo jsem, ale pochopil ten zásadní rozdíl mezi Lvem a Oscarem. Je to v lidech. Zatímco u nás přijdou do sálu polootravený český celebrity s výrazem "tak co předvedeš moderátore, když jsme se sem uráčili přijít" v Americe přijdou herecký celebrity s jiskrou v očích s cílem si ten "svůj" večer co nejvíce užít. Rozhodně je mě milejší spontální potlesk při vyhlašování nominací než potlesk z povinnosti pro vítěze, rozhodně jsou mě milejší slzy v očích než děkování sponozrům, rozhodně je mě milejší nenucenost a přirozenost v moderování než humor za každou cenu, rozhodně jě mě milejší americké spontální děkování svým blízkým či pracovním kolegům než ono české děkovaní, parodující ono americké děkování. Ovšem především a hlavně jsem viděl v očích zahraničních herců respekt a úctu ke svým kolegům a ne českou závist a nepřejícnost, kterou jsem viděl v mnoha očích na loňském Českém lvu. Možná je to jen náhoda těchto dvou přenosů, možná našim celebritám ve srovnání s těmi americkými křivdím, ale píšu o tom, co jsem viděl a jak jsem to cítil a ne o možná. Bylo nádherné vidět ty upřimné pohledy, když ti z podia mluvili o konkrétním herci v podiu a přitom si celou dobu vzájmně hleděli do očí, bylo překrásné slyšet DeNira "Dneska je možná důležité být velkým hercem, ale v životě je důležité být hlavně velkým člověkem, slyšet Seana Penna "Ať lidé odsuzující homosexuály se nad sebou zamyslí, aby se za ně jednou jejich děti nemuseli styděť." Nepamatuji si sice kdo co vyhrál a je mě to vlastně úplně šumák, ale budu si pamatovat, že jsem strávil svůj čas ve společností lidí, kteří se umí bavit, dokážou říci svoje názory, ale především, kteří se nestydí za svoje city. Za tuhle dávku zábavy a upřimnosti moc dík. ()

Cervenak

Indická čokoláda, teplé mlieko a Austrálčan, čo hral v austrálskom filme nazvanom Austrália. Prvýkrát v živote som sa rozhodol sledovať priamy prenos a... dostal som síce svižnú, ale nie príliš zábavnú trojhodinovú reklamu na X-Men Origins: Wolverine a High School Musical. Nič proti, Hugh bol so svojím šarmom, elegantným vystupovaním, drvivo dobrým vzhľadom a suverénnymi speváckymi a tanečnými číslami živou vodou večera. Bravo! Zvyšok už si taký potlesk nezaslúži. Odovzdávanie hereckých kategórií považujem za nešťastne poňaté, chlapi to ešte ako-tak zvládali (Cuba rules), ale u žien to bolo odporne patetické a všetky sa tvárili, akoby odovzdávali Nobelovku za liek proti rakovine. Bolo mi trápne. Ďalšie postrehy: Výsledky boli zúfalo predvídateľné až na jedno nepríjemné prekvapenie (Penn). Blackove a Stillerove fóry šli mimo, Rogen a Franco a hlavne Steve Martin ich s prehľadom prevalcovali. Will Smith dokázal vydolovať vtip aj z breptu. Chris Nolan len smutne zízal z davu. Ďakovná reč Heathových rodičov nedojala (už to proste vyšumelo), naopak hlas Paula Newmana menil kameň na maslo. Angie a Brad ako najlepšie vyzerajúci pár večera žiarili, no aj tak ich dokázala zatieniť bezprostredná radosť indickej tlupy pri každej ďalšej soške. Už len kvôli nim som to Milionárovi prial. No a Danny Boyle sa celý čas zoširoka usmieval a dal najlepšiu ďakovnú reč. Bodaj by aj nie. :-) ()

TheMaker

Jako tak lesumirův, tak i můj to byl první přenos a líbil se mi. Jackman byl super a Winslet to slušelo. Jen me trošililnku naštval Penn, ne že by se mi jeho výkon v Milk nelíbil, ale přál jsem to víc Rourkovi. Ale což. Přenos rychle utekl, reklamy nebyly dlouhý, spát se mi nechtělo a já se víceméně bavil. V pohodě :D ()

EdaS

Jedna půlhvězdička dolů za mučivé přerušování reklamním blokem prakticky po každém ocenění a druhá za to, že Mickey "The Ram" Rourke plešouna nakonec nedostal. Fakt jsem mu ho ze srdce přál. Každopádně to bylo ve Světozoru zajímavý... ()

Psema

Jedna za božího Jackmana a druhá za Apatowův sestřih. Jinak zoufalost. Kdy že byla ta stávka scenáristů? Loni? Vážně? ()

Hal_Moore

Bollywoodské předávání Oskarů bylo prozatím tím nejlepším ročníkem (především díky uvádějícímu Hugh Jackmanovi), který jsem měl možnost vidět. Velkolepost byla tentokrát "nevelkolepá", což porušilo jen Luhrmannovo taneční částečně muzikálové dílo a úvodní píseň, zazpíváná Hughem. Ženy byly nádherné, především Kate Winslet a s výsledky jsem také víceméně spokojen. Zklamání: Penelope Cruz, Ron Howard, Frank Langella, Milionář z chatrče za střih. Extrémní spokojenost: 2x Oskar pro Temného rytíře, ostrouhání Benjamina Buttona. ()

genetique

Neviem ako by som hodnotil celú, niekoľkohodinovú show, ale skrátená verzia bola nabitá hviezdami, neskutočne inovačnými nápadmi a napätím. A nakoniec aj výsledky boli potešujúce. 90%. ()

viperblade

Poprvé, co jsem se koukal na přímý přenos. Sice angličtinu mám pouze druhý rok, ale neměl jsem s tím větší problémy. A teď k Oscarům. No prostě paráda.. :-) Hugh Jackman mě hned v úvodu rozsekal, když "představoval" filmy, které byly nominovány na Nejlepší film. Potom se mi líbil ten nápad, že když byla herecká kategorie, tak tam přišlo 5 herců/hereček a mluvili vždy k jednomu z nominovaných. S výsledky jsem poměrně spokojen, jediné překvapení z mé strany bylo, že Sean Penn dostal Oscara za hl. mužskou roli. (Ne, že by si ho nezasloužil, to já nevím, Milk jsem ještě neviděl, ale myslel jsem, že ho dostane Brad Pitt). Určitě se rád podívám na příští ročník. ()

castor

Jackmanovo charisma zkosilo leckoho už v samotném entrée.. Když se pak na pódiu sejde sestava DeNiro, Douglas, Kingsley, Hopkins a Brody, tak to musí být zážitek!! ()

freddy

S hrůzou jsem nyní zjistil, že jsem zapomněl ohodnotit slavnostní udílení Oscarů za rok 2008, tak to musím napravit. Toto bylo poprvé, kdy jsem viděl celý nezkrácený ceremoniál v přímém přenosu s českým komentářem na HBO (v minulosti jsem viděl pouze jedno předávání Oscarů,a to navíc jen ze záznamu). Ano, nešel jsem spát a užíval jsem si oscarovou noc doma v obýváku na mém televizoru s českým komentářem. A musím říci, že jsem se nenudil. Ceremoniál to byl svižný, originální, v mnoha věcech inovační a zároveň i docela vtipný. Hugh Jackman v roli moderátora potvrdil, že je velmi sympatický a že umí dobře moderovat, uvádění jednotlivých kategorií bylo dost originální, prostě celý večer se velmi vyvedl. A užil jsem si tento ceremoniál o to více, že se má nejoblíbenější herečka Kate Winslet konečně dočkala svého Oscara. Příjemně překvapila také soška pro Seana Penna. Takže já jsem s celým ceremoniálem velice spokojený a stejně tak jsem spokojený i se svěžím a vtipným českým komentářem, který se mi taktéž velice líbil. A už se těším, až oceněné filmy uvidím na HBO. A ani mi nevadilo, že jsem nešel spát a bez spánku jsem musel jít do školy na dvouhodinový seminář, protože jsem měl pocit, že jsem viděl něco výjimečného, a také se mi konečně splnilo mé dlouholeté přání vidět alespoň jednou v životě přímý přenos předávání Oscarů na HBO. Takže tento sen jsem si tímto právě splnil a už se těším na příští rok. Tento ceremoniál hodnotím pěti hvězdičkami. ()

Spooner

Po dlouhé době oscarový večer, který byl svižný, plný nápadů a bavil jsem se celou dobu. Hugh Jackman to natřel všem, kteří mu nevěřili. Vyrukoval s dvouma výbornými muzikálovými čísly a celou dobu byl takovej svůj a nesnažil o nějakej nucenej humor. Škoda, že v druhé půlce moc nebyl, kdyby dal ještě nějaký číslo i ke konci tak by to bylo ještě lepší. Ke konci to totiž trochu tempo ztrácelo. Ale i tak hodně velká spokojenost a výborně strávená noc. P.S.: Scénka Franca s Rogenem byl super a Stiller se s tim taky nepáral :) ()

Mahalik

Opožděně, ale přeci jen hodnotím... 81st Annual Academy Awards byl skvostný zážitek. Skvostný nikoli ve smyslu, že mě to rozdrtilo, ale prostě mě to povzbudilo. Víte, když sledujete americké talk-show, ve kterých se lidé chovají jako smyslů zbavení, málokdy vás pobaví a navíc se neuvěřitelně zostudí, utvrdí vás to v názoru, že zaoceánské publikum je fakt idiotský (viz. Oprah Winfrey Show). Pak přijdou Oscaři. S noblesním Hughem Jackmanem, skvělým scénářem, perfektně načasovanými gagy a hlavně s optimistickou atmosféru ve stylu: přišli jsme vzdát hold skvělým lidem, tak si užijme a chovejme se podle toho. Skvěle to popsal pshimi, který pravil, že strávil svůj čas ve společnosti lidí, kteří se umějí bavit a za to jim moc děkuje. Já taky. Výsledky jsou mi docela šumák. Ale už jen to jak Hugh Jackman pozvedl alespoň na chvilku morálku upadající americký zábavy, si zaslouží plný hodnocení. Perfektní show! P.S. chci vytvořit petici, která by zničila Českého lva!!!!! ()

lesumir

Byl to sice první přenos, který jsem viděl, ale naprosto skvělý a originální s vtipným a jedinečným Jackmanem, akorát nejsem moc spokojenej s vyhlášením :-( ()

Pepinec

Mé první udílení Oscarů v přímém přenosu. Můj úžas nemá mezí. Zcela logicky nemohu srovnávat s uplynulými ročníky, tudíž se nezdráhám nazvat toto umělecké představení zážitkem z kategorie nadpozemských. Jsou-li tu hlasy, které říkají, že letošní ročník nebyl z nejpodařenějších, nemohu než se těšit na příští léta. Napadají mě jen samá superlativa. Skvělá atmosféra v kině Světozor, vtipní komentátoři přímého přenosu, vynikající dramaturgie slavnostního večera, originální nápady, legendární hosté, dojemné i radostné okamžiky. Vzdávám Americe hold. Je dosti možné, že časem tento komentář doplním další záplavou mých myšlenek, avšak prozatím jen odkáži na článěk Mirky Spáčilové z Mladé fronty, která v úterním vydání s datem 24.2.09 dokonale vystihla naprosto vše. Děkuji za zážitek. ()

Disk

Nemám co dodat, krásně strávená noc v prostorách kina Světozor. Celé to bylo takové zvláštní, Hugh Jackman boží a výsledky v některých případech šokující. Bavil jsem se hodně a přenos se nijak netáhl. Vůbec netuším, jak se tvůrcům podařilo zabavit diváky na celých pět hodin. ()