maty39

Zajímavě zpracovaný hraný dokument, který se zabývá jedním z nejuctívanějších momentů kanadské hokejové historie. První střet nejlepších hráčů dvou největších velmocí tehdejšího hokejového světa, který připravil kanaďanům ze začátku pořádný šok a nakonec vedl k jednomu z nejuctívanějších vítězství. Výhrou tohoto filmu je, že se nesnaží glorifikovat kanadské vítězství za každou cenu. Ukazuje události, tak jak se staly bez příkras (sovětské zákulisní intriky a nebo úmyslné zranění Charlamova Bobby Clarkem, které pravděpodobně stálo sověty vítězství) a ani se nesnaží hodnotit, kdo byl morálně lepší. Samotný film nabízí pohled především do zákulisí zápasů, ale zobrazuje i části samotných zápasů (hokejové části jsou velmi zdařilé a blíží se dobovým záznamům). I přestože film trvá přes tři hodiny (viděl jsem uncut verzi), tak mě ani na okamžik nenudil. Samozřejmě to předpokládá, že se o dané téma zajímáte (pak chvílemi i hrozí, že zapomenete, že koukáte na film a začne vám při určitých momentech vařit krev v žilách :-)). 90% PS: Přestože tato série měla oficiální název Friendship Series (dnes je známá jako Summit series), tak na konci to paradoxně vypadalo, že vyhraje ten největší darebák (slušně řečeno). Velmi mě pobavil rozhovor trenérů po skončení posledního zápasu. "Spousta lidí nás bude nenávidět za to, jakým stylem jsme vyhráli." " A teď si představ jak by nás nenáviděli, kdyby jsme prohráli." ()