Drama z produkce HBO vypráví o přátelství a spolupráci německého fyzika Alberta Einsteina a anglického astronoma Arthura S. Eddingtona za první světové války, která vedla k uznání Einsteinovy teorie relativity. V hlavních rolích David Tennant a Andy Serkis.
Na jaře roku 1914, kdy Evropa stála na pokraji války, ještě nikdo nevěděl o tehdy bezvýznamném německém fyzikovi jménem Albert Einstein a jeho teorii relativity. Teorii, která zanedlouho otřásla základy světové vědy. Britský astronom Sir Arthur Stanley Eddington, ředitel observatoře v Cambridge, který patřil k vědeckým prominentům své doby, a byl považován za nástupce Isaaca Newtona, si nicméně uvědomoval, že Einsteinovy výzkumy by mohly přinést zcela nový pohled na čas a vesmír. Navzdory nebezpečí, že budou ve svých zemích označeni za zrádce, začali tito dva velcí muži spolupracovat. Eddington, jenž razil heslo, že pravda nezná hranic, se vydal na cestu do Afriky, aby si tam ověřil výsledky Einsteinova bádání. A byla to cesta, která změnila lidské vnímání vesmíru jednou provždy. V roce 1919 se Albert Einstein stal vědeckou hvězdou století… V hlavních rolích historického dramatu z původní produkce HBO hrají David Tennant a Andy Serkis, režie se ujal Philip Martin. (oficiálny text distribútora)

Kangaxx

Zaujímavý film z prostredia, ktorému sa nevenuje príliš veľká pozornosť aj napriek (ako dokázal tento snímok) slušnému skrytému potenciálu. Zobrazenie Ženevy, Berlína i Camridgea presne poslúžilo svojmu účelu, podarilo sa navodiť atmosféru počiatku minulého storočia. Dej má ustálené tempo, nijaké výrazné vyvrcholenie sa nekoná, čo však divákovi ani nevadí, pretože celý snímok je pohodový. Od začiatku až do konca. ()

Anderton

HBO nakrútila podľa očakávania informačne a herecky síce veľmi zaujímavý film s nejakými tým filozofickými a etickými dilemami, ale až príliš konvenčne, čo sa týka ako obsahu, tak formy. Všetko je precízne, drží sa to pri zemi, ale zase sa nebojí ani opomenúť Einsteinovo sukničkárstvo. Pričom jeho zásluhy za teóriu relativity pripisuje, čo sa týka dôkazového materiálu, aj istému Eddingtonovi, ktorý mal nejaké tie nevyriešené záležitosti s Bohom. Inak film môže slúžiť súčasným nerdom na to, ako baliť ženy na intelekt. Len nie každý má také IQ a vlohy na flirtovanie ako Albert. ()

Němi

Ve své podstatě vynikající film. Několik chyb si sice neodpustil (Einsteinovo chátrání se nevysvěltuje, prostě je // Zjednodušení Einsteina na génia, který nonstop na těch nejběžnějších věcech v okolí vysvětluje své teorie je otravné // Především válečné záležitosti jsou až moc zjednodušené), ale způsobem vyprávění, scénářem, a vůbec vystavěním příběhu, si zaslouží jejich přehlédnutí. Aby také ne, když je to ten typ filmu, v kterém vás ani nebaví chyby hledat. Režisér Martin vám k tomu stejnak nedá příležitost, a soustředění a vtažení do příběhu je tu maximální. Neruší tradičně skvělá televizní výprava BBC, osvědčená už v Ballet Shoes (4*) a My Boy Jack (1*), nebo příjemní herci (především David Tennant), protože jsou výborně vybráni a i to občasné toporné přehrávání Andy Serkise se na roli Einsteina hodí. ____ Na několika místech velkolepý snímek s nečekaně širokým záběrem v křehkém hávu "malého" filmu. ()

Radek99

Je to trochu limonáda, ale příjemně to bublá v nose... Fyzik postulující přelomovou teorii relativity a astronom, který ji dokázal exaktním pokusem, a oba tak změnili vnímání našeho světa. Sice to úplně neodpovídá realitě, Einstein Newtona nevyvrací, spíše na něj svou teorií navazuje a doplňuje ho, ale jako osvěta pro širší masy, myslím, tenhle biografický film funguje a víc asi tvůrci ani nezamýšleli... Škoda, že to nemělo nějaké vyšší umělecké ambice... ()

Krt.Ek

“Einstein and Eddington“ vskutku není podívaná pro mé oči, k fyzice (a obecně k přírodním vědám) mám vztah asi jako ateista k bohoslužbám, tudíž jsem před projekcí neočekával žádnej zázrak, nutno ale říct, že jsem byl nakonec příjemně překvapen. HBO umí a i tento snímek z jejich produkce dokáže vzbudit zájem, a to nejen o osoby titulních postav či o tu známou teorii relativity, moc mě totiž zaujala ona hlavní dějová linie, problematická spolupráce mezi německým fyzikem a anglickým astronomem, která je znemožňována válkou a také filmem viditelně prostoupená myšlenka lásky k vědě (respektive pravdě), již by neměl nikdo a nijak bránit, to hlavně díky ní si snad zapamatuji o cože vůbec v té přeslavné teorii vlastně jde, v tomto ohledu může “Einstein and Eddington“ sloužit jako Einsteinovu teorii, potažmo fyziku popularizující dílko, i když informační hodnota bude bezpochyby u každého dokumentu dvakrát větší, bylo by chybné po filmu požadovat plné zasvěcení do fyzikální problematiky, o niž referuje... BTW. Andy Serkis je jako Albert Einstein výborný, Tennant Eddingtona skvělé procítil, herecké výkony dostávají snímek do vyššího levelu... 60% Viděno v rámci akreditovaného univerzitního předmětu: Filozofie, věda, náboženství a svět ve filmu (Mimochodem, u následné diskuse jsem si ověřil, že fyzika a jí přátelské obory vážně nejsou nic pro mne, dodnes pamatuji s jakým niterným studem jsem sledoval tabuli, na niž PhDr. Hromek projektoval něco, čemu fyzikové říkají snad sofistikovaná rovnice či hypotéza – teď si nejsem jistý – každopádně, ať to bylo cokoliv, absolutně jsem nepochopil princip, a to nejen toho, jak by pravil klasik – můj dobrý kamarád ze střední J. H. -, z toho, co nám bylo v oné debatě ze strany vyučujícího vštěpováno, jsem byl totálně v lese. Holt každý by měl zůstat u toho, čemu rozumí, a to je v mém případě... no vlastně netuším, ale asi filosofie, psaní (ne)smysluplných textů či sledovaní a následné interpretovaní filmů) ()

• V skutočnosti to nebol Eddington, ktorý oznámil výsledky o zatmení slnka vedeckej komunite a tlači, ale kráľovský astronóm Frank Dyson. (kacer4)
  • Andy Serkis je pravák, no Albert Einstein bol v skutočnosti ľavák. (kacer4)