Tajomstvo horskej jaskyne

• Česko Tajemství horské jeskyně (viac)
všetky plagáty
Dobrodružný / Rodinný
Sovietsky zväz, 1975, 72 min

Natočeno podle pověsti Maksuda Ibragimbekova "Za všechno dobré - smrt". Čtveřice školáků je po podzemních otřesech nečekaně uvězněna v jeskyni, která za druhé světové války sloužila fašistům jako sklad zbraní a dokumentů. Kvarteto kamarádů několik dnů hledá cestu z jeskyně. (triatlet)

triatlet

Podobné jako český dětský film "Tři od moře". Rozdíl je v tom, že čtyři ruští pionýři se při výletu v horách chtějí před nepřízní počasí schovat v jeskyni, ve které jsou následně uvězněni. Navíc zjišťují, že tam byl za 2. světové války nacistický sklad. V mezní situaci napovrch vystupují vlastnosti jednotlivých hrdinů. Ze tří kluků a jedné dívky je nejvíce odvážný ten největší outsider. V prostřihu, při vzpomínání, sice vidíme, že nezvládne ani jeden shyb, ale co nemá ve svalech, to má v hlavě. Celkem pěkné záběry na horskou krajinu, celkem zbytečné záběry na pionýrské šátky. Chudáci školáci v nich dělali nejen shyby, ale snad v nich jezdili i na sjezdovkách. A v jakou odměnu doufali při objevení jeskyně? "Pošlou nás do Arteku!" Nejsilnější scéna: nafouklé konzervy, v nichž je botulin. V dětství jsem prohlédl dvakrát každou konzervu, než jsem ji otevřel:-) Kdo se chce procvičit v ruštině, prosím: http://teramult.org.ua/mult/1975_su_film_tajna.gornogo.podzemelja ()

honajz

Dětský thriller, dalo by se říci. Dnes, z pohledu dospělého, už mne film zase tolik nebere, i když temná jeskyně a její tajemství funguje dodnes, ale scéna s nafouknutými konzervami, jak tu už někdo zmiňuje, ta se vryla do paměti navždy. ()

fragre

Tento film mi vyjevil dvě okolnosti. Zaprvé, že přes odpor k výuce ruštiny, který jsem po všechna školní léta cítil, jsem ještě schopen porozumět ději ruského filmu v originálním znění. A za druhé, že kdysi dávno vypěstovaný odpor k rudému pionýrskému šátku stále přetrvává, byť jsem naň pozapomněl. Zvláště ta druhá okolnost mi velmi kazila jakýkoliv požitek z filmu, takže když se tam mladiství hrdinové chystají zemřít jako vzorní mladí budovatelé SSSR a extra pro tuto událost se ošátkují, chvíli jsem si přál, aby tedy hrdinně zahynuli, když jsou takoví pitomci. Trochu si film své renomé vylepšil, když se zachráncem party stal obrýlený zárodečný intelektuál, a ne ten nařvaný blonďák. Jinak, jako dětský dobrodružný film to asi není úplně špatné. ()

Rakosnicek77

Čtveřice dětí, Marat, Boris, Alik a Kama, se vydává na horskou tůru. Vysoko v horách se chtějí ukrýt před sněhem, ale vstup do jeskyně, kam se uchýlili, zasype kamení, uvolněné při zemětřesení, které oblast neočekávaně postihlo. Nebylo sice silné, ale děti jsou závalem dokonale odříznuty od světa. Jako správní pionýři se vydávají hledat cestu ven, ale dostanou se pouze do bývalého německého bunkru, kde sice najdou různé zajímavé věci, ale nic k jídlu. Luští německé nápisy, dohadují se nad zkaženými konzervami a zdá se, že pro ně není východiska. Po několika dnech, strávených v jeskyni, trápí už všichny veliký hlad. Pomalu se smiřují s myšlenkou na smrt a nejstarší z nich, Marat, se rozhoduje jejich osud urychlit. Ví, že se v bunkru nachází páka, u které je přísný zákaz použití - zákaz, za jehož překročení dokonce hrozí smrt! S pocitem, že už stejně není co ztratit, páku stiskne a... ()

Hennes

Čtu tady ty tři jediné komentáře a sám se divím, protože scéna která mi zůstala v hlavě je právě ta s nafouknutými konzervami a dále množství munice v jeskyni. Že jsem pak také zkoumal všechny konzervy ( hlavně na pionýráku ) už tedy pro mě není divné. Postihlo nás to většinu asi stejně. Temná jeskyně a uvěznění školáci to bylo v té době strašně akční v porovnání s Ženou za pultem. ()