Kufr

Československo, 1992, 35 min

Scenár:

Aleš Ulm

Účinkujú:

Pavel Zedníček, Aleš Ulm, Jiří Sovák, Stella Zázvorková, Jan Skopeček, Lubomír Lipský st., Heidi Janků, Sabina Laurinová, Taťjana Medvecká, Ivo Pešák (viac)

Tento zábavný soutěžní pořad se za léta svého vysílání stal oblíbenou stálicí televizní obrazovky. Pět soutěžících se utká v několika disciplínách. Nebude chybět hádání slov nebo pantomimické ztvárnění pořekadel. Soutěžícím bude pomáhat a napovídat pět slavných osobností. (Česká televize)

L_O_U_S

Z tohohle pořadu si pamatuju hlavně speciální vydání a Petra Nárožného jako lenochoda. Pěkná ukázka toho, že televizní zábava na tom v devadesátých letech nebyla zdaleka tak špatně jako dnes a že nebylo nutné si propůjčovat nějaké zahraniční licence. A ta fanfárová předělová znělka, ta mi bude znít v uších do konce života. "Nevím, dál..." (421.) ()

Paity

Kufr rovnal se Zedníček, Zedníček se rovnal kufr. Tahle rovnice prostě platila po celá 90. léta a ne náhodou. Sice v podstatě přihlouplý pořad, ve kterém osobnosti s obyčejnými lidmi hádali, co že to dostali do ruky za zvláštní předmět či jiné vylomeniny, ale ve své době prakticky jedinný zábavný soutěžní pořad. ()

kingik

Hádej, hádej, hadači a třeba se zadaří, a když ne, tak se kopec legrace uvaří, vlastně kufr. Léta páně 1992 na televizní obrazovky vtrhla zábavná soutěž, která si do svého názvu dala zavazadlo, což působilo i tak trochu tajemně. Do té doby snesitelný Pavel Zedníček se stal rázem originálně nesnesitelným moderátorem, který potrhle šaškoval mezi "svými". Nejčastěji byli do studia zváni právě herci, mezi nimiž byli nezřídka právě jeho herečtí kolegové, ale směs účinkujících byla poměrně pestřejšího rázu a vystřídala se zde úctyhodná řádka známých osobností ze všech možných uměleckých oblastí. Soutěži šéfoval Aleš Ulm, který se vedle dramaturgem stal také jakýmsi arbitrem, který striktně dohlížel na dodržování pravidel během jednotlivých relací. Hádat slova, předměty a další "bombastické" kratochvíle, z nichž byla vrcholem pantomima, bylo však nad moje síly. Je záhadou, a to větší než obsah kufru, že něco tak nudného, blbě uhozeného, uřvaného s nemožnou znělkou, si udrželo diváckou oblíbenost na dlouhou řádku televizních let. Lodní kufr poslat autorovi, aby s tím šel strašit do Strašidlákova. Povšiml jsem si, že Zedníček si touhle soutěží vypracoval image zpopularizovaného blbotrotla, kterému jsem už nevěřil jediný herecký výkon, když se náhodou v nějakém podřadném štěku po "kufrové" éře objevil. Z toho vyplývá, že moderování soutěží hercům mrví jejich herecký talent a obrušuje jejich cit pro role. Nic naplat. Tenhle kufr už raději nikdy neotvírat. Obsah opravdu nestojí za mnoho. 20% ()

A.L.E.S.

Velmi vydařený zábavný pořad, na němž se mi líbilo, že promíchává lidi z davu se známými osobnostmi. Silvestrovské speciály už je kapitola sama o sobě a tam to dostalo ještě větší grády. Je škoda, že už skončil a je škoda, že formát podobné kvality už asi nikdy neuvidíme. Marně se jej snaží zachránit oživená verze s trapným názvem "Kurňa, co to je?" ()

MarekT

Jedním z mála pořadů, který jsem si dovolil ohodnotit, je tato zábavná soutěž s výborným Pavlem Zedníčkem. Vzpomínám si, že jsem nadšeně jako menší hádal předměty, obrázky či pantomimu pospolu se soutěžícími. Je škoda, že takové pořady se už dnes nevysílají a ustupují novým slabším formátům. Zde navíc nemusím psát, že hodnocení je z nostalgie, protože jsem viděl i vzpomínku v pořadu "To byl..." a velmi se mi Kufr líbil i tehdy, jelikož takovou originalitu v zábavné tvorbě dnes postrádám. 70% ()