Videostop

(relácia)

Populární filmová soutěž, ve které tři soutěžící a tři hosté z řad herců, režisérů a známých osobností soutěžili nad ukázkami a tématy z československé kinematografie. Pilotní neveřejný díl moderoval Josef Dvořák, ale když se dozvěděl o pravidelném vysílání, z projektu odstoupil. Nahradil ho Zdeněk Tulis a s ním byl také odvysílán první díl. Brzy ho ale vystřídal Jan Rosák a s jeho osobou a Karlem Čáslavským v roli spolumoderátora-porotce má většina diváků soutěž spojenou. Pořad se vysílal až do roku 2000 a režírovali ho Pavel Vantuch, Petr Soukup a Ivo Paukert. O rok později se soutěž v pozměněné podobě na obrazovky vrátila jako Nový Videostop, nabídka filmů se rozšířila o zahraniční tituly a přibyla postavička animovaného Vlasty Buriana jako glosátora. Pro malý divácký ohlas byla však záhy z vysílání stažena. (berg.12)

Dan9K

Vždycky mi bylo líto, že ten pořad neběží i dneska, kdy znám krapet více filmů, než když mi bylo deset. Překvapuje mě, že to kdysi moderoval i Zdeněk Tulis, asi jsem hlava děravá, protože mi to muselo být někdy rodiči řečeno, což mi připomíná, že jsem ho už dlouho neviděl...Jan Rusák je dnes taky mrtvá veličina a dělá šaška na TV Paprika. Přestože už tu ta neúspěšná snaha byla (kterou jsem téměř úplně vypustil z hlavy), uvítal bych prostě nějaký pokus o obnovu tohohle pořadu, hození do nového hávu (neomezování se na československou tvorbu) a moderovat by to mohl místo Rusáka třeba Zbyněk Meruňka, jak jinak než úplně nahý...a klidně pod jiným názvem i s krapet jiným systémem, aby to lidi zbytečně neodrazovalo. ()

Tryskomyš

Vzpomínám si, že běžel vždy v neděli kolem 21 hodiny. Všichni jsme rádi soutěžili. A bylo mým snem jednou tam usednout. No, nepodařilo se. Dokonce to byl i zájezdový pořad. Byla jsem na něm u nás v Kulturním domě. Soutěžili tam přímo lidé z mnašeho města. Hosty tam tenkrát byli Karel Fiala, Milena Dvorská. ()

dANo

Televízna súťaž, ktorá brutálne ťažila z charizmy Jana Rosáka a filmových znalostí Karla Čáslavského. Veľmi rád som to pozeral, aj keď som väčšinu propagovaných filmov pre pamätníkov vtedy ani zďaleka nepoznal. Ináč, dal by som aj plné hodnotenie, ale hlavne kvôli trápnej hre, ktorú musel každý víťaz na konci absolvovať, ide jedna * dole... :o)) ()

Anderton

Vzhľadom k tomu, že som tento program žral už ako desaťročný, tak sa môžem považovať za pravého milovníka filmov:). Výborný nápad na zábavnú reláciu v skostnatelej štátnej televízii, kde sa dalo horko ťažko zabaviť pri reláciách typu Kdy přijde i kouzelník a jej podobných. Rosák s Čáslavským bola skvelá dvojica. ()

Trajektt

Pro každého fanouška filmů zejména těch českých vymysleli v 80.letech soutěžní pořad o hodnotné ceny ve kterých se zpočátku střídali soutěžící, kteří se většinou znali, jelikož byli ze stejného podniku a měli jako spojence, kteří jim měli radit ,řadu známých osobností. Nejpve pořad uváděl Josef Dvořák, později ho nahradil Jan Rosák, který psal společně s Karlem Čáslavským i scénáře. Karel Čáslavský rozhodoval o správném přidělování bodů a občas k tomu přidal i nějakou tu zajímavost pokud si dobře pamatuji. Dodneška si vzpomínám,j ak se losovaly ceny elektronickou kostkou a jak jsme vždycky držely palce. Po komančích vim, že se v obrazových ukázkách objevovaly i zahraniční filmy a byla z toho cítit už komerce. Už to nebylo takový rodinný jako v těch osmdesátkách. Hlavně za ty osmdesátky dávám 100% ()

• Jan Rosák začal pořad moderovat až od 17. dílu. (M.B)
  • Původní Videostop vydržel na obrazovkách České televize patnáct let. (Stocki)
  • Pilotní díl se ovšem nikdy neobjevil na obrazovkách, tvrdí to i vedoucí dramaturgyně repríz Alena Berková. Celý ho tak viděli pouze šéfové na výjezdním zasedání. Později byla malá ukázka zobrazena v roce 2007 v cyklu “To byl?“. (Stocki)