Cesta draka

• Česko Cesta draka (viac)

Těšil se, že se v Římě dobře nají, ale mafiáni nedají pokoj majitelům restaurace, a tak musí Bruce udělat pár nezbytných opatření, aby je ochránil. Kopance budou jenom létat a na konci se možná odehraje souboj století: Bruce Lee versus Chuck Norris. (oficiálny text distribútora)

Laxik

Klasika? Možná. Parádní řežba? Určitě. Ale pokud tenhle film chcete brát tak smrtelně vážně, jak byl natočen před 40lety, moc nepochodíte. Člověk umírá smíchy snad u všech vážných scén, jinak to nejde. Ale bojové scény jsou stále živé, ve své době to byl vrchol žánru, je to v podstatě béčko, a navíc je to film obsahující na efekty nejnáročnější scénu v historii kinematografie, aneb jak jinak by mohl Chuck Norris prohrát? Takže člověk nemůže jít pod 3*. ()

jondzavid

Dokonalosť bojového umenia Bruce Leeho a dokonalá primitívnosť príbehu. To sú dve veci, ktoré ma ihneď napadnú pri tomto filme. Nezabudnuteľné kultové scény (´´nundžaky´´ a záverečný súboj s C.norrisom) doplňuje naprosto úbohá story, proti ktorej sú aj scenáre Seagalových filmov oscarové diela. Priznávam však, že mi to nejak nevadí a rád pretrpím príbehovú hluchotu a počkám si, keď Bruce zase začne kopať a preto si dovolím pridať jednu nostalgickú hviezdičku navyše. ()

Vojcl

Bruce i jeho filmy mam velice rad, ale tohle je jednoznacne nejslabsi snimek z jeho kraticke filmografie... Pozice rezisera a hlavniho protagonisty zaroven, evidentne Malemu drakovi nesedla. Nejvic mi asi vadila ta neskutecne roztresena kamera, ktera vypada tezce amatersky. Podobnymi nedostatky sice trpi vetsina starsich kung-fu filmu,ale tohle je skutecny extrem i na asijskou tvorbu... Jedine kvuli cemu tenhle kousek stoji za videni je prosluly souboj Bruceho s Chuckem Norrisem... ()

kaylin

"Cesta draka" je legendární film. Možná ani ne tak proto, že v něm hraje Bruce Lee, ale hlavně pak proto, že se zde objeví i Chuck Norris. Hraje zde ještě bez svých specifických vousů, ale co je mnohem zásadnější, to je skutečnost, že Bruce a Chuck si to zde rozdají ve finálním souboji, ale není to Chuck, kdo vyhrává, naopak. Je to Bruce Lee, kdo vychází ze souboje jako vítěz a Chuck je tím, kdo v souboji umírá. Je to asi jediný film, kde se tohle stane. Něco jako Steven Seagal a jeho smrt v "Boeing 747 v ohrožení". Ale abych jen nevyzdvihoval přítomnost Chucka, musím říct, že Bruce opět ukázal, co v něm všechno je a prodal své zkušenosti nabité u filmu, ale i svou filosofickou a bojovou cestou. Má neskutečně tvarovaný hrudník. Když ho uvidíte, jak se rozcvičuje a protahuje, řeknete si, že opravdu dokázal lámat skály. Každý jeho souboj stojí za to, stejně jako jeho komické, mnohdy až groteskní výstupy. Vážně ho je škoda. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/05/kung-fu-dewey-cox-zkrocena-hora-12-opic.html ()

K.I.N.G.

Kdyby se mě někdo zeptal, proč je toto jeden z mých nejoblíbenějších filmů, těžko bych mu dokázal jednoznačně odpovědět. Bruce Lee je zde vynikající a pro začínajícího Chucka Norrise byla toto možná životní role. Všechny scény jsou tu skvělé a očividně točené s chutí, takže mi nikdy nedovolí, abych se nudil. Také k tomu možná přispívá i závěrečný boj. Chci ještě podotknout, že dost dobře nechápu, proč si tolik lidí myslí, že to nemá děj, ale to je otázka vkusu a názoru. ()

italka63

Očekávala jsem film daleko horší, a ejhle, bylo to koukatelné, sice s mírnou nadsázkou, ale přece. Skvělý Bruce Lee, mladinký Chuck Norris, mafiánský spor v Itálii, s hravou hudbou, typickou pro sedmdesátá léta. ()

YURAyura

Bruce kope Chucka coby zaporaka v pevnosti Boyard ;]] Jsou jista klise, podle kterych se rozeznavaji jednolive zanry - tady jsou to vykriky, mizerne dialody, zadny scenar. Pro nekoho kult, pro me nuda. Ale prekladem to asi nebylo bo Michal umi anglicky vic nez dobre ;]]] ()

El Indio

Je to asi jedinej film, kde Chuck dostane pořádně na držku a už se nezvedne. Když už za nic jinýho, tak za tohle ty 4 hvězdy dát musim. ()

maverick10

Opravdu zklamani. Cesta draka byla spis cesta papiroveho draka po obloze. Matozna, chaoticka. Bez zapletky, bez pribehu, bez humoru. Nebyt to Bruce Lee a nebyt zaverecne bitky s vicebohem Chuckem Norrisem, nestal by film ani za pozornost v zavercnych televiznich novinach na Nove, hned za zviratkama. ()

Morloth

Je to dobrý film na VHS, ale pořád je to film na VHS. Klukům jdou viditelně bojová umění. Řada soubojů je po technické stránce obdivuhodná, jenže ten zbytek je naprostá vata. Bruce Lee byl možná skvělý v kung-fu, ale z toho, co jsem mohl vidět, jej minulo jak umění herecké, tak režisérská zručnost. Bez špetky nostalgie asi nemohu docenit. ()

Martin741

Cinske veci typu cchi, draky a kung fu ma vzdy dlhodobo uspesne obchadzali, ale pred nejakymi 7 - 8 rokmi som si pozrel jeden film s Bruce Leem na cele. A aj to na radu a naliehanie kamaratov. No a myslim si, ze kopa stvor a pat- hviezdickovych hodnoteni nie je namieste. Za prve, scenar k filmu je doslova primitivny, k tomu otrasne herecke vykony a katastrofalna rezia /ked na vzdialenost 4 metre nevidite hercom do tvare - lebo su rozmazane - musi byt nieco spatne ..../. Tieto 3 mnou spomenute veci tahaju film vyrazne nadol. Cele je to nehorazne nudne, az zaverecna bitka medzi tymi dvoma /Lee a Norris myslim..../ si zasluzi, aby som filmu dal 50 % ()

kaposlav

Tí, čo udeľovali 5* museli byť totálne zaujatí a neobjektívni. Herecké výkony boli slabé a jediné, čo ma napadá, že to má toľko percent (76%) je úcta k Bruce Leemu. Akokoľvek som prižmuroval oči, tak len 3* dávam. ()

tomtomtoma

Cesta draka je pro milovníky dálněvýchodních stylů bojového umění kultovním filmem. Bruce Lee je pro ně ikonou a bláhově se ho častokrát snaží napodobovat. I já jsem ve svých telecích letech dychtivě holdoval tomuto žánru, dnes ve mě povětšinou zanechají až směšné pocity i uvolnění. Samotná zápletka, ani scénář pochopitelně nepatří k nejoduševnělejším pracím. Střih občas nepůsobí jistě a sourodně, zřejmě lehčí pracovní úraz v zápalu boje. Herectví spoléhá na mimiku a mnoho rozmáchlých gest, i z pocty grotesce je cítit topornost. Obdivovat lze technickou stránku bojového umění kung-fu ve zběsilé choreografii, i když Jackie Chan v tomto směru v pozdější době ukázal opravdové taneční skvosty. Pouze u několika psychedelických stavů nálady jsem s obdivem zpozorněl a vychutnával si důmyslnou syntézu hudby a nervózního obrazu v omšelých kulisách smutných vnitrobloků a míst s pomíjivou slávou lidských tužeb. Celebritou filmu je Tang Lung (fenomén Bruce Lee), prostý hongkongský venkovan s rozhodujícím silovým trumfem při rozmíškách se zločineckým podsvětím. Jeho skromnost a bezelstnost vyvádí většinu v jeho blízkosti z míry, strach je pro něj neznámý pojem, protože vše lze vyřešit za pomoci smrtících pohybů mistrovství boje. Hlavní ženskou postavou je Chen Ching-hua (půvabná Nora Miao), mladá provozovatelka římské restaurace. Počáteční nedůvěra a rozčarování se mění v úžas, náklonost a romantické vzplanutí. Nejúlisnějším protivníkem je Ho (příjemný Ping Ou Wei), čínský poskok nekompromisního šéfa. Nejschopnějším protivníkem je Colt (další ikona Chuck Norris), nejlepší mistr karate na válečné stezce námezdního žoldnéře. Nejvzteklejším protivníkem je mafiánský vůdce (Jon T. Benn), likvidující každou překážku bez zbytečného sentimentu. Mezi výrazné postavy patří také Chenin rozpolcený strýček a spoluprovozovatel restaurace Wang (Chung-Hsin Huang) a upovídaný číšník Quen (Ti Chin). Z dalších rolí: obdivovatelé Tang Lunga a mladí zaměstnanci restaurace Tony (Tony Liu), Jimmy (Little Unicorn) a Robert (Fu Ching Chen), svádějící italská kráska (půvabná Malisa Longo), Coltův učenlivý žák karate Fred (Robert Wall), hrdý japonský karatista (Ing-Sik Whang), či američtí pohůnci bezcharakterního mafiána (Anders Nelsson a John Derbyshire). Po filmařské stránce jde o ptákovinu i ve chvílích odreagování nemá pro mě očistný charakter. Ovšem kde jinde obdivovat Bruce, když ne zde? ()

zette

S porovnanim s Pesti plnou hnevu je tento film opravdu o dost slabsi. I kdyz se pokousi o humor nebo to mozna ani neni zamer, tak film pusobi misty az moc detinsky, naivne a az trapne. Nenosit na zakladni skole tricko s nazehlovackou Bruce Leeho prave z tohoto filmu a nepodivat se na tehdy velice mladeho Norrise, jdu s hodnocenim jeste nize. ()

Martrix

Cesta draka je výjímečný film jen a pouze díky tomu, že v něm hraje Bruce Lee. Jinak jde o filmařsky příšerné dílko, které by bylo lepší zredukovat pouze na závěrečných 20 minut. Právě na konci totiž uvidíme boj Bruce a Chucka v Koloseu. Do té doby musíte přetrpět začátek, který je něco jako Nástrahy velkoměsta po čínsku a pár bitek, které mají stále stejný scénář. Bruce Lee nakopává šunky chlápkům, které by holí utloukla i má chromá babička. A aby to nebyl až takový stereotyp, tak i přes svou jednoznačnou převahu neváhá a často promasíruje koule svých protivníků tuhle pěstí, támhle nohou... . Jeho druzi v boji pak úplně klidně zaútočí ve dvou na jednoho a zvesela ho kopou do ledvin či jater, popřípadě na někoho zaútočí zezadu... . Zapomeňte na nějakou stylizaci, nebo rytířskost. Tady jde o to, kdo odejde po svých a se zdviženou hlavou. Nicméně i tak se na to dobře kouká, protože Bruce Lee byl neuvěřitelně rychlý a kdo něco ví o bojovém umění, ten rychle pochopí, že nikdo takový jako Lee se od té doby nenašel. Jestliže Arnold Schwarzenegger zpopularizoval kulturistiku, udělal Lee totéž pro kung-fu. Kdybych hodnotil Bruce Leeho, dal bych 5*, ale pokud hodnotím film, tak jsou to 3* s tím, že dvě z nich jsou jen za posledních 20 minut filmu. A to i přesto, že chvilková převaha chlupáče Chucka byla velmi nevěrohodná. Rozcvičování Leeho, provázené vydatným křupáním kloubů, moment kdy se rozhodl ukázat něco z opravdového boje...závěr v Koloseu mám stále v paměti od doby, kdy jsem tento film poprvé viděl. Bruce Lee byl opravdu nezapomenutelný a je velká škoda, že se v té době nenašel protivník, který by mu umožnil ukázat na plátně vše co uměl. Bruce Lee vs Jet Li, nebo Donnie Yen...klidně i na stará kolena. ()

pakobylka

"Cesta draka" představuje moje první setkání s Brucem Lee. Uskutečnilo se v polovině ledna roku 2008 - bylo trochu jiné, než jsem čekala, ale naprosto zásadní. Osvobozující, nádherně přímočaré a bezelstné … neopakovatelné. Bruce Lee zkrátka dokázal s obdivuhodným nadhledem natočit film čistě podle svého - a nebál se vzít na sebe i komediální stránku příběhu. Netřeba zdůrazňovat, že v akčních scénách, které nebyly trapně zrychlované ani jinak upravované, zůstává dodnes nepřekonaný. P.S.: Každopádně je na pováženou, že s TAKOVOU legendou jsem se seznámila s TAKOVÝM ostudným, dalo by se říct až neomluvitelným zpožděním - víceméně díky trochu zidealizovanému americkému životopisnému snímku "Dračí život Bruce Lee" (1993), který ve mně probudil značnou zvědavost. Ale lepší pozdě než nikdy. P.S.: Jsou snímky, kterým jednoduchost a odzbrojující naivita dodávají jedinečnou atmosféru, která často bývá zrcadlem určité doby - bez které by se NIKDY nestaly tím, čím jsou. Mám ráda "Cestu draka" - jakoby měla dar mezi řádky vyprávět, kdo vlastně byl Bruce Lee ... ()

emo

Fakt milá retro blbina. U mňa jaksi žiadna nostalgia nefunguje, lebo som to videl až teraz. O akčných scénach radšej pomlčím, súboje sú z dnešného pohľadu smiešne. Ale keďže sa jedná o Brucea, tak prižmúrim oko, ale iný skvost už vidieť nemusím... ()

Večer ostrých filmů Chucka Norrise!

Večer ostrých filmů Chucka Norrise!

07.12.2010

Kino Světozor obsadí dne 8. prosince od 19:00 Chuck Norris se svým akčním uměním. A že bude co obdivovat. Každého diváka jistě nakopne třeba Cesta draka, ve které se Chuck postavil i samotnému Bruce… (viac)