Už v útlém věku děti vstupují do folklórních souborů, ale jejich vztah k nim se utváří jen pozvolna, vnějších podnětů, které na ně doléhají, je více než dost. Jenže vidina zahraničního vystoupení změní jejich vztah k lidovým písničkám a tancům, naruší dosud pevná přátelství. Ač se snímek zabývá dětskými hrdiny a je dětskému publiku také určen, dokáže nepochybně oslovit i dospělé, protože řeší problémy dotýkající se rodičů. (oficiálny text distribútora)

zette

Velmi dobry a uceleny film o detskem folklornim souboru. Je zajimave videt, jak jednotlive postavy slysi na zajezd do Francie, v dnesni dobe jiz temer nepredstavitelne. Dobre vykreslene postavy, detske role velmi dobre zahrane a z dospelych zaujme hlavne vyborna Hadrbolcova a Vlach. Tento film je krute podhodnoceny. ()

bohemia_regent

Skromný, ale rozhodně ne malý film, u kterého je třeba ocenit především výjimečně poctivý a ideologicky nepodbízivý přístup tvůrců. A to platí obzvlášť vzhledem k době jeho vzniku, protože v roce 1983 začala po dvanácti letech druhá vlna normalizačního „utahování šroubů“. Je tu několik velmi silných momentů, za všechny např. velikonoční scéna v domově důchodců, která je až mrazivě dojemná. A když k tomu připočtu slušný scénář (včetně civilních dialogů) s příběhem zasazeným do vizuálně i hudebně atraktivního prostředí a výborné režijní vedení dětských (ne)herců, kteří působí maximálně přirozeně, musím konstatovat, že absolutně nechápu zdejší nezaslouženě nízké hodnocení. ()

slunicko2

Jak vychovat konformního (dobovým newspeakem socialistického) člověka. 1) Snímek narušuje dnes převažující představu, že v reálném socialismu se točily pouze prorežimní agitky anebo neškodné komedie. Debutujícímu už 44letému režisérovi a spoluscénáristovi Zdeňkovi Flídrovi se podařilo vykreslit maloměstské prostředí s intenzitou v té době neobvyklou. 2) Spoiler. Informace o tom, že dětský folklórní soubor pojede do Francie, mění chování dospělých k do té doby na okraji zájmu stojícímu souboru. Radost z amatérského vystupování jde stranou a nastupují tlaky ze všech stran. Zvítězí rovná páteř anebo pragmatismus? 3) 18letý Marek Haman v roli 14letého hlavního hrdiny Davida stejně jako 16letý Jan Vokurka (Patrik) či Marek Mička (Janek) odvedli přirozené uvěřitelné herecké výkony. ()

Siegmund

Na tento nádherný film jsem narazil víceméně úplnou náhodou. Mám dojem, že to je neprávem „zapomenutý“ film. Svým námětem – dětský zájmový umělecký kroužek, připomíná film POHLAĎ KOČCE UŠI. Děj je pochopitelně jiný. Za zmínku stojí, že se autoři filmu umně vyhnuli nápisům propagujícím socializmus, z kterého tam nakonec zbylo jen oslovení „soudruh“. Skvělému Markovi Hamanovi byl jeho filmový věk zcela uvěřitelný. Budu doufat, že tento film brzy uvede nějaká televizní stanice, abych si ho vychutnal v lepší kvalitě, než v jaké se mi ho podařilo získat nyní. VŠICHNI MAJÍ TALENT totiž rozhodně stojí za opakované zhlédnutí. ()

• V jedné z dětských rolí člena folklórního souboru se objevil i Petr Nekuža, zakládající člen a baskytarista legendární skupiny z Valašského Meziříčí Mňága a Žďorp. (starshine)
  • Natáčelo se ve Vsetíně a okolí. (sator)