Tímto snímkem z roku 1990 dokazuje scenárista a režisér Woody Allen, že mu nejen nejsou cizí nejjemnější záchvěvy ženské psychiky, ale že se v ní také dokonale vyzná. Hrdinkou jeho melancholické komedie o lásce a skrytých touhách je totiž půvabná a bohatá pětatřicátnice Alice Tateová, která až doposud vede velmi spokojený a spořádaný život. Únava, bolesti a celková nespokojenost přivedou jednoho dne půvabnou ženu až k čínskému lékaři Yangovi, jenž se zabývá alternativní léčbou, využíváním akupunktury a bylinek připravených podle starodávných receptů. Alice, unavená neměnnými povinnostmi matky tří dětí a manželky "na úrovni", přitom netuší, jaké výsledky neobvyklá léčba přinese. Jedno je ale jisté, v jejím životě se náhle začínají dít velmi podivné věci. Najednou se cítí mnohem uvolněnější, to, co vnímala jako ustálené, se bortí a věci nahlas nikdy nevyřčené se jí splní? Příběh, zachycující jistý přelom či krizi v dávno zaběhnutém stereotypu vzorné matky a manželky, natočil Woody Allen opět s humorným nadhledem a vtipem, ačkoliv v tomto snímku poněkud umírněnějším. Do hlavní role obsadil svoji tehdejší životní partnerku Miu Farrowovou, tím však výčet hvězd nekončí. Po jejím boku si zahrál i William Hurt (Doug Tate) či Alec Baldwin (v úloze Eda). (oficiálny text distribútora)

genetique

Je zaujímavé sledovať ako Allen mení žánrovosť svojho nasledujúceho snímku. Nebojácnosť experimentácie sa mu znova vypláca a ja sa mu za to odvďačujem aspoň priazňou a hviezdičkami. Mia Farrow hravo zastúpila pozíciu Woodyho charakteru neurotického ťuťka a postavením v danej spoločenskej vrstve za pomoci tejto postavy spravili veľmi vtipný, hlavne vtipný príbeh. Akási satira na neveru, ale vo veľmi príjemnom prevedení. Idealistický šamano-lekár Yang sa podaril najviac. Nájdu sa ale aj chybičky, poučná stránka drámy pokrivkáva, niečo by sa dalo aj postrihať, takže na plné to nebude. 80%. ()

ripo

"Putička " Mia Farrow ( ktorá, mimochodom, v tom červenom klobúčiku vyzerá neskutočne sexy - niečo ako Amélia z Montmartru) sa snaží odosobniť od svojej psychickej zviazanosti a upätosti a sledujeme jej púť za tým, ako sa stať "independent". Ktomu jej pomáhajú okrem iného zázračné čajíky a odvary čínskeho domáceho liečiteľa Yanga ... Nikdy nepodceňujte bolesti chrbta !!! )) Tento Woodyho film u mňa dostal preto 4*, lebo som sa v ňom nemusel pozerať na toho zmäteného, ukecaného a nesvojho Woodyho ... ()

misterz

O žene, ktorá ešte hlboko po tridsiatke nie je rozhodnutá čo so sebou a ešte stále hľadá svoje Ja... Áno, uznávam, Mia Farrow tu predviedla niečo, čo sa dá považovať za éterické a svojské, pretože aj keď je svojím výzorom skôr taká sivá myška, dokázala pútať moju pozornosť po celý čas. Takže čo sa týka herečky - skvelá voľba. No ten obsah... u W. Allena nie som zvyknutý na niečo takéto banálne a povrchné, chýbala tomu obvyklá inteligenčná iskra, tak ako je tomu u iných filmoch tohto režiséra. Tiež tomu chýbal typický Allenovský ostrovtip a satirický nadhľad. Slabý priemer s odretými ušami. 50/100 ()

Morien

Ach, tak šťastný šťastný konec, že jsem ho skoro nemohla přežvýkat. Jestli jsou ženy takovéhle ženy, tak se nechám přeoperovat. Jenomže jestli jsou muži takoví muži, tak nevím na co. Možná bych si mohla nechat odstranit všechny pohlavní orgány a potom budu nikdo jako nikdo. Film, který mě opravdu nebavil až znechutil, a to o to víc, že se chvílemi tvářil zajímavě (zejména múza a potom také kamera). ()

B!shop

Allen si pravdepodobne uvedomil, ze kdyz napise stopadesatou variaci na zenskou, ktera si najde milence a pak se mota mezi manzelem a milencem, tak se nebude jednat o nic moc zajimavyho. Navic kdyz uz Farrow neni nejmladsi a ma tu nakou velkou prdel, tak je celkem obtizny ji verit, ze vyvadi jak naka pubertacka. Proto je nastesti celej film ozvlastnenej postavou kouzelnyho cinskyho doktora, kterej vzdy poskytne zazracny bilinky. Misty to je sice prehnany (litani ala Superman), ale vetsinu casu je to diky tomu prijemna romanticka komedie, navic Baldwin v roli ducha je hodne prijemnej az se mi vybavil film Duch. Rozhodne se to nezaradi mezi Woodyho nejlepsi kousky, ale i tak to je hodne prijemna podivana. ()

• Natáčení probíhalo v New Yorku na Manhattanu v místní Zoo, v převážné většině v restauracích a obchodech na Madisonské ulici. (Terva)
  • Poslední film, kde se objevil Keye Luke. (Witta)

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN