RD: Sennó čósašicu

• Japonsko RD 潜脳調査室 (viac)
Animovaný / Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi
Japonsko, 2008, 9 h 32 min (Minutáž: 22 min)

Subjektiv

Téma virtuálního světa se ve sci-fi objevuje poměrně často a úspěch filmů jako GitS či Matrix dokazují, že je to téma lákavé a může být zpracováno atraktivně. RD, jak už řekl mandelbrot, k těm atraktivním zpracováním tak docela nepatří. V prvních epizodických částech je sice tento seriál mnohokrát schopen nadhodit závažnější téma, myšlěnku však málokdy dotáhne do konce a měl jsem i pocit, že je k technologii, která seriál prostupuje, leckdy až macešsky kritický, zvláště když si uvědomím, jakpak a díky čemu tento seriál asi byl natočen. Ani ze závěru nemám moc radost. Je sice výrazně dramatičtější a dějovější, žel se v něm ukazuje, že autoři tématu příliš nerozumějí a jsou pod vlivem různých, tzv. oficiální vědě nepřátelských myšlenek, mezi něž patří sprzněná obdoba Lovelockovské Gaii, neznalost termodynamiky, umírněný luddismus a tomu všemu přidružený enviromentální mysticismus, který by nejraději nechal lidstvo se odevzdat do péče všemocné matky Země, která tu nejspíš nahrazuje samotného boha. Následují SPOILERY. Tenhle mix samozřejmě vede k tomu, že postavy činí rozhodnutí, kterým divák nerozumí, to vše za účelem záchrany světa, jenž je ohrožen, ač zase divák nechápe čím a proč. Ne, že by se mu to autoři nesnažili sdělit, snaží se o sto šest, jen to nepůsobí moc přesvědčivě. Svět RD se totiž řídí zákony, jejichž pochopení je diváku cizí. Slabé ***. ()

Reanimated

Real Drive je originálním ztělesněním ideálu science fiction. Nanotechnologie, kybernetika a moderní komunikační sítě jsou zde posunuty časem, prezentujíce se v pravděpodobném světle tak, jak by možná za pár desítek let mohly vypadat. ()

mandelbrot

Nečekané zklamání. Real Drive se více než dvě třetiny plácá na mělčině a když už se ke konci odváží do hlubin, zjistíme, že to co se v nich skrývá za ten dlouhý výlet moc nestálo. Potenciálně zajímavé případy které Masamiči Haru se svým týmem řeší v epizodické části seriálu jsou často rychle odbyty, hlavně aby zbylo dost času na to, aby nám Minamo po sté řekla, které jídlo nemá ráda. Postrádá to drajv, nedokáže to do svého světa dostatečně vtáhnout a člověk pomalu přestává doufat, že se tam začne něco zajímavého dít. Ke konci sice nastoupí kontinuální příběh, ale záporák (který si je jistý, že to svět nezničí) není nic moc (možná taky proto, že on to až takový záporák není) a celé se to zvrhne do hromady řečí o tom, jak všichni milují moře, ostrov a kdo ví co ještě a na to jsem vážně nebyl zvědavý. Alespoň ten vizuál se povedl - některé z obrazů, které jsou na závěr k vidění patří k tomu nejúchvatnějšímu, co jsem v anime viděl a i souboje jsou skvěle provedené, to ale samo o sobě v zdaleka nestačí, obzvláště ne v takhle ambiciózním seriálu. ()